Knižný tip: Dielo Epidémie v dejinách – choroby sužovali ľudstvo od nepamäti, vplývali dokonca aj na vývoj civilizácií

Muž čítajúci knihu

Kniha Epidémie v dejinách vás prevedie históriou chorôb (Zdroj: Freepik)

Kniha Epidémie v dejinách ponúka texty renomovaných archeológov a historikov, sumarizujúce epidemické i pandemické nákazy, ktoré už ľudstvo dokázalo prekonať. Epidémie smrtiacich chorôb ohrozovali ľudstvo už od nepamäti. Ich zásahy boli pritom často také radikálne, že ovplyvnili vývoj civilizácií takmer na celom svete. Výrazne zasiahli v prospech moderných ľudí v ich strete s neandertálcami.


Knižný tip: Toto dielo bolo vydané v 46 jazykoch vo vyše 40 krajinách – dostane aj vás?


Neznáme choroby nielenže prispeli k pádu Rímskej ríše, ale mor zabránil i jej opätovnému zjednoteniu. V stredoveku zasiahla populáciu vo viacerých vlnách neslávne známa čierna smrť, pravdepodobne najdesivejšia a najtragickejšia pandémia v dejinách. Ani prežitie morových pandémií však neprinieslo ľudstvu vytúžený pokoj. Vojenské konflikty novovekého sveta významne napomohli šíreniu škvrnitého týfusu či cholery.

Choroby sa stali „biologickými zbraňami“ Európanov pri kolonizácii Ameriky. Veľké množstvo jej pôvodných obyvateľov mali na svedomí pravé kiahne. Dokonca aj Napoleon sa musel skloniť pred silou bubonického moru či škvrnitého týfusu, ktoré masovo kántrili jeho vojakov. O nepoučiteľnosti ľudstva z vlastných dejín svedčia smrtiace vlny rôznych druhov chrípky, ktoré sprevádzali celé 20. storočie.

Branislav Kovár, Oliver Zajac a Lucia Benediková – Epidémie v dejinách
Vydavateľ: Premedia
Počet strán: 296
Rok vydania: 2020
Žáner: História
Odporúčaná cena: 12,75 eur

Kúpte si túto knihu na Martinus.sk!

Kniha Epidémie v dejinách
Kniha Epidémie v dejinách vás prevedie históriou ochorení (Zdroj: Martinus)

Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Martinus
Odporúčame