Joga je cvičenie pre všetkých: Udrží vás vo forme aj po štyridsiatke!

Joga

sxc.hu

Udržať si zdravé telo a myseľ, nemusí byť až také ťažké, ako si myslíte. Fyzickú a psychickú kondíciu vám pomôže udržať orientálna joga. Nemusíte sa jej báť, pre ľudí v strednom veku, je ako stvorená. Pomôže pri bolestiach kostí, zaženie vyčerpanie a prinesie vášmu životu nový zmysel.

Harmónia tela a duše

Joga nie je len cvičenie, ale filozofia života. Vznikla už takmer 5000 rokov pred naším letopočtom. Joga verí, že naše telo môže fungovať len v dokonalej harmónii s mysľou a preto sa zaoberá spôsobmi, ako tento efekt dosiahnuť. Používa na to okrem iných techník, najmä cvičenia, ktoré sú zaujímavým spojením fyzických cvikov a vycibrenej dýchacej techniky. Počas cvičenia je potrebná maximálna koncentrácia.


Mohlo by vás zaujať: Ktorý druh jógy je ideálny práve pre vás?


Dokonalá očista mysle

Niektorí ľudia prirovnávajú jogu ku očiste, alebo veľkému upratovaniu mysle človeka. O skúsenosti s týmto druhom cvičenia sa s nami podelí pani Marta z Bratislavy: „Mám 43 rokov a trpela som veľkými bolesťami chrbtice. Tiež pracujem pod stresom. Jogu som začala cvičiť pred 6 mesiacmi. Odvtedy sa môj stav, čo sa týka chrbtice, ako aj zvládania stresových situácií v práci, výrazne zlepšil. Okrem toho ma cvičenie veľmi baví. Skvele sa tam odreagujem a naberiem množstvo novej energie a chuti do života. Dalo by sa povedať, že sa z hodín jogy vraciam ako nový človek. Odporúčam ju každému, je to skvelé cvičenie.“

Pre koho je vhodná?

Joga je jedným z mála cvičení, ktoré môžu v primeranej forme cvičiť ľudia v každom veku, nezávisle od rôznorodých problémov, ktorými trpia. Joga sa využíva nielen na liečbu, alebo podporu pri liečbe, ale aj ako prevencia pred mnohými ochoreniami. Samozrejme jej rozsah a náročnosť sa vždy prispôsobuje veku a fyzickému stavu človeka. Niet divu, že jej cvičeniu podľahlo viacero svetových celebrít vrátane Jennifer Aniston či Stinga.

Bez pravidelného pohybu, pribúdajú choroby

Pre telo je dôležitý pravidelný pohyb, ktorý s pribúdajúcim vekom u ľudí klesá a aj to je jedným z dôvodov, prečo s vekom pribúdajú aj zdravotné problémy. A práve joga sa snaží spojiť príjemné s užitočným – teda psychický relax a meditáciu, s jednoduchým fyzickým cvičením. Vo viacerých krajinách sveta sa už dokonca využíva ako terapia civilizačných a psychosomatických ochorení.


Mohlo by vás zaujať: Bavte sa a chudnite: Vyformujte si postavu zumbou!


Joga pomáha pri:

  • bolestiach pohybového aparátu
  • psychickom vyčerpaní a strese
  • srdcovo-cievnych ochoreniach
  • problémoch s dýchaním (astma, alergie, chronické zápaly dutín)
  • rakovine
  • rôznych iných bolestivých stavoch (napr. svaly, migrény)
  • problémoch a trávením a vylučovaním
  • problémoch s ľudskými zmyslami (sluch, čuch, hmat, zrak, chuť)
Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Oliver
Odporúčame