Keď vaša hriva bledne: Všetko, čo treba vedieť o šedivých vlasoch

Šedivé vlasy

thinkstockphotos.com

Dermatológovia z univerzity v Stanforde tvrdia, že šedivenie sa riadi pravidlom 50-50-50: 50 percent populácie má vo veku 50 rokov 50 percent šedivých vlasov. Vlasy starnú rovnako ako koža a s pribúdajúcim vekom sa teda mení aj ich štruktúra. Či už ste svoje prvé šediny objavili alebo sa na ne len pomaly pripravujete, prinášame vám pár zaujímavých faktov, ktoré ste o nich možno nevedeli.

Na začiatok treba povedať, že vlas ako taký tvoria dve zložky. Vlasové kmeňové bunky tvoria vlas samotný a pigmentové kmeňové bunky sú zodpovedné za farbu vlasov. Obyčajne tieto dve zložky fungujú spoločne, preto si vlasy dlhé obdobie ľudského života zanechávajú svoju farbu i kvalitu, no v určitom momente každá zo zložiek začne pracovať samostatne. Štruktúra vlasu tak zostáva nemenná, no farba sa pomaly vytráca.

Šedivejú vlasy zo stresu?

Hovorí sa, že tínedžeri svojim rodičom vedia narobiť nielen vrásky na čele, ale aj pridať pár šedivých vlasov. Stres síce nespôsobí okamžité ošedivenie, no vytvára v tele mnoho procesov, medzi nimi aj vypadávanie vlasov. Zakaždým, čo sa vlas obnovuje (vlas rastie priemerne 1 – 3 roky, potom ho nahrádza nový), menia sa aj pigmentové bunky a tie vekom postupne blednú. Podľa vedcov preto nie je neobvyklé, ak majú nové vlasy šedú farbu.


Mohlo by vás zaujať: Šediny na našej hlave: Čo sa za nimi skrýva?


Rozhodujúci je aj životný štýl

Zdravý životný štýl je opäť raz riešením problému. Nízka hladina vitamínu B12 spôsobuje stratu vlasového pigmentu (farbiva). Šedivenie vlasov teda môžete spomaliť konzumáciou vajec, červeného mäsa, hydiny, kôrovcov, mlieka a mliečnych výrobkov, kyslej kapusty či pitím piva. Zlý vplyv na šedivenie vlasov má aj fajčenie.

Ako zo šedivých vlasov vyťažiť čo najviac?

  • Zvoľte správny zostrih

Kratšie vlasy budú postupne dorastať a pekne zvýraznia ich striebristú farbu. Dajte si však pozor, prikrátke a riedke vlasy sú kombináciou, ktorá vám vizuálne pridá na veku. Skúste si vlasy len tak ledabolo postrapatiť a získate moderný mladícky look. Ak máte zdravé a husté vlasy, nie je dôvod, aby ste ich ostrihali úplne nakrátko.

Ďalšou chybou, ktorá vám pridá roky navyše sú dlhé neupravené vlasy s cestičkou na stred hlavy. Asymetrické tvary vlasov, napríklad rozstrapatený bob, odvrátia pohľad aj od vašich vrások.

Vyhnite sa aj farbeniu vlasov výraznými farbami. Pri odrastaní vlasov bude rozdiel medzi prirodzenými šedinami a farbou omnoho viditeľnejší ako na inom type vlasovej pigmentácie. Použite radšej zmývateľné farby, ktoré budú vaše šediny odhaľovať postupne, prirodzenejšie, alebo sa pripravte na pravidelnú návštevu kaderníka.


Mohlo by vás zaujať: Krásny účes aj vo vyššom veku: Pridá vám novú iskru a šmrnc


  • Správne ošetrenie šedín

Šediny vám nemusia opticky pridať 10 rokov navyše, ak sa vám podarí udržať vašu farbu živú. Používaním správnych vlasových prípravkov ako sú šampóny s obsahom posilňovačov lesku a UV filtrami zabránite šedivým vlasom zožltnúť. Ak je viac ako 50 percent vašich vlasov sivej farby, používajte šampón s modrými alebo fialovými tónmi, ktoré žltú neutralizujú.

Nezabúdajte ani na kondicionér. Keďže šedivé vlasy môžu byť o niečo hrubšie a nepoddajnejšie, potrebujú o niečo viac starostlivosti než mladé vlasy. Dobrou voľbou sú kondicionéry na kučeravé alebo hrubé vlasy, pretože obsahujú viac zmäkčujúcich a vyhladzujúcich prísad.

  • Pozor na slnečné žiarenie

Pigment vo vašich vlasoch pomáha absorbovať UV žiarenie, ktoré vlasy poškodzuje. Šedivé vlasy však schopnosť zabraňovať poškodeniu UV žiarením nemajú, preto dochádza k omnoho väčšiemu poškodeniu slnkom. Okrem toho môžu vlasy nadobudnúť žltý odtieň. Použite šatku či klobúk, aby slnečné lúče nemali šancu. Ďalšou možnosťou je bezoplachový kondicionér s UV ochranou, ktorý si počas dovolenky môžete votrieť do mokrých vlasov. Dôkladné roztretie takéhoto kondicionéra je lepšie ako použitie jeho sprejovej verzie.

Na záver prinášame jeden nelichotivý fakt. Belosi zvyčajne zošedivejú skôr ako iné rasy. Najrýchlejšie z nich pritom získajú šedivé vlasy ryšaví ľudia. Po belochoch nasledujú Ázijci a nakoniec černosi. Vedci však zatiaľ nedokázali zistiť, čo tieto rozdiely spôsobuje.


Máte šedivé vlasy? Ako ste s nimi spokojní? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zuzana Čapčíková
Odporúčame