Kariérny postup v každom veku: Máte už svojho kouča?

muž

sita

Prešľapujete v práci už roky na tej istej pozícii, no cítite, že máte na viac? V tom prípade by ste nemali príliš otáľať – je na čase pouvažovať nad službami dobrého kouča. To, koľko máte rokov a skúseností pritom až také podstatné nie je. Doprajte svojím nápadom priestor a možnom sa vo vašom „biznise“ dočkáte úspechov, o akých sa vám ani nesnívalo!

Čo si pod pojmom koučovanie vlastne predstaviť?

Označenie „kouč“ v dnešných moderných časoch už nepredstavuje len prísneho trénera, ktorý svoj život zasvätil športovým talentom a tvrdému tréningu. Tento pojem totiž naberá celkom nový rozmer v oblasti obchodu a manažmentu. Koučovanie v tejto sfére zahŕňa spôsob, akým rozvíjať osobný potenciál tak, aby sa aj rádový zamestnanec vypracoval na top manažéra. Ani zďaleka však nie je určený len pre jednotlivcov. Uplatnenie nájde aj v rámci utužovania pracovného kolektívu, čiže team-buildingu. Zbystriť pozornosť by pritom mali aj tí z vás, ktorí medzi vrcholový manažment firmy už dávno patria. Existujú totiž špeciálne kurzy, vďaka ktorým môžete zvýšiť efektivitu a pracovný výkon vášho tímu.


Tiež by vás mohlo zaujať: Vyššie sebavedomie: Chceli by ste ho mať aj vy?


Ako také koučovanie vyzerá?

Metód a postupov koučovania je veľmi veľa a zvyčajne závisia od jednotlivých požiadaviek konkrétneho klienta. Najrozšírenejšou formou je však koučovacie interview, ktoré môže byť buď individuálne (určené pre jednotlivca) alebo skupinové. Od toho sa v konečnom dôsledku odvíja smerovanie samotného koučovania – buď ide o doplnok pri team-buildingových aktivitách, alebo je jeho cieľom premietnuť potenciál zamestnanca do reálnej praxe. Pri individuálnom prístupe je totiž kouč a koučovaný človek vo vzťahu rovnocenného partnerstva. Spolu similujú najrôznejšie obchodné situácie, na konci ktorých nechýba analýza a bezprostredná spätná väzba.


Tiež by vás mohlo zaujať: Zaslúžite si vyššiu výplatu? Zistite svoju trhovú cenu


Každá minca má dve strany

Ako to už vo väčšine prípadov býva, skúsenosti s koučovaním sú rôznorodé. „Ja som sa nechal na konzultáciu s koučom nahovoriť už pred piatimi rokmi. Dnes sa vo firme podieľam na najdôležitejších rozhodnutiach a rozhodne neľutujem,“ vraví 42-ročný programátor. Využiť konzultáciu kouča tak možno naozaj v širokom spektre odvetví. Otázne ale je, či sa vám takáto investícia aj vyplatí. Ak totiž koučovanie nespadá do vášho zamestnaneckého programu, riešenie na vlastné náklady by ste mali dobre zvážiť, respektíve prepočítať. Takýto typ sedenia totiž patrí k najdrahším manažérskym službám. Samozrejme, cenníky sú vysoko individuálne. Komplexná starostlivosť o klienta však zvyčajne začína na úrovni dvoch tisíc eur a vyššie.


Tiež by vás mohlo zaujať: Príliš snaživý kolega – požehnanie alebo trest?


Podľa čoho sa pri zvažovaní koučovania rozhodovať?

Univerzálny recept zrejme neexistuje, no na určité faktory prihliadať určite môžete. V prvom rade sa zamyslite nad tým, koľko rokov ešte plánujete zostať ekonomicky aktívni a akú pracovnú pozíciu momentálne zastávate. Ak je váš kariérny rast reálna vízia, do dôchodku máte desaťročie a viac, potom sa nemáte čoho obávať. Spoľahnite sa predovšetkým na inštinkt biznismena, s ním svoje vysoké ambície naplníte úplne najjednoduchšie!

Zdroj: sita, photl.com, Johnny
Odporúčame