Takmer každý z nás sa už stretol s ochorením dýchacích ciest. Či už vo svojom okolí, alebo si ho pretrpel sám. Nie vždy je ale potrebné siahať ihneď po liekoch. V niektorých prípadoch pomôže aj prírodná lekáreň, alebo dobré zásoby v špajzi. Kedy si ňou pomôcť a v akých prípadoch je už potrebné vyhľadať lekára? Radí pneumologička MUDr. Soňa Vicová.
Čo stojí za vznikom respiračných ochorení?
Tak ako všetky ostatné choroby aj ochorenia dýchacích ciest bývajú spôsobené patogénmi, resp. rozličnými pôvodcami ochorení. „Typickými pôvodcami respiračných ochorení sú najmä vírusy, ktoré sú rozšírené aj v tomto období. Na ne však môže nadviazať bakteriálna infekcia, ktorá zhoršuje ochorenie a je potrebná liečba, ktorá sa stanoví na základe posluchového vyšetrenia, vzorky krvi, či röntgenového vyšetrenia,“ vysvetľuje MUDr. Soňa Vicová, odborníčka na tuberkulózu a respiračné ochorenia z banskobystrickej Roosveltovej nemocnice.
Pozor na komplikácie
Ochorenia dýchacích ciest by ste rozhodne nemali zanedbávať, pretože ich nedoliečenie by vás mohlo vyjsť draho. „Pri neliečených infektoch dýchacích ciest môže dôjsť až ku bakteriálnej kolonizácii sliznice iných orgánov. Najčastejšie sa môže infekcia preniesť na pľúca a spôsobiť zápal pľúc,“ varuje odborníčka na pneumológiu MUDr. Soňa Vicová. „Časté sú však aj komplikácie s obličkami, no veľké nebezpečenstvo hrozí, keď zápal prejde na srdce. V ťažkých stavoch tak potom môže dôjsť až ku smrti, preto je vyhľadanie lekára a dodržiavanie predpísanej liečby veľmi dôležité.“
Mohlo by vás zaujímať: Lezie na vás choroba? Tieto prírodné antibiotiká z vašej špajze zaberú!
Rozdiel medzi chrípkou, prechladnutím a infekciou
Mnoho ľudí si mýli chrípku, prechladnutie a infekciu. Je však medzi tým veľký rozdiel.
- Prechladnutie poväčšine sprevádza len kýchanie, soplenie, mierne zvýšená teplota, či kašeľ a postačí ho preliečiť len pár dňami pokoja s teplým čajom v ruke.
- Chrípka je však už o čosi horšia, pretože sa jedná o vírusové ochorenie a to by vám už mohlo narobiť problémy. Chrípka je však okrem symptómov prechladnutia spojená aj s únavou, pocitom ťažoby, bolesťou svalov a kĺbov, či s vyššou horúčkou. Nezaberajú však proti nej antibiotiká. Pomáhajú len lieky proti bolesti a horúčke, teplý čaj, dostatok tekutín, vitamínov a pokoj. „V súčasnosti sa stretávame s chrípkou AH1N1, ktorá je smrteľná sama o sebe. Počas posledných dní sme zaznamenali v súvislosti s ňou niekoľko smrteľných prípadov. Jednalo sa však najmä o oslabených ľudí, napríklad ženu po pôrode, či inak oslabených pacientov, pričom postihuje najmä stredné ročníky,“ vysvetľuje MUDr. Vicová z Roosveltovej nemocnice v Banskej Bystrici.
- Okrem prechladnutia či chrípky, pokiaľ sa nejedná o spomínaný smrtiaci typ, si treba dávať pozor aj na bakteriálne infekcie. Tie totiž spôsobujú zápaly, na ktoré je nutné užívať antibiotiká. Tie však môže predpísať len lekár a preto v takýchto prípadoch jeho návštevu rozhodne neodkladajte. Symptómy sú dosť podobné s chrípkou, pričom častokrát sa odlišujú len málo. Preto je potrebné zájsť ku odborníkovi, aby určil o aký typ ochorenia ide a stanovil adekvátnu liečbu. „Ak priebeh ochorenia nie je závažný a pacient je schopný sám si podávať lieky, necháme ho v domácej liečbe. No ak sú jeho horúčky veľmi vysoké a navyše má aj nález na röntgene, zoberieme ho do nemocnice,“ vysvetľuje MUDr. Soňa Vicová z pneumologickej ambulancie banskobystrickej nemocnice.
Pomôže aj príroda
Pri miernych stavoch či prechladnutiach lekárka hovorí aj o doplnkovej liečbe pomocou prírody. „Samozrejme máme pacientov, ktorí preferujú prírodnú liečbu. Ak takejto doplnkovej liečbe pacienti veria a pomáhajú si ňou, nemáme proti nej nič. Nenahrádza však medikamentóznu liečbu, ktorá by sa mala dodržiavať. Nemôžeme totiž zaručiť, že vám zaberie šťava z cibule, reďkovky, med, alebo cesnak. Pacienti by mali dodržiavať pokoj, piť veľa tekutín a konzumovať ľahkú stravu plnú čerstvých vitamínov,“ odporúča pneumologička MUDr. Soňa Vicová.
Mohlo by vás zaujímať: Bolesti hrdla? Porazte ich liekmi z lekárne aj od matky prírody!
Ktoré prírodné zbrane ešte môžete použiť?
- šalvia – pomáha zbaviť bolestí v hrdle
- citrónový zábal – zbaví bolestí hrdla
- cibuľa nakrájaná na kúsky – dajte si tanierik s ňou na nočný stolík a inhalujte ju počas noci
- čaj z lipy a bazy – jeho pitie pomáha pri horúčke
- citrónová šťava s medom – vyskúšajte túto kombináciu, ktorá pomáha nielen pri bolesti hrdla
- voda so soľou – starý známy liek, ktorý zaručene zaberá. Kloktajte si slanou vodou boľavé hrdlo
- cesnak – ak to zvládnete, jedzte ho surový, jedná sa o najlepšie prírodné antibiotikum
Ktoré prírodné liečivá využívate pri ochoreniach dýchacích ciest? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.
Zdieľať na