Kivi ako prevencia proti chrípke: Je v ňom množstvo vitamínu C

Kivi

sxc.hu

Číňanov egreš či opičia broskyňa – to všetko sú mená pre zelenú dobrotu skrytú v chlpatej, na prvý pohľad nie veľmi lákavej šupke. Táto popínavá rastlina pochádza z Číny. Kivi sa začiatkom 20. storočia dostalo na Nový Zéland, kde sa začalo šľachtiť a následne vyvážať do celého sveta – a medzi inými aj na Slovensko.

Vitamíny na celý deň

Len máloktoré ovocie obsahuje toľko vitamínu C ako kivi. Zjedením jedného kusu kivi prijmete celú dennú dávku „céčka“, ktoré je skvelou prevenciou proti chrípke a nachladeniu. Vďaka kombinácii vitamínu C a horčíku podporuje látkovú výmenu, spevňuje cievy a žily a posilňuje imunitný systém. Vitamín E je zodpovedný za normálny rast a vývin svalov, funkciu krvného obehu, nervového a zažívacieho systému. Vitamín A je potrebný obzvlášť pre zdravé kosti a zuby, je základom pre tvorbu pigmentu dôležitého pre dobrý zrak. Nájdeme v ňom i vitamíny D a B, ktoré sú nevyhnutné k správnej činnosti srdca a nervového systému. Nesmie chýbať ani draslík či horčík, vápnik, železo a fosfor, ktoré organizmus potrebuje k fungovaniu mozgu a zachovaniu psychickej pohody. Vedci dokonca prišli na to, že tri kusy kivi denne dokážu znížiť krvný tlak.

Kivi je pre niektorých ľudí však nežiadúcim alergénom. Obzvlášť by mali byť opatrné osoby s ekzémami a deti.


Tiež by vás mohlo zaujať: Liek na vysoký tlak: Tri kivi denne


Tri dni a pár kíl dole!

Ovocie obsahuje bielkoviny, ktoré pomáhajú odbúravať tuky a pomáhajú z tela odvádzať prebytočné tekutiny. Navyše má len 209 kJ na 100 g, preto je vhodné i pri redukcii váhy.

Pokiaľ potrebujete rýchlo schudnúť pár kíl, je vhodná trojdňová ovocná diéta. Počas nej schudnete 2 – 5 kg. A ako na to?

  • Prvý deň je ananásovo – banánový. Na raňajky, desiatu a olovrant si dajte po 250 g čerstvého ananásu. Na obed a večeru po jednom banáne.
  • Druhý deň je kombináciou kivi a hrozna. Na raňajky a večeru zjete po 3 kivi a na obed 4 kivi. Na desiatu a olovrant si pripravte po 100 g hrozna.
  • Tretí deň je na raňajky 200 g hrozna, na desiatu 200 g ananásu. Obed tvoria 4 kivi, na olovrant zjedzte 100 g ananásu a deň uzavriete dvoma kúskami kivi a 100 g hrozna.

Na úžitok i na ozdobu

Keďže je aktinídia, rastlina plodiaca kivi, teplomilná, jej pestovanie je u nás obmedzené. Príchodom nových odrôd, ktoré sú odolné mrazom, sa však aj u nás blýska na lepšie časy. Pokiaľ sa chystáte pestovať toto ovocie, pripravte si dostatočné množstvo hnojiva. Aktinídia je liana, preto budete potrebovať opornú konštrukciu ako na hrozno. Keď si ju zasadíte k altánku, budete mať nie len chutné ovocie, ale aj peknú dekoráciu.


Tiež by vás mohlo zaujať: Ananás pre lepšiu líniu: Vyskúšajte ho aj vy!


Kivi na vašom tanieri

Najlepšie je konzumovať kivi čerstvé. Šupka nie je škodlivá a dá sa po umytí jesť, ale väčšina ľudí si ovocie ošúpe. Rovnako ako u iného ovocia i tu olúpaním strácame veľa vitamínov. Kivi môžeme použiť ako surovinu na výrobu šalátov, džemov, kompótov, koktailov, džúsov a zákuskov.

Osviežujúci šerbet

V horúcom letnom dni vás osvieži šerbet z kivi. Olúpeme si 5 kusov kivi a rozmixujeme. Pridáme 100 g múčkového cukru, šťavu z jedného citrónu a 250 ml bieleho vína. Zmes premiešame a dáme do mrazničky. V priebehu mrazenia niekoľkokrát premiešame. Po namrazení prelejeme do pohárov, okraje ozdobíme plátkami kivi a podávame so slamkou.


Poznáte ďalší zaujímavý recept alebo tip na jedlo s použitím kivi? Podeľte sa oň s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Marianna
Odporúčame