Kliešť môže psíka aj zabiť: Ako ho možno ochrániť?

Pes

thinkstockphotos.com

S prívetivejším počasím mnohí psíčkari trávia viac času vonku. Psíka berú do lesa či aspoň parku, kde sa môže poriadne vybehať. Nemali by však zabúdať na nebezpečenstvo, ktoré tam na štvornohých miláčikov číha. Kliešť môže psovi spôsobiť vážne zdravotné problémy a pánovi starosti nielen o jeho zdravie, ale aj o náklady na následnú liečbu.

Ochorenia prenášané kliešťami hrozia i psom. Môžu im spôsobiť veľké zdravotné problémy, poškodiť vnútorné orgány, dokonca môžu spôsobiť i smrť.

Možných nákaz je viacero

Nakazené kliešte u psov prenášajú lymskú boreliózu, babeziózu a ehrlichiózu. ,,Navyše, je tu nový druh psej babézie,“ povedal veterinár Milan Švihran. Netreba preto podľa neho zanedbávať primárnu ochranu pred týmito parazitmi, na trhu sú spot-on preparáty, antiparazitárne obojky či tablety. Vakcinácia neexistuje. Veterinár upozornil, že peniaze minuté na diagnostiku a následnú terapiu mnohonásobne prevyšujú náklady, ktoré mohli dať majitelia na kvalitnú ochranu voči parazitom.


Mohlo by vás zaujať: Kliešťa môžete dostať aj v parku: Zabudnite na mýty a vyberajte ho správne


Prišla k nám nová babézia

Nový druh psej babézie zaznamenali veterinári vlani na západnom Slovensku a šíri sa pravdepodobne zo Stredomoria. K jej prenosu dochádza nielen cez infikované kliešte, ale aj priamym kontaktom zvierat. Infikované psy môžu dlhodobo vystupovať ako zdroj infekcie a predstavujú potenciálne riziko pre ďalšie šírenie nákazy.

Škodcov je viacero

Ničiteľmi zdravia sú podľa Švihrana i blchy, vši, všenky, larvy múch. Môžu mať za následok demodikózu, svrab a iné kožné ochorenia. ,,Blchy sú navyše hlavným prenášačom vajíčok pásomnice psej,“ povedal. Jej vajíčka odchádzajú z tela hostiteľa trusom a rozptýlia sa po okolí, kde sa stávajú potravou lariev bĺch. Do tela psa sa pásomnica psia dostane vtedy, keď takúto „nakazenú“ dospelú blchu pes prehltne. ,,Základom je odčervovanie a pravidelná vakcinácia,“ zdôraznil.


Mohlo by vás zaujať: Kliešte začínajú útočiť: Viete, čo vám hrozí a ako ich správne vyberať?


Pozor najmä pri Váhu

Kliešte sú aktívne od apríla do októbra. Nachádzajú sa na celom Slovensku, nie všetky sú však nosičom vírusu. Nakazené sú predovšetkým tie pozdĺž brehov rieky Váh.


Aké skúsenosti s kliešťami máte vy? Napíšte v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock.com, Zora, Tasr
Odporúčame