ROZHOVOR Jiří si pred 50 rokmi kúpil prvý kaktus, dnes ich má doma tisíce! Čo radí pestovateľom?

Pestovanie kaktusov

Pri niektorých druhoch kaktusov trvá celé roky, kým zakvitnú (Zdroj: GettyImages)

Všetko začalo nenápadným seriálom v časopise. Jiří Stuchlík si pred takmer 50 rokmi zakúpil svoj prvý kaktus. Dnes ročne vysieva doslova tisíce kaktusov a v susednom Česku prevádzkuje poradňu a e-shop kaktusy-stuchlik.cz. V rozhovore prezrádza, ktoré kaktusy sú mu vzácne, ako tieto pichľavé krásky správne pestovať aj to, ktoré sú aktuálne v móde.

Kedy ste objavili svoju lásku ku kaktusom?

Bolo to na jar roku 1973. V časopise Květy vychádzal seriál s fotkami a popismi kaktusov. A potom som navštívil výstavu, kde som si kúpil za 5 korún Gymnocalycium mihanovichiu s ostrými rebrami a tiež ďalšie kaktusy.

Koľko máte dnes doma kaktusov, ako pestovateľ?

Netuším, nikto to nepočíta. Odhadom to bude niekoľko tisíc. Každý rok sa vysieva asi 2-až 3-tisíc semien.

Ktoré kúsky považujete za najvzácnejšie a prečo?

Z môjho prvého výsevu z roku 1974 mám stále Gymnocalycium cardenasianum. Nejde o najväčší ani najkrajší kaktus, ale pre mňa je jedným z najcennejších. Ďalším takým kúskom je Melocactus azureus, ktorý som dostal od zakladateľa Klubu kaktusárov Dvůr Králové Zdeňka Franca, keď sa mi narodila v roku 1995 staršia dcéra.

Zaujímavý je aj Echinocereus pectinatus v. rubrispinus, ktorý som dostal v roku 1996 ako malý semenáč a tiež Echinocactus grusonii z roku 1986. Vidíte, nie sú to žiadne horúce novinky (smiech).

V čom sú kaktusy iné než bežné izbové rastliny?

Väčšina izbových rastlín ocení vlhký vzduch, časté rosenie i zálievku. Pri kaktusoch je potrebné narábať s vodou opatrne a zalievať až vo chvíli, keď sme si istí podmienkami a tým, že kaktus vodu dokáže spracovať.

Na rozdiel od izbových rastlín, môžu kaktusy krásne prospievať aj v zasklenej lodžii a na balkóne, kde hlavne cez leto ocenia slnko. Dajú sa tiež pestovať vonku, avšak iba od mája do septembra. Kaktusy sú iné určite aj svojím vzhľadom a keď si vyberiete ten správny druh, krásne zakvitne aj niekoľkokrát do roka.

Kde kaktusy „skladujete“ v lete a kde v zime?

Väčšinu máme vo vyhrievanom skleníku na rovnakom mieste po celý rok. Časť sa na leto presúva do menšieho nevyhrievaného skleníka a niektoré putujú na vonkajšie stanovisko priamo pod šíre nebo. Okrem kaktusov rodu Melocactus a Discocactus, ktoré potrebujú teplejšie zimovanie v byte, trávia všetky kaktusy zimu vo vyhrievanom skleníku pri teplote 10 až 12 stupňov.


Mohlo by vás zaujať: VIDEOTIP Dostali ste kaktus, ale neviete sa oň správne starať? Poradíme vám, takto bude krásny navždy!


Na čo si dávať pozor, aby sa týmto rastlinám darilo aj v našom podnebí?

Hlavne na zálievku a správne zimovanie. Cez zimu, od októbra do apríla, kaktusom treba zaistiť „kľudový režim“. V našich podmienkach totiž nie je v zime dostatok svetla a slnečného žiarenia, ktoré kaktusy potrebujú. Znamená to počas celej zimy nezalievať!

Pre niektoré druhy je podmienkou zakvitnutia aj správne zimovanie. Z tohto dôvodu sa na zimu kaktusy presúvajú do pivníc a na podobné miesta. Uľahčením pre prestovanie je rozhodne vyhrievaný sklenník — v takom prípade nie je naše podnebie žiadnym problémom.

Hovorí sa, že kaktusy potrebujú málinko starostlivosti — minimum vody, málo svetla a tepla, a že prežijú takmer všetko. Ako je to v skutočnosti?

Nedostatočná starostlivosť môže byť dôvodom, prečo kaktus uhynie. Niektoré druhy sú skutočne odolné, pri iných stačí zle zvoliť zálievku a je hotovo. Správny čas na zálievku je pri kaktusoch kľúčový. Cez leto potrebujú dostatok vzduchu, aj v skleníku im otvárame okná. Kaktusy potrebujú primeranú pozornosť. Môžete si o nich samozrejme naštudovať všetko, no najviac skúseností s pestovaním získate praxou.

Do akej miery je dôležitý substrát, v ktorom kaktusy pestujeme?

Pre správne pestovanie je substrát veľmi dôležitý. Mal by byť priepustný, pokojne až polovicu môže tvoriť piesok. Podľa vlastností sa tiež prispôsobuje zálievka. Zjednodušene povedané, vždy sa kontroluje, ako rýchlo substrát preschne. Pri zmesiach dostupných v obchodoch je to rôzne.

Kvalitne a správne namiešaný priepustný substrát v kombinácii s drenážnou vrstvou na dne kvetináča a dostatočne veľkými odtokmi pre prebytok vody, môžu zásadne pomôcť zmierniť niektoré chyby pri zálievke.

Jedným z obľúbených kaktusov je aj aloe vera. Dá sa pestovať aj v našich podmienkach?

Aloe vera je sukulentná rastlina. V našich podmienkach sa dá pestovať v kombinácii letnenia vonku, zhruba od mája do septembra, a pestovania v interiéri.

Aloe sa zároveň môže dariť po celý rok za oknom alebo v zimnej záhrade, kde teplotu držíme nad nulou. Veľmi rýchlo sa množí pomocou odnoží a všeobecne patrí medzi druhy sukulentov, ktoré sú nenáročné na pestovanie. V porovnaní s klasickými kaktusmi ocení miernu zálievku aj počas zimy.

Koľkokrát za rok sa môže pestovateľ tešiť z kvetov? 

To záleží od druhu kaktusu. Napríklad kaktusy rodu Astrophytum vám zakvitnú pri dobrých podmienkach pokojne aj päťkrát počas sezóny. Opakované kvitnutie ponúknu tiež rody Echinopsis, Parodia alebo Rebutia.

Keď má kaktus dostatok živín, vody, svetla a slnka, vytvorí veľké množstvo púpät. Iné kaktusy kvitnú len raz za rok. Líši sa aj doba, za ktorú kaktus od semienka rozkvitne. Niekedy sú to dva až tri roky, čo platí napríklad pre druhy Astrophytum, Rebutia. Obľúbenému Echinocactus grusonii môže zakvitnutie trvať aj desiatky rokov.

A ktoré kaktusy sú dnes v móde?

V súčasnosti je veľmi obľúbený rod Astrophytum a rôzne hybridné varianty, ktoré ochotne a pomerne veľa kvitnú. Ponuka kaktusov v záhradkárstvach aj na internete je bohatá a vyberie si každý. Dostupné sú kaktusy bez tŕňov, ale aj s veľkými tŕňmi, miniatúry aj obrovské rastliny.



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame