Kedy je deň učiteľov? Máme ho za dverami, potešte triednu či triedneho milým darčekom

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Byť učiteľom nie je povolanie, ale poslanie. Ide totiž aj o formovanie osobnosti detí, dospievajúcej mládeže a veľa krát aj starších ľudí, ktorí sa rozhodli doplniť svoje vzdelanie. Taký učiteľ musí disponovať poriadnou dávkou trpezlivosti, darom reči, byť tak trochu psychológ a vedieť žiakov zaujať. Často však bývajú nedocenení, či už spoločnosťou alebo samotnými žiakmi. Na počesť všetkých z nich oslavujeme Deň učiteľov. Viete kedy?

Oslavujeme ho v marci

V našich končinách sa sviatok učiteľov oslavuje 28. marca. Rovnako tomu bolo aj za čias Československa a pamätný dátum zostal zapísaný v kalendári doteraz. Táto informácia môže niekoho zmiasť, pretože oficiálny Svetový deň učiteľov je stanovený na 5. októbra. Stalo sa tak v roku 1994. UNESCO týmto gestom poukazuje na podpis Charty učiteľov v roku 1966.


Mohlo by vás zaujímať: Pravdivý príbeh: Som obyčajná učiteľka, rodičia ma však nepodplatia


Na počesť Učiteľa národov

Celé obdobie 19. storočia sa nieslo v znamení vedeckého pokroku a samotní učitelia nabrali na vážnosti. Mnohé krajiny sa preto rozhodli stanoviť vlastný Deň učiteľov oveľa skôr, ako bol vyhlásený ten svetový. Na Slovensku ho oslavujeme už od roku 1955. Spomínaný 28. marec nebol pritom náhodný výber. V rovnaký deň sa totižto narodil Učiteľ národov – Ján Amos Komenský.

Už ako malý chlapec musel kvôli reformácii a náboženskej vojne veľa cestovať a stopu zanechal v niekoľkých krajinách. Presadzoval povinnú školskú dochádzku, postavil základy modernej pedagogiky. Jeho vyjadrenia ako „škola hrou“ a „opakovanie je matka múdrosti“ sa stali súčasťou ľudovej kultúry. Symbolický dátum teda nepatrí len učiteľom, ale aj spomienke na veľkého filozofa, jazykovedca, pedagóga, humanistu a politika.

Aký darček je vhodný?

Ku príležitosti Dňa učiteľov sa školské triedy plnia karafiátmi, no poďakovať sa dá aj niečím trvácnejším. Potešíte fotografiou triedy vo vkusnom rámiku, elegantným perom s osobným venovaním, alebo ich rozosmejete vtipnou šálkou na kávu. Veľmi dobrým darčekom sú aj izbové rastlinky, sukulenty, dobrá kniha či kvalitná čokoláda.


Aké dary zvyknete učiteľom na ich deň dávať vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame