Na Slovensku prežívajú posledné páry: Murárik červenokrídly je kriticky ohrozený druh

Muráriky sú u nás dlhodobo ohrozené (Zdroj: Flickr/Imran Shah)

Murárik červenokrídly patrí aj na Slovensku medzi významne ohrozené druhy. Na našom území prežíva len niekoľko desiatok párov. Tento druh potrebuje ochranu a symbolizuje zraniteľnosť vysokohorského prostredia. Uviedla to Zuzana Lackovičová zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife (SOS/BirdLife) Slovensko.

Jeho prežitie je otázne

„Vymizol už z viacerých pohorí a jeho prežitie na Slovensku je otázne. Murárika pritom neohrozuje len vyrušovanie. Ubúda v celej Európe, pričom dôvodom sú príliš suché obdobia, v ktorých klesá jeho hniezdna úspešnosť,“ skonštatovala Lackovičová. Muráriky žijú na neprístupných lokalitách v skalách či roklinách po väčšinu roka, no od decembra do marca ich je možné spozorovať aj bližšie k ľudským obydliam.

Vyskytujú sa napríklad na skalných bralách v mestách, na hradných skalách alebo na budovách v mestách. Prezimovať odlietajú napríklad aj na Devínsku hradnú skalu, kde ich možno pozorovať pravidelne. Murárik patrí k drobným vtákom. Jeho hlava, chrbát a brucho sú sivé, chvost čierny a krídla sú veľké, široké, okrúhlo zakončené so vzorom čiernej, červenej a bielej farby.

„Karmínovočervenú farbu krídla vidieť iba pri lete a typických pohyboch murárika, inak je v pokoji prevažne sivočierny zospodu i zvrchu, teda dokonale splýva so sivastým vápencovo-dolomitovým skalným podkladom, na ktorom trávi väčšinu svojho života,“ priblížili environmentalisti. Murárik má dlhý, tenký, nadol zahnutý zobák. Vďaka tomu sa dokáže za korisťou dostať aj do najužších štrbín.

Je mimoriadne prispôsobivým druhom

„Výnimočná je aj dokonalá adaptácia tela murárika na pohyb v prostredí skál. Je učebnicovým príkladom adaptácie tela jednak na šplhanie po kolmých skalných stenách, ako aj na náročné lietanie v úzkych priestoroch medzi skalnými rozsadlinami,“ povedal vedecký pracovník Slovenskej akadémie vied Miroslav Saniga.

Ornitológ ďalej prízvukoval, že muráriky majú silné nohy, dlhé ostré pazúry a dokážu ako jediný vtáčí druh u nás šplhať po skalách skackavým spôsobom. SOS/BirdLife Slovensko vybrala murárika za vtáka roka. Zároveň plánuje počas roka viacero informačných aktivít, ktorými ho priblížia verejnosti.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Využite voľný čas spoznávaním v prírode: Históriu tatranských osád vám priblížia kultúrno-turistické prechádzky

Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame