Keď útočia tropické teploty aj v noci: Ako sa vyspať počas horúčav?

Zabráňte prehriatiu vášho domova Na prvom mieste by mala byť prevencia. Je dôležité urobiť protiopatrenia, ktoré zabránia zbytočnému prehrievaniu bytu. Samozrejmosťou by mali byť zatiahnuté závesy, vonkajšie rolety, žalúzie. Vetrajte buď skoro ráno, alebo v noci, ak je to možné, spravte na chvíľu prievan. Cez deň otvárajte okno menej, do miestnosti sa vám zbytočne dostane teplý …

Zabráňte prehriatiu vášho domova

Na prvom mieste by mala byť prevencia. Je dôležité urobiť protiopatrenia, ktoré zabránia zbytočnému prehrievaniu bytu. Samozrejmosťou by mali byť zatiahnuté závesy, vonkajšie rolety, žalúzie. Vetrajte buď skoro ráno, alebo v noci, ak je to možné, spravte na chvíľu prievan. Cez deň otvárajte okno menej, do miestnosti sa vám zbytočne dostane teplý vzduch.

Šup do mrazničky

Mraznička sa môže počas leta stať neoceniteľným pomocníkom, a to nielen kvôli zásobe zmrzliny a nanukov, ktoré milujeme. Ak horšie znášate teplo a vysoká teplota v spálni vám nedovolí zaspať, vyskúšajte drobný trik. Skúste si na pár minút vložiť do chladničky tenkú nočnú košeľu či obľúbené tričko. Potom si ho oblečte. Bude sa vám v ňom spať oveľa príjemnejšie. Schladiť sa môžete aj pomocou fľaše, ktorú naplníte vodou a vložíte na určitý čas do mrazničky. Môžete si ju prikladať na čelo či končatiny.

Mohlo by vás zaujímať: Máte problém večer zaspať? S týmito potravinami to pôjde ako po masle!

Upravte si jedálny lístok

Aj to, čo jeme, môže mať vplyv na naše vnímanie horúčavy. Ak si počas leta doprajete vyprážaný rezeň s opekanými zemiakmi, bude vám pocitovo ešte teplejšie. V lete je oveľa vhodnejšie siahať po ľahkých a zdravých jedlách, dopriať si dostatok ovocia a zeleniny, ktorá je počas tohto ročného obdobia oveľa dostupnejšia. Najmä pred spaním sa vyhýbajte ťažkému jedlu. Ak vás trápi vlčí hlad, siahnite radšej po ovocí či chladnom jogurte alebo kúsku syra. Netreba zabudnúť ani na dostatočný pitný režim, ktorý je počas leta nevyhnutnosťou.

Prispôsobte prikrývku

Sú ľudia, ktorí sa počas spánku radi zababušia do perín. V lete ich však odložte. Lepšie sa vyspíte bez hrubej prikrývky, ktorá vám len zbytočne prehreje organizmus. Ak sa predsa len neviete bez nej zaobísť, prikryte sa radšej tenkou bavlnenou obliečkou na paplón. Splní svoj účel a vy sa neprehrejete.

Mohlo by vás zaujímať: Skončite s bezsennými nocami: Dary prírody pre dobrý spánok

Schlaďte sa

V čase letných horúčav vám studená sprcha padne vhod. Najprv sa umyte vlažnou vodou a potom si aspoň na pár sekúnd doprajte studenú vodu. Nielenže sa vám rozprúdi krv, ale zároveň sa vynikajúco schladíte, vďaka čomu sa vám bude zaspávať oveľa jednoduchšie. Ak vás neláka studenšia sprcha, namočte si uterák do studenej vody a priložte si ho na zátylok. Aj to pomôže.

Vyskúšajte zvlhčovač

Ak sa chcete dobre vyspať, je nevyhnutné zachovať si v spálni príjemnú teplotu. Odborníci dokonca tvrdia, že najvhodnejšia teplota na spanie je medzi 17 až 19°C. V lete je vsak túto teplotu takmer nemožné dosiahnuť, pretože aj naplno pustená klíma môže spôsobiť viac škody než úžitku. Pomôcť môže však zvlhčovač vzduchu. Ak ho nemáte, zaveste do okna plachtu navlhčenú v studenej vode.

Ak máte pocit, že nič nepomáha, nebojte sa vyskúšať aj netradičné spôsoby. Je dokázané, že teplota v dome býva najvyššia na najvrchnejšom poschodí. Ak bývate v rodinnom dome, pár nocí môžete spať aj v suteréne, prípadne oprášte stan. Pokojne si ho postavte aj v záhrade. Keď doň umiestnite nafukovací matrac, môžete sa vyspať celkom príjemne.

Ako zvládate horúce noci vy? Máte nejaké tipy? Podeľte sa o ne s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: Mia, Gettyimages
Odporúčame