K lepšiemu spánku pomocou prírody: Stavte na tieto čaje a vôňe

Žena

thinkstockphotos.com

Pokiaľ sa vám ani po celodennej námahe nedarí zaspať, budíte sa v strede noci a ovečky počítate už po stýkrát, nesiahajte hneď po tabletkách. Existujú oveľa prijateľnejšie a bezpečnejšie spôsoby, ako si dopriať pokojný a sladký spánok. Aj keď vás štatistika zaraďuje medzi každého piateho človeka trpiaceho touto poruchou, neznamená to, že jediné možné riešenie nachádzate v príjme hypnotík a anxiolytík. Sú tu predsa mnohé prírodné prostriedky, bylinky a oleje, ktoré vám pomôžu vrátiť radosť zo zdravého spánku.

Poruchy spánku môžu mať rôzne príčiny. Podľa názoru väčšiny psychiatrov za nimi stojí stres, príjem rôznych liekov a ich kombinácie či psychoaktívne látky ako kofeín a alkohol. Ak chcete začať liečiť svoj problém, držte sa lekárskej rady, ktorá v úvode liečby odporúča užívať rastlinné preparáty. Tie sú pomerne účinné, dostupné bez receptu a najmä nenesú v sebe riziko vedľajších účinkov, ako je napríklad návykovosť.

Bylinky na spanie

Pri poruchách spánku sa často používa valeriána, ľubovník, mučenka, medovka, chmeľ, hloh. Tieto prírodné liečivá majú výrazný upokojujúci účinok. Odborníci taktiež odporúčajú preparáty zo srdcovníka, pivonky, mäty. Bylinky sa môžu užívať samostatne alebo v kombinácii. V lekárňach sa často predávajú vo forme sypaných alebo porciovaných čajov, tabliet alebo piluliek. Do niektorých prostriedkov sa tiež pridáva horčík, ktorý zvyšuje ich relaxačný účinok.


Mohlo by vás zaujať: Prírodné tipy na nespavosť: Vyskúšajte ich a spite ako v bavlnke!


Valeriána má tradíciu

Liečba valeriánou sa už po stáročia považuje za uznávanú metódu v boji proti poruchám spánku. Nie je návyková, predáva sa ako čajová zmes, ale aj vo forme tabliet alebo tinktúr. Už po niekoľkých týždňoch liečby valeriána pomáha odbúravať nervozitu, ktorá je často sprevádzaná nespavosťou, zlepšuje kvalitu spánku a celkovo uľahčuje proces zaspávania. Často ju nájdeme v kombinácii s chmeľom a medovkou, dokonca sa dá kúpiť aj vo forme bylinných vankúšov.

Mučenka si poradí s úzkosťou

Mučenka má tiež upokojujúci účinok, znižuje úzkosť, pomáha obnoviť spánok bez nežiaducich vedľajších účinkov. Recepty na jej čajové zmesi pochádzajú hlavne z ľudového liečiteľstva, prevažne v kombinácii s hlohom. V špecializovaných lekárňach sa táto zelinka obvykle predáva vo forme kvapiek, piluliek a čaju. 


Zakúpte si na fitlekaren.sk výživové doplnky, ktoré vám môžu pomôcť k lepšiemu spánku


Medovka proti nervozite

Medovka má upokojujúci účinok a značne zmierňuje príznaky nervozity, ako sú  žalúdočné kŕče, úzkosť, nadmerná podráždenosť či búšenie srdca. Je účinná proti nespavosti, melanchólii a depresiám.

Hloh si treba dopriať s horčíkom

Odvar z plodov hlohu sa používa na pomoc pri ľahkých poruchách spánku, na zmiernenie stresu či upokojenie srdcového rytmu. Lekárske štúdie potvrdili jeho účinnosť iba v spojení s dostatočným príjmom horčíka.

V akej forme si ich dopriať?

  • Na prípravu odvaru z liečivých bylín sa používajú 1 až 3 čajové lyžičky, ktoré treba zaliať 0,2 dcl horúcej vody a nechať lúhovať 15 – 20 minút.
  • Bylinný macerát sa pripravuje tak, že bylinky sa vo vode izbovej teploty močia 4 až 6 hodín a následne sa scedia.
  • Tinktúry vo forme kvapiek, ktoré sa pridávajú do nápoja alebo jedla, sa predávajú už pripravené v špecializovaných obchodoch alebo lekárňach. Užívajú sa väčšinou po 20 až 30 kvapkách 2 až 3-krát denne. Presné dávkovanie je súčasťou  každého balenia.

Mohlo by vás zaujať: Dary prírody pre lepší spánok: Prehazdovanie sa na posteli s nimi nehrozí!


Tá správna vôňa pre dobrý spánok

Aj esenciálne oleje vám pomôžu v boji proti nespavosti. Pri ich výbere buďte však opatrní a vyskúšajte, či nie ste na ne alergickí.

Aromaterapeuti odporúčajú harmanček a levanduľu, ktoré nielen pôsobia upokojujúco, ale tiež harmonizujú nervovú sústavu, zbavujú pocitu úzkosti a podráždenia. Nespavosť spôsobenú depresívnymi poruchami pomôže liečiť olej z bergamotu, šalvie a majoránu. Upraviť problémy so zaspávaním pomôže éterický olej Ylang-Ylang, rovnako ako aj zo santalového dreva a jalovca. Pri chronickej nespavosti, či závažných spánkových poruchách pomôže tiež rozmarín, pomaranč, medovka, ruža, cyprus a fenikel.

Ako na to?

Aplikovať éterické oleje je jednoduché. Odporúča sa 1 až 2 kvapky vtierať do oblasti spánkových lalokov. Ďalej sa využívajú v aromalampách maximálne v počte 6 kvapiek. Ďalšou možnosťou, ako sa správne uvoľniť a navodiť pocit únavy, sú aromakúpele. Oddávať sa ich účinku môžete každý deň, keď si do vane s vodou pridáte 5 – 10 kvapiek odporúčaného esenciálneho oleja.


Ktoré prírodné prostriedky pri problémoch so spánkom najlepšie pomáhajú vám? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva
Odporúčame