Knižný tip: Zistite, ako bude vyzerať Európa po koronavíruse

kolegyne v práci s rúškami

Ako nás zmení pandémia koronavírusu? (Zdroj: GettyImages)

Ľudstvo pred pár mesiacmi zasiahla ťažká skúška. Pandémia koronavírus ovládla celý svet a ešte stále nie je na konci. Svetoznámy politológ Ivan Krastev zostal počas pandémie v domácej izolácii. O novom fenoméne, ktorý za niekoľko týždňov zmenil celý svet, sa tak rozhodol uvažovať hneď zahorúca. Jeho najnovšia esej vychádza naraz vo väčšine európskych krajín.

Esej Ivana Krasteva Európa a pandémia nie je predpoveďou toho, ako bude vyzerať svet po koronavíruse. A nie je ani manifestom toho, ako by vyzerať mal. Je to snaha pozrieť sa na svet obrátený naruby a pochopiť fenomén, ktorý sa zásadne odlišuje od všetkého, čo nás postretlo doteraz.

Vieme, že koronavírus najviac postihuje tých, ktorí už nejaké zdravotné problémy majú. A keďže liberálne demokracie trpia jednou z najvážnejších chorôb – nedôverou ľudí v inštitúcie – patria práve ony medzi najohrozenejších pacientov. Krastev je presvedčený, že Európska únia bude po tejto kríze celkom iná než pred ňou: môže sa rozpadnúť, môže sa premeniť na modernú kópiu stredovekej Svätej rímskej ríše alebo môže dosiahnuť strategickú autonómiu. Jedna vec je však istá už dnes: nie je to kríza, ktorú môže Európska únia len tak jednoducho prečkať.

„Svet sa zmení nie preto, že by naša spoločnosť po tejto zmene túžila, alebo preto, že by existoval konsenzus o tom, akým smerom nás má táto zmena posunúť. K zmene dôjde preto, že cesta späť neexistuje,“  hovorí uznávaný politológ Ivan Krastev vo svojej najnovšej knihe Európa a pandémia.

Európa a pandémia – Ivan Krastev
Vydavateľ: Absynt
Počet strán: 106
Rok vydania: 2020
Žáner: Odborná a náučná
Odporúčaná cena: 10,39 eur

Kúpte si túto knihu na Martinus.sk!

Kniha Európa a pandémia
Ako nás zmení koronavírus? Aj to sa dozvie v knihe Európa a pandémia (Zdroj: Martinus)

Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok!

 

Zdroj: Martinus
Odporúčame