Keď diéta nezaberá: Týmto mýtom o chudnutí radšej neverte!

chudnutie

sxc.hu

Kedysi popri pohybe stačilo do jedálneho lístka zaradiť viac ovocia a zeleniny, ale dnes to už na chudnutie akosi nestačí. Odporúčaní v oblasti správnych stravovacích návykov je toľko, že sa zo správneho a vyváženého stravovania stala hotová veda. Čím viac informácií však máme, tým sa ručička váhy hýbe smerom nadol pomalšie. Prečo je to tak? Mnohé z nich sú zastaralé, ďalšie nepodložené a nemálo z nich si protirečí. Zistite, ktoré rady v rámci diét a výživy v súčasnosti patria už len k mýtom.

Mýtus č. 1: Bez karbohydrátov sa chudne lepšie

Diéty založené na čo najnižšom príjme uhľohydrátov sú síce trendy, ale nie pre každého. Viaceré štúdie preukázali, že vylúčenie uhľohydrátov zo stravy môže pomôcť k zhodeniu nechcených tukových zásob. Ďalšie výskumy však varujú, že šanca udržať si vylepšenú figúru nastálo, je horšia ako mizivá. Celkovo sú diéty s nízkym príjmom karbohydrátov v kurze príliš krátko na to, aby bolo možné presne určiť ich vedľajšie účinky. Jedným z nich sa však ako veľmi pravdepodobná javí zápcha.

Mýtus č. 2: Viaczrnný rovná sa celozrnný

Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že ide o zhodné výrobky, v skutočnosti je medzi nimi obrovský rozdiel. Pri výrobe celozrnného pečiva totiž boli použité všetky 3 súčasti obilných zŕn – otruby, klíčky aj vnútro. Práve tie obsahujú zdraviu prospešné výživné látky a vlákninu. Pojem viaczrnný však v sebe ukrýva len mix viacerých obilnín, pričom nie je zrejmé, ktoré časti z nich boli použité.


Mohlo by vás zaujímať: Snažíte sa schudnúť? Týchto 7 motivačných tipov vás nesklame!


Mýtus č. 3: Denne treba vypiť 8-10 pohárov vody

Dôležitosť dostatočného prísunu tekutín počas dňa spochybňovať naozaj netreba. Potreby jednotlivca sa však v tomto smere veľmi líšia. To, koľko vody by sme mali vypiť, závisí totiž od pohlavia, fyzickej veľkosti, našej aktivity a prostredia, v ktorom sa pohybujeme (teplo, vlhkosť). Útla žena pracujúca v kancelárii nemusí prijať toľko tekutín, čo robotník počas letných horúčav na streche alebo pekár pri peci. Napriek tomu, že voda ako taká je najzdravšia tekutina, podľa viacerých diétológov by sa do pitného režimu mali rátať tiež ovocné džúsy, nealkoholické nápoje, mlieko, čaj či dokonca káva. Ako teda zistíte, či ste správne hydratovaní? Odsledujte si farbu moču – ak je jemne žltý, ste na najlepšej ceste. Ak tmavý, pijete málo.

Mýtus č. 4: Všetko treba jesť nízkotučné alebo celkom bez tuku

V posledných rokoch sa pri diétach z jedálneho lístka ako prvý škrtal tuk. Dnes však zdravé tuky hlásia veľký návrat vďaka prospešným mastným kyselinám ukrytých v olivovom oleji, avokáde, orechových jadrách, semienkach či tuniakovi. Kde je teda pravda? Tuk robí potraviny lahodnejšími, preto výrobcovia jeho nedostatok kompenzujú. Pýtate sa čím? Pridaným cukrom a soľou. V konečnom dôsledku tak mnohé nízkotučné výrobky majú rovnaké množstvo kalórií ako tie bežné.


Mohlo by vás zaujímať: Trápi vás veľký pupok? Poradíme vám, ako sa ho zbaviť


Mýtus č. 5: Čerstvé potraviny sú výživnejšie ako zmrazené a konzervované

V ideálnom svete by sme si počas celého roka našli na stole práve zozbierané ovocie z lokálnych zdrojov. V skutočnosti však „čerstvé“ ovocie v našich supermarketoch neraz dovážajú z obrovských vzdialeností, pričom práve cestou stráca hodnotné živiny. Mrazené ovocie a zelenina si síce vyslúžilo nálepku menejcennosti, no neprávom. Spolu s druhmi uchovávanými v plechovkách je totiž spracované veľmi krátko po tom, čo sa zozbiera. Navyše, niektoré látky ako lykopen a betakarotén telo absorbuje lepšie, pokiaľ sú uvarené a spracované.

Mýtus č. 6: Niektoré sladidlá sú lepšie než ostatné

V otázkach metabolizmu cukru v našom tele sa väčšina vedcov zhoduje: žiaden typ vyslovene nevyhráva. Prídavné cukry sú však prezývané „prázdnymi kalóriami“ z určitého dôvodu – dodávajú energiu, ale nič viac. Cukry ako med, agávový alebo javorový sirup môžu byť plné vitamínov a antioxidantov, ich množstvo je však veľmi malé. Bez ohľadu na to, aké sladidlo používate, nemali by ste to s ním preháňať. Dopracovanie sa k cukrovke je síce len ďalším mýtom, strašiak v podobe tukových zásob je však už reálny.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Emma
Odporúčame