Zdražovanie potravín: Ďalší dôsledok klimatickej krízy, v budúcnosti sa mu zrejme nevyhneme

Platba kartou v portavinách

Potraviny vplyvom klimatickej krízy pravdepodobne zdražejú (Zdroj: Freepik/pressmaster)

Výsadba stromov sa považuje za kľúčovú v riešení klimatickej krízy. Avšak plocha, na ktorú by bolo potrebné vysadiť dostatok stromov na kompenzáciu skleníkových plynov, ďaleko presahuje voľnú pôdu, ktorú krajiny majú. Zalesňovanie by tak zmenšilo výmeru poľnohospodárskej pôdy, ktorá je potrebná aj s ohľadom na rastúcu populáciu, uvádza organizácia Oxfam.

Na výsadbu stromov možno použiť plochu najviac 350 miliónov hektárov bez toho, aby bolo narušené poľnohospodárstvo. Avšak stratégie rôznych krajín a podnikov na dosiahnutie uhlíkovej neutrality by túto plochu mohli čoskoro prekročiť. „Vo svete už teraz hladujú stovky miliónov ľudí. Krajiny a firmy sa musia najprv snažiť svoje emisie znížiť (a až potom uvažovať, ako ich kompenzovať). Tiež je potrebné znížiť emisie z poľnohospodárstva, čo je druhý najväčší producent emisií na svete,“ uviedla  Nafkote Dabiová, ktorá sa v Oxfame zaoberá otázkami klímy.

Existujú však aj ďalšie riešenia klimatickej krízy, ktoré by neohrozovali poľnohospodárstvo. Podľa analýzy sú vhodnejšie prirodzenejšie riešenia, ako napríklad agrolesníctvo – čo je kombinácia poľnohospodárskej produkcie a pestovania drevín -, pasienkárstvo a iné.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: TASR, The Guardian
Odporúčame