Malé a pichľavé nočné tvory sú často podceňované, no ich prítomnosť v záhrade rozhodne oceníte. Mať ježka vo svojej záhrade počas jesene je priam nutnosťou, ktorá urobí službu nielen vám, ale aj úbohému zvieratku, ktoré hľadá útočisko pred nadchádzajúcou zimou. Prilákajte ho na váš pozemok a poskytnite mu to, čo potrebuje. Rozhodne to neoľutujete!
Hmyzožravý pomocník
Hoci sú ježkovia v rozprávkach vykresľovaní ako jedáci ovocia, určite viete, že pravda je niekde inde. Malé pichľavé stvorenia si s obľubou pochutia na húseniciach, slimákoch či dokonca myšiach. Ak vás tieto typy škodcov trápia a neviete sa ich vo vašej záhradke zbaviť, „adoptujte si“ ježka, ktorý vám s nimi pomôže.
Prítomnosť ježka v záhrade ocení každý záhradkár. Ak sa k vám nasťahoval dobrovoľne, pripravte mu čo najlepšie podmienky pre to, aby u vás zotrval. A ak sa snažíte nejakého na svoje políčko nalákať, poradíme vám ako na to.
Vhodné podmienky pre život
Ježko sa, samozrejme, potrebuje na váš pozemok nejak dostať. Na to, aby ste ho mohli úspešne prilákať, mu potrebujete uľahčiť prístup. Stačí, ak im pripravíte otvor (napríklad medzeru v plote) vo veľkosti cca 10 x 10 centimetrov – takouto „prekážkou“ prelezie úplne jednoducho.
Nalákať ježkov môžete aj jedlom – ak objavia misku s pravidelným prísunom potravy, rozhodne sa budú s radosťou vracať späť a radi u vás prezimujú. Rozhodujúcim faktorom je určite aj prostredie, ktoré na pozemku máte – veľké trávnaté plochy sú síce krásne, no pre ježka neponúkajú miesto na úkryt. Pripravte mu preto aspoň jeden kút s kôpkou lístia či trávy, kam sa môže bezpečne ukryť.
Výber potravy je dôležitý
Tak ako každé zvieratko, ktoré počas zimy prikrmujete, aj ježko má svoje štandardy. Ak sa u vás nejaký „ubytoval“, môžete mu „prilepšiť“ akýmkoľvek mačacím žrádlom (vhodné sú granuly, konzervy, ale aj kapsičky). Vhodnou potravou sú aj múčne červy, ktoré zoženiete v každom zverimexe.
Malého stravníka zbytočne nedokrmujte – úplne stačí, ak im potravu dáte raz za deň, ideálne večer. Pri výbere krmiva rozhodne zabudnite na klišé s konzumáciou ovocia – po tom ježko siahne len ak nemá nič iné, no nie je to pre neho rozhodne nič príjemné. Nezabúdajte ani na prísun čistej pitnej vody. Vhodný je aj harmančekový nálev, z ktorého zviera čerpá liečivé benefity. Zabudnite na mlieko, ktoré obsahuje laktózu a tá je pre nich nebezpečná – ich malé telíčko ju nedokáže stráviť a tráviace problémy by mohli viesť k smrti.
Bezpečné útočisko
Ako sme už vyššie spomenuli, je vhodné, ak na vašom dvore nájde ježko akýsi úkryt. Priaznivé podmienky na hybernáciu a prezimovanie sú základom jeho existencie počas mrazov. Zvieratá sa často ukrývajú na nebezpečné miesta, akými sú napríklad priestory medzi kolesami áut.
Ak pre ježka nemáte pripravenú spomínanú kôpku lístia, vyrobte mu „domček“, ktorý poslúži ako bezpečné útočisko. Takto pripravený „ježkovník“ pripomína malú drevenú búdku, ktorú prikryjete hlinou, lístím a vetvičkami tak, aby zostal voľný len vstup. Dnu nemusíte dávať nič – ježko si aktívne vyrobí svoj peliešok z lístia a slamy, ktoré nájde vonku.
Nie je to miláčik
Na poslednom bode si dajte záležať najmä v prípade, ak máte doma najmenších členov rodiny. Roztomilý ježko, ktorého uvidia pobehovať po záhrade, nie je domáci miláčik. Okrem toho, že je jeho telo posiate drobnými pichliačmi, prenáša aj mnoho parazitov – okrem bĺch to môžu byť aj kliešte, pásomnice či pľúcne červy.
Ak sa u vás ježko objavil náhodou a jeho prítomnosť neoceníte, kontaktujte záchrannú stanicu, ktorá si návštevníka prevezme a patrične sa o neho postará. Do doby príjazdu odborníkov môžete zvieratku ponúknuť spomínanú potravu a „uskladniť“ ho v papierovej krabici niekde v teple bytového priestoru.
Zdieľať na
Zdieľaní