Preležaniny sú u ležiacich pacientov veľmi nebezpečné: Kde sa tvoria najčastejšie?

ležiaca pacientka

Ako najlepšie predísť vzniknutiu preležanín? (Zdroj: Freepik/DCStudio)

Preležaniny môžu vzniknúť u imobilných pacientov, ale aj u ľudí, ktorí sú dlhodobo na lôžku počas hospitalizácie. Dekubity najčastejšie vznikajú v miestach, kde vytŕčajú kosti z úrovne tela tak, že pri dlhodobom ležaní kosť tlačí na podložku a vyvíja tlak na okolité tkanivo. Väčšinou je to krížová časť, päty, členky a vonkajšie hrany chodidiel, oblasť bedier, ale aj kolená. Rizikovým faktorom pre vznik preležanín je aj únik moču.

Pozor aj na malé začervenanie

U ležiacich pacientov treba podľa nej zvýšiť pozornosť už pri začervenaní pokožky v mieste, kde sa telo najčastejšie dotýka podložky. Pacient väčšinou v tomto mieste cíti bolesť, pálenie alebo mravčenie. „Liečba dekubitov je však náročná a komplikuje ju nielen vek pacienta a všeobecne zlý zdravotný stav spôsobený chronickými ochoreniami, ale aj častá prítomnosť nekrózy a baktérií v rane. Liečbu sťažuje aj hĺbka dekubitárneho vredu a jeho tvar,“ bližšie objasnila odborníčka Beáta Grešš Halász z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Ak sa preležaniny a ich liečba podcenia, hrozí riziko infekcie. Rana sa zväčší, prenikne do hlbších vrstiev kože a svalovej hmoty a môže dôjsť k zničeniu tkanív až na kosť. „Liečba takéhoto dekubitu je veľmi náročná. U ľudí s chronickými preležaninami je zaznamenaná až štvornásobne vyššia úmrtnosť,“ vysvetlila. V rámci prevencie je dôležité polohovanie, použitie antidekubitných pomôcok, zvýšená hygiena, ako aj výživa a hydratácia pacienta.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame