Vodiči pozor na chladné počasie: Kedy sú zimné pneumatiky pre osobné autá povinné?

pneumatika

Kedy sú povinné zimné pneumatiky? (Zdroj: Freepik/standret)

Počasie sa postupne ochladzuje, čomu treba prispôsobiť aj svoje auto. Zimné pneumatiky sú pre osobné autá a dodávky do 3,5 tony na Slovensku povinné, ak je na ceste súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza. Zákon hovorí, že v tomto čase môže vodič v cestnej premávke použiť osobné auto len ak je na všetkých nápravách vybavené zimnými pneumatikami. Konkrétny dátum prezutia vozidla nie je v zákone určený.

Autobusy a nákladné autá sú povinné mať zimné pneumatiky aspoň na jednej z hnacích náprav od 15. novembra do 31. marca. Zimné pneumatiky sú označené horským symbolom. Môže ísť o štít so snehovou vločkou alebo snehovú vločku v horskom štíte s tromi vrcholmi. Majú tiež označenie M+S, M.S alebo M&S.

Motoristom počas zimného obdobia polícia odporúča používať zimné pneumatiky. Jazda s nimi je totiž pri nižších teplotách bezpečnejšia ako s letným obutím kolies. Nevyhovujúce pneumatiky brzdnú dráhu vozidla predlžujú a zvyšujú riziko dopravenej nehody. Pri ceste do zahraničia si treba overiť podmienky platné v danom štáte.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame