Knižný tip: Škrabot – strhujúci a mrazivý triler od nového talentovaného spisovateľa

Peter Dernár

Peter Dernár je autorom trileru Škrabot (Zdroj: Tibor Géci)

Kniha Škrabot – to je strhujúci a mrazivý triler slovenského autora Petra Derňára o túžbe vyrovnať sa s minulosťou, ktorá bojuje s potrebou dosiahnuť v živote niečo viac. „Peter Derňár namiešal silný kokteil hrôzy a na záver nezabudol položiť čerešničku na debutantskú tortu. Na poslednej strane mi doslova stiahlo žalúdok,“ napísali vo svojej recenzii na portáli Sieťovka. Debut nového objavu na slovenskej žánrovej scéne práve vychádza vo vydavateľstve Lindeni.

Peter sa narodil v Nitre a vyrastal v Palárikove, ktoré sa stalo aj dejiskom jeho knižnej prvotiny Škrabot. Po absolvovaní novozámockého gymnázia vyštudoval na Filozofickej fakulte UK v Bratislave odbor filozofia, slovenský jazyk a literatúra. Je laureátom scenáristickej súťaže Cena Tibora Vichtu v kategórii Internetový seriál, pričom na základe jeho scenárov následne vznikol v televízii JOJ 24-dielny internetový seriál Old Bojs. Svoju prvú zbierku poviedok napísal ako štvrták na základnej škole, za jednu z nich bol ocenený v celoštátnej súťaži, ktorá dávno neexistuje.

Muž po rozvode a terapia snov

Hlavnou postavou knihy je štyridsiatnik Peter, ktorý má krátko po rozvode. Okrem excentrickej exmanželky musí zvládať aj pubertálnu dcéru. Takto však už nechce ďalej žiť a len sa utápať v smútku. Ako riešenie sa mu núka terapia tmou – nechá sa na týždeň zavrieť do miestnosti bez okien, aby sa postavil vlastným strachom, prekonal ich a mohol vstúpiť do novej etapy života s čistým štítom. Tomáš je filmár a už má po krk natáčania hlúpych reklám a priblblých televíznych seriálov.

Keď sa mu v televízii nepodarí zrealizovať projekt, od ktorého si veľa sľuboval, niečo sa v ňom zlomí a radikálne prehodí výhybku. Začne odznova. Lenže keď sa životy dvoch mužov pretnú, ani jeden z nich nehovorí celú pravdu a v hĺbke duše schováva nejedno nepekné tajomstvo.

Autorom je dlhoročný novinár

Peter Derňár sa ako novinár venuje knihám už dlhé roky, milujem severské krimi, atmosféru mrazu, tmy, izolovaných komunít… Má rád príbehy plné nevysvetliteľných záhad, nejasnej motivácie postáv, knihy, v ktorých minulosť nie je uzavretá a vynárajú sa z nej storaké nebezpečenstvá či nedoriešené vzťahy.

„Verím, že niečo z toho nájdu aj moji potenciálni čitatelia v Škrabote – napätie a tajomno od prvej po poslednú stranu. A verím, že na rozdiel od severských bestsellerových autorov, ktorí v krvilačnosti a choromyseľnosti svojich vrahov dávno prekročili všetky medze, motivácia postáv zo Škrabotu bude pre každého čitateľa ak nie úplne pochopiteľná, tak aspoň prijateľná,“ hovorí o svojej prvej knihe. „Je presne taká, akú by som si sám rád prečítal.“

Námet na knihu vznikol prozaicky

„Rôzne príhody som dával na papier od nepamäti, ale buď som nemal dostatočnú výdrž, motiváciu alebo som mal až prisilnú autocenzúru, aby z toho vznikla kniha, ktorú by som smelo ponúkol vydavateľovi. No naraz prišla téma, pri ktorej som po desiatich sekundách vedel, že sa stane základom mojej prvej ozajstnej knihy… Skrátka, nemal som ešte ani riadok, no vedel som, že to vyjde,“ hovorí Peter Derňár.

Nápad vznikol prozaicky – počas turistiky mu jeho sestra navrhla či by neskúsil zážitok nazvaný terapia tmou a Peter sa touto myšlienkou začal vážne zaoberať. Načítal si o tom kopec vecí na internete a pochopil, že toto by mohla byť oveľa zmysluplnejšia dovolenka ako osem dní na gréckych či chorvátskych plážach. „No keď už som takmer bral do rúk telefón, že sa prihlásim, začala moja fantázia pracovať nie veľmi zdravým spôsobom.

Skrátka, uvedomil som si, že sa mi zatvoriť do tmy vlastne vôbec nežiada, no zároveň mám skvelý základ pre hororovú knihu. Veď keď vás cudzí ľudia zatvoria niekde na odľahlej farme úplne samého do domčeka bez okien a bez možnosti komunikovať s vonkajším svetom, môže sa vám stať všeličo…“

Kniha zožala obrovský úspech

Kniha Škrabot vyvolala nadšenie na slovenskej blogerskej scéne. „Škrabot je rozhodne povinnou jazdou pre všetkých fanúšikov trileru, nielen vďaka svojmu deju, no aj posolstvu, ktoré v sebe nesie. Život je totiž komplikovaný a žiaden človek nie je vyslovene dobrý alebo zlý. Všetci sme kombináciou dobra, zla a udalostí, ktorým musíme čeliť. Koniec koncov, medzi vášňou a šialenstvom je len tenká hranica,“ napísali na blogu Perlas world of stories.

„Škrabot mi v úvode spôsoboval ťažkosti, no v závere ma zrazil na kolená! Príbeh pútavý, atmosféra dokonale desivá a psychologicky bravúrne zvládnuté!“ doplnili Knižné maniačky. O tom, že Peter Derňár je novým objavom, o ktorom ešte budeme počuť, sú presvedčené aj autorky blogu Na krídlach kníh: „Náš knižný trh trilerov ovláda Jozef Karika. No asi už aj jemu dýcha na päty niekto nový, niekto, ktorého kniha sa hravo vyrovná zahraničným dielam, niekto s premyslenou psychológiou postáv a s premysleným dejom, a tým „niekým“ je Peter Derňár.“

Kúpte si túto knihu na Albatrosmedia.sk!

Kniha Škrabot
Kniha Škrabot je plná napätia (Zdroj: Albatrosmedia)

Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Tlačová správa
Odporúčame