Vesmírne divadlo, aké tu nebolo od roku 2004: Tento mesiac oblohu ozdobí vzácne zarovnanie planét

muž pozorujúci oblohu astronomickým ďalekohľadom

V júni 2022 nastane vzácne usporiadanie piatich planét (Zdroj: Freepik/Allexxandar)

V piatok 3. júna sa v skorých ranných hodinách začalo zosúladenie piatich planét (Merkúr, Venuša, Mars, Jupiter a Saturn) v planetárnom poradí. Tento vzácny jav sa nevyskytol od decembra 2004 a tento rok bude vzdialenosť medzi Merkúrom a Saturnom podľa Sky & Telescope menšia.

Vytiahnite svoje ďalekohľady

Podľa amerického vesmírneho magazínu by si nadšenci pozorovania hviezd mali pripraviť svoje ďalekohľady a nájsť si miesto s jasným výhľadom na východný obzor, aby tak začiatkom mesiaca zbadali Merkúr. Diana Hannikainen, redaktorka Sky & Telescope, uviedla, že Merkúr bude v priebehu júna jasnejší a ľahšie viditeľný. Ostatné planéty by mali byť neustále viditeľné voľným okom, dodala.

Taktiež povedala, že najlepší čas na zobrazenie piatich planét je 30 minút pred východom slnka. Večer predtým, ako si plánujete pozrieť zarovnanie, skontrolujte, kedy vo vašej oblasti vyjde slnko.

Niektorí pozorovatelia hviezd sú obzvlášť nadšení z nebeskej udalosti, vrátane Hannikainen. Letela zo svojho domova na západ od Bostonu do plážového mesta pozdĺž Atlantického oceánu, aby si zabezpečila optimálny výhľad na zarovnanie. „Budem tam s ďalekohľadom, pozriem sa na východ a juhovýchod a budem dúfať, že bude jasno,“ povedala.

Môžete ho uvidieť aj vy

Nemusíte nikam cestovať, aby ste spomenutý jav zahliadli, pretože ho uvidia ľudia na celom svete. Pozorovatelia na severnej pologuli môžu vidieť planéty od východného po juhovýchodný horizont, zatiaľ čo tí na južnej pologuli by sa mali pozerať pozdĺž východného až severovýchodného horizontu. Jedinou požiadavkou je jasná obloha v smere zarovnania.

Hannikainen podotkla, aby ste nezúfali, ak sa zobudíte a počasie nebude priaznivé. Vesmírne divadlo môžete pozorovať počas celého júna.

Pridá sa aj Mesiac

Okrem piatich planét bude 24. júna medzi Venušou a Marsom aj ubúdajúci polmesiac. Vtedy bude možné toto špeciálne nebeské zarovnanie vidieť hodinu pred východom slnka. Nasledujúci deň bude Mesiac pokračovať vo svojej obežnej dráhe okolo Zeme a posunie sa mimo zarovnania s planétami, povedala Hannikainen.

Podľa Sky & Telescope sa ďalšie zarovnanie, kedy sa týchto päť planét uhlovo zoskupí blízko seba, uskutoční v roku 2040.


Hľadáte zaujímavé čítanie? Objavte 55 pravdivých príbehov v skvelej knihe!

Zdroj: plnielanu.sk, cnn.com
Odporúčame