Kedy nás čaká ďalšie zatmenie Mesiaca? Prinášame dátumy, ktoré si zapíšte do kalendára

mesiac

Keky môžeme očakávať zatmenie mesiaca? (Zdroj: GettyImages)

Už od nepamäti fascinovali ľudí úkazy na oblohe. Jedným z najzaujímavejších je zatmenie mesiaca. To môžeme pozorovať vtedy, keď je Mesiac vo fáze splnu. Nedeje sa tak ale vždy. V jednom roku môžu nastať maximálne 3 zatmenia. Tento úkaz však ovplyvňuje rad ďalších okolností.

V jednoduchosti povedané, zatmenie Mesiaca nastáva v momente, ako sa Mesiac pri obehu Zeme ponorí do tieňa Zeme. Astronómovia dokonca rozlišujú zatmenie podľa tmavosti ale aj farby. Slúži im na to takzvaná Danjonova škála. Zatmenie Mesiaca patrí medzi očakávané a obľúbené divadlá na nočnej oblohe. Jeho výhodou je, že ho môžeme pozorovať zrejme odvšadiaľ, kde je Mesiac práve nad obzorom.

Zatmenie Mesiaca v roku 2021

Minulý rok bol na tento úkaz vskutku bohatý. Už v januári sme mohli pozorovať polotieňové zatmenie. Nevýrazne sme ho mohli pozorovať aj v júni. Výnimočný okamih sa nám naskytol v roku 2018. Vtedy sa jednalo o najdlhšie zatmenie Mesiaca v tomto storočí. Astronómovia predpokladajú, že najbližšie úplne zatmenie Mesiaca nastane v stredu 26. mája 20215.  Neužije sa ho však každý.  Čiastočne viditeľné bude z východnej Ázie, Austrálie či veľkej časti Ameriky.

Ďalšie zaujímavé dátumy

  • 19. november 2021 sa Mesiac predvedie opäť. Čiastočné zatmenie Mesiaca bude viditeľné zo Severnej a Južnej Ameriky, Austrálie a častí Európy a Ázie. Malo by ísť o najdlhšie zatmenie Mesiaca vôbec.
  • 16. mája 2022 budeme z nášho územia môcť pozorovať čiastočné zatmenie Mesiaca. Ak by ste sa však v tom čase nachádzali napríklad v jednej z týchto častí – Juhozápadná Európa, juhozápadná Ázia, Afrika, veľká časť Severnej Ameriky, Južná Amerika, Tichý oceán, Atlantik, Indický oceán, Antarktída – pozorovať by ste mohli dokonca celkové zatmenie mesiaca.

Nevynechajte ani 8. november 20225. máj 2023 (nastať má takzvané penumbrálne zatmenie Mesiaca) či 28-29. októbra 2023, kedy nás opäť čaká čiastočné zatmenie Mesiaca.

Vedeli ste, že NASA vedie zoznam predpovedajúci zatmenie Mesiaca do roku 2100? Počas 21. storočia zažije Zem podľa vesmírnej agentúry celkovo 228 zatmení Mesiaca. Pozrieť si ho môžete tu.

Mýty a povery

Nie vždy mali ľudia dostupné informácie o tom, ako prebieha zatmenie Mesiaca a o čo ide. Verili tomu, že tento jav symbolizuje veci blížiace sa ku koncu. Často túto udalosť spájali so súperením bohov, aj s vlkolakmi. Údajne sa ľudia počas zatmenia snažili robiť čo najväčší hluk, aby odplašili od seba zlé sily, ktoré im tento úkaz mal priniesť.

V niektorých domácnostiach v Indii dodnes pretrváva názor, že počas zatmenia Mesiaca by tehotné ženy nemali vykonávať žiadnu náročnejšiu prácu, aby neohrozili svoj plod. Dodnes však neexistuje žiadna štúdia, ktorá by potvrdila vplyv na život alebo zdravie. Jediné, čo sa predpokladá v súvislosti so zatmením Mesiaca je to, že zvieratá menia spôsob lovenia svojej potravy.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: imeteo.sk, Plnielanu.sk, timeanddate.com, space.com, eclipse.gsfc.nasa.gov
Odporúčame