Knižný tip: Dramatický slovenský triler vám bude ešte dlho naháňať zimomriavky

autor knihy Kladivo Peter Derňár

Autorom knihy Kladivo je Peter Derňár (Zdroj: Albatrosmedia)

Po temnom debute Škrabot prichádza slovenský autor Peter Derňár s ďalším napínavým príbehom Kladivo. Drsný triler, ktorý sa odohráva počas pandémie na opustenej chate, kam sa vyberie partia dlhoročných kamarátov, práve vychádza vo vydavateľstve Lindeni.

Partia kamarátov si počas pandémie zaumieni, že päťdesiatku toho najstaršieho treba osláviť na chate. Dobrá nálada sa vytratí už počas cesty, keď vysvitne, že organizátor medzi nich zavolal aj čudáka, ktorý im bol v detstve dobrý len ako objekt šikany. Atmosféra zhustne po príchode na chatu odrezanú od sveta. Keď ráno nájdu jedného z nich mŕtveho, je ťažké odpovedať na vynárajúce sa otázky. Desivé tajomstvá minulosti vyliezajú na povrch a oni si uvedomujú, že nikdy neboli takí kamaráti, ako si mysleli.

Podobnosť so skutočným životom

„Jednou z najvzácnejších vecí, ktoré si vo svojom živote uchovávam, je moja stále funkčná detská partia. Naozaj sa s väčšinou kamarátov, ktorí do nej patria, poznám od nula rokov, od narodenia, mamy nás kedysi spolu kočíkovali na jednej ulici. Mimochodom slepej, poslednej v dedine, takže sme chtiac-nechtiac vytvorili partiu vyrastajúcu spolu akoby v izolácii. Vydržali sme pokope do dnes a každý rok chodíme dva-trikrát spolu na chatu. Ďalej už ale podobnosť s príbehom Kladiva končí. Inšpirovalo ma skôr to, aký zložitý spletenec dokáže medzi ľuďmi vzniknúť za desaťročia spoločného fungovania,“ vysvetľuje Peter, ako vznikol nápad na druhú knihu.

Zároveň však s úsmevom dodáva, že s kamarátmi žiadny problém nemá: „Medzi sebou určite máme nejaké tajomstvá a nedoriešené veci. No nie je to nič zásadné, čo by celé roky hnilo a hrozilo fatálnym výbuchom ako v knihe. Pohádať sa, samozrejme, vieme, jeden náš epický konflikt týkajúci sa nepodarenej túry v Slovenskom Raji som zakomponoval do Kladiva, no inak si lezieme na nervy stovkami drobností asi ako všetci, čo sú spolu takmer polstoročie.“

Autor úspešnej knihy Škrabot

Peter Derňár sa písaniu venuje celý svoj život. Rodák z Nitry, ktorý vyrastal v Palárikove, napísal svoju prvú zbierku poviedok ako štvrták na základnej škole, za jednu z nich bol ocenený v celoštátnej súťaži, ktorá dávno neexistuje. Viac ako dvadsať rokov pracuje ako novinár. Je laureátom scenáristickej súťaže Cena Tibora Vichtu v kategórii Internetový seriál, pričom na základe jeho scenárov následne vznikol v televízii JOJ 24-dielny internetový seriál Old Bojs. Vlani mu vyšla výborne prijatá knižná prvotina Škrabot.

„Musím sa priznať, že Škrabot vznikal veľmi živelne, vrhol som sa do písania bez veľkej prípravy a neskôr som na to doplatil, keďže som knihu do nekonečna prepisoval. Ku Kladivu som už pristúpil profesionálnejšie, viac som pred samotným písaním premýšľal a najmä som si trúfol na zložitejší príbeh. Ak to môžem prirovnať, Škrabot bola vianočka z troch pletencov, v Kladive som jeden pridal. Je tu viac postáv, majú medzi sebou zložitejšie vzťahy, príbeh je komplikovanejší, má viac vrstiev,“ vysvetľuje Peter Derňár.

Knihu Kladivo si môžete kúpiť TU.

obálka knihy Kladivo
Autorom knihy Kladivo je Peter Derňár (Zdroj: Albatrosmedia)


Zdroj: Tlačová správa
Odporúčame