K lepšej postave vďaka pohybu: Začnite športovať bezpečne a efektívne

Cyklistika

thinkstockphotos.com

Zdá sa, že zima sa už naozaj končí a príjemné jarné počasie nás láka von. Tiež však upozorňuje na blížiacu sa plavkovú sezónu a mnoho z nás si preto dáva rôzne záväzky – či už ohľadne diéty alebo častejšieho športovania. Ani s jedným sa to však nemá preháňať. Aj zdravý pohyb totiž môže vyústiť do nepríjemných následkov. Ako začať po zime tak, aby sme sa mohli tešiť z peknej postavy bez obáv zo zranenia?

Po zimnom leňošení by ľudia nemali na jar začínať so športovaním náhle a nemali by sa snažiť zhodiť nadbytočné kilá športovým šokom, vysvetľuje vedúci českého centra športovej a preventívnej medicíny Radim Šlachta. Lepšie je podľa neho začať zvoľna, napríklad plávaním, ktoré je prínosné aj pre regeneráciu organizmu.

Radšej pomaly a postupne

Obézni ľudia by podľa Šlachtu mali konzultovať s lekárom, aký typ pohybu je pre nich vhodný. ,,Najmä pre ľudí s obezitou vyššieho stupňa, ktorí nemajú športové návyky, môžu byť niektoré športové aktivity nebezpečné. Napríklad pri behu preťažované a nadmerne opotrebovávané kĺby. Jednostranná záťaž pohybového aparátu v kombinácii s nadváhou môže viesť až k únavovej zlomenine,povedal.


Mohlo by vás zaujať: Milujete bicyklovanie? Takto vášmu telu prospeje a takto uškodí


Opatrne najmä pri behu či tenise

Zo štatistík Českej priemyselnej zdravotnej poisťovne podľa hovorkyne Elenky Mazurovej vyplýva, že najrizikovejšie športy z hľadiska únavových zlomenín beh, tenis, squash, gymnastika a basketbal. Naopak vhodnou aktivitou, ktorá nepreťažuje pohybový aparát, je plávanie, ktoré v rámci svojich preventívnych programov zdravotnej poisťovne podporujú.

Plávaním k lepšej kondičke

,,Kondičné plávanie má niekoľko benefitov. Z odborného hľadiska vidím zásadný prínos najmä v rehabilitačnej a regeneračnej oblasti. Kondiční plavci ocenia predovšetkým nárast svalovej hmoty a zvýšenie celkovej kondície,uviedol Šlachta.


Mohlo by vás zaujať: Chystáte sa kupovať nový bicykel? Nezabudnite na tieto veci!


Ako na to?

Ak plávanie skutočne pomôcť k strate nadbytočných kíl, je podľa neho nutné zvoliť správnu intenzitu a plavecký štýl. Kondíciu si človek nezvýši, keď pohyb obmedzí na pár temp. ,,Pokiaľ chcete plávaním schudnúť, mali by ste byť schopní plávať ustáleným tempom aspoň 20 minút v kuse,povedal Šlachta. Rovnako je podľa neho dôležité zvládnuť štýl. Do plávania sa zapája predovšetkým horná polovica tela, preto je vhodné kombinovať ho napríklad s cyklistikou alebo inline korčuľovaním, dodal.


Cestou k lepšej postave môže byť aj správna diéta. Prečítajte si viac o tom ako schudnúť.


Ktoré pohybové aktivity uprednostňujete po zime vy a prečo? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK
Odporúčame