Knižný tip: Život módnej ikony Coco Chanel – výnimočný historický triler prečítate na jeden nádych

kniha a vianoce

Autorkou knihy je Pamela Binnings-Ewen (Zdroj: Albatrosmedia)

Kniha Kráľovná Paríža je nový román oceňovanej autorky Pamely Binnings Ewenovej. Na základe nedávno odhalených vojenských záznamov v ňom farbisto vykresľuje skrytý život módnej ikony Coco Chanel počas nacistickej okupácie Paríža uprostred druhej svetovej vojny. „Je to viac morálna dráma ako módna bájka. Pripomína nám, že sláva nie vždy zaručuje dobro alebo sympatie,“ napísali v Kirkus Reviews o knihe, ktorá práve vychádza v slovenskom preklade Nikolety Račkovej vo vydavateľstve Lindeni.

Legendárna módna návrhárka Coco Chanel sa preslávila ikonickými malými čiernymi šatami a opojným parfumom Chanel No. 5. Dokázala byť veselá, bezstarostná a štedrá, no zároveň aj bezohľadná, manipulatívna či krutá. Keď do Paríža vtrhnú vojská Wehrmachtu, ocitá sa v hoteli Ritz spolu s vrchným ríšskym velením. Coco Chanel – žena tvrdá ako žula – urobí všetko pre to, aby prežila. Pristane dokonca aj na kolaboráciu s nacistami, aby ochránila svoje najväčšie tajomstvá. Kam až zájde v snahe zabrániť, aby ju búrlivá minulosť prenasledovala v budúcnosti?

Autorka bola drsná

„Empatická a zároveň nešetrná kniha,“ napísali o knihe na portáli Foreward Reviews. „Kráľovná Paríža je pútavý historický román, ktorý odhaľuje ďalšiu skrytú miestnosť v módnom dome Chanel: za nadčasovou eleganciou, jednoduchosťou a jazmínom voňajúcim parfumom stála zúfalá žena s utrápenou mysľou, uväznená v bludisku okolností.“ V magazíne Publisher´s Weekly označili knihu za výnimočný historický triler. „Autorka odvádza úžasnú prácu, ponára sa do motivácií ženy narodenej v chudobe, brániacej bohatstvo, ktoré vybudovala. Toto je špičková historická fikcia.“

Svetoznáma spisovateľka

Pamela Binnings Ewen žije a píše v americkom Texase. Kým sa stala svetoznámou spisovateľkou, pracovala ako právnička. Jej romány sú oceňované nielen čitateľkami a čitateľmi, ale aj odbornou porotou. Za svoj román The Moon in the Mango Tree získala ocenenie Eudora Welty Memorial Award.

Na najnovšom románe Kráľovná Paríža pracovala vyše troch rokov, veľkú časť jej zabralo zbieranie informácií. Inšpiráciu našla najmä v knihe Sleeping With the Enemy od Hala Vaughana. „Táto kniha plná faktov a dokumentácie mi otvorila oči. Obsahuje kópie vojnových dokumentov odhaľujúcich tajný život Chanel,“ priznáva autorka. „Pýtala som sa – prečo? No možno ešte dôležitejšou otázkou, ktorú u mňa tento príbeh vyvolal, je, ako si Coco Chanel a mnohí ďalší počas vojny dovolili zatvárať oči pred nacistickou krutosťou všade okolo seba. Pozerali, ale nevideli. Môže sa to zopakovať? Vy budete sudcovia…“

Kúpte si knihu Kráľovná Paríža TU.

Kniha Kráľovná Paríža
Kniha Kráľovná Paríža je historický triler (Zdroj: Albatrosmedia)

Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Tlačová správa
Odporúčame