Väčšinou vám v našej rubrike predstavujeme rôzne zaujímavé kvety. Dnes sme sa rozhodli dať vám do pozornosti strom. Ľudovo sa mu hovorí ambrovník, čo všetko o ňom vieme a prečo vám ho odporúčame vysadiť v záhrade?
Pôvod rastliny
Povie mu tak iba zopár ľudí, najmä odborníci. Napriek tomu je dobré vedieť, že ambrovník nesie odborný názov Liquidambvar styraciflua.
Pôvod stromu môžeme nájsť v Amerike, napriek tomu sa počas posledných desaťročí dostal aj do Európy a dnes zdobí nejednu súkromnú alebo botanickú záhradu. Vysádza sa častokrát aj v parkoch. Ide o opadavú drevinu.

Ambrovník a jeho vzhľad
Dôvod jeho častej výsadby je jednoduchý. Ambrovník sa drží na popredných priečkach svojou krásou a farebnosťou. Vyniká aj počas jesene, kedy sú zafarbené ostatné rastliny a dreviny.
Dorásť môže až do výšky 25 metrov a po mnohých rokoch dokáže dospelý strom vytvoriť korunu širokú aj 12 metrov. Našťastie sa však predávajú aj jeho zmenšené kultivary, ktoré vám v záhrade zaberú oveľa menej miesta. Navyše, rastú pomaly. Do pozornosti dávame najmä kultivar Gumball alebo Aurea. V každom prípade poteší aj pomerne priaznivá obstarávacia cena, ktorá však závisí od toho, aký veľký strom si kupujete.
Pravdou je, že je stále vhodnejší do väčších záhrad, v ktorých naozaj vynikne. Jeho listy sú najskôr žlté, neskôr oranžové a počas jesene nádherne vínovočervené. Možné však je, že tieto farby budú na strome zastúpené naraz počas jedného obdobia.
Dostupné sú aj také druhy, ktoré majú pekne zafarbené listy počas celého roka. Na strome môžeme pozorovať aj plody – pagaštany, ktoré vznikajú na strome po opadaní listov.

Starostlivosť, ktorú zvládnete aj vy
Dĺžka životnosti tohto stromu je vysoká a cez sto rokov, iba v ojedinelých prípadoch sa môže stať, že by vám strom uhynul. Najideálnejšia je na výsadbu jeseň. Zvoľte však také miesto, o ktorom ste naozaj presvedčení, pretože presádzanie nezvláda dobre.
Stanovište by malo byť slnečné, vo vyšších nadmorských výškach nemusí strom prosperovať a môže byť náchylnejší na rôzne ochorenia. Pôda by mala byť kyslejšia, priepustná. Najmä v úvode pestovania je vhodné strom polievať, neskôr mu úplne postačí dažďová voda. Pozor, aby v jeho blízkosti nebolo automatické zavlažovanie napríklad trávnika, mohlo by mu to uškodiť.
Ak máte mladšiu drevinu, odporúčame vám dať jej oporu v podobe drevených kolov. Aj prvé dva-tri roky po výsadbe je vhodné, aby ste okolie koreňov prikryli lístím alebo vetvičkami. Strom nie je potrebné v dospelosti prihnojovať ani sa oň špeciálne starať. Je tak vhodnou drevinou aj pre začiatočníkov.
Zdieľať na
Zdieľaní