Harmonický vzťah vyžaduje prácu: Starajte sa oň a budete spolu navždy šťastní

Manželstvo

thinkstockphotos.com

Chcete, aby sa vaše manželstvo vydržalo a prekonalo všetky nástrahy? Vezmite si k srdcu niekoľko rád, ktoré vám pomôžu v tom, aby bolo vaše partnerské šťastie naplnené do poslednej kvapky. Dajte dňom hádok definitívnu stopku a užívajte si chvíle po boku vášho partnera naozaj naplno. Pretože vo dvojici ide všetko ľahšie.

Aj keď sa počet rozvedených párov z roka na rok zvyšuje a je populárne žiť spolu bez manželstva, predsa len žije ešte stále väčšina ľud v manželstve. Pre nich nie je rozhodnutie o rozvode ľahkou záležitosťou a zreje v hlave dlhšiu dobu. Svoje o tom vedia aj rozvodoví právnici a preto ak nikdy nechcete skončiť v ich kancelárii, skúste porozmýšľať nad tým, či dodržiavate všetky základné pravidlá šťastného vzťahu.

Partner nie je majetok

Mnoho ľudí a neklamme si – najmä pánov, má tendenciu domnievať sa, že manželstvom sa ich úloha v budovaní vzťahu končí. Neuvedomujú si však, že si musia svojhu polovičku  stále vážiť a ak sa o ňu prestanú zaujímať a prejavovať jej svoje pocity, môžu oňho veľmi ľahko prísť. Partner totiž nie je majetok, ktorý si kúpia, donesú si ho domov a viac sa oň nemusia starať. Vzťah je zraniteľný neustále a preto mu treba venovať aj patričnú pozornosť. Práca na vzťahu svadbou nekončí, naopak – práve začína.


Mohlo by vás zaujať: Chcete šťastný vzťah aj po rokoch? Ponúkame vám päť tipov, ako na to


Malé pozornosti robia veľa

Je len veľmi málo žien, resp. ľudí, ktorí vyžadujú, aby ich partner zahŕňal drahými darčekmi –oblečením, šperkami, luxusným príbytkom, dovolenkamiči autami. Väčšine z nás postačia aj maličkosti, ktoré však dokážu spraviť naozaj veľa. Asi viete o čom je reč. Otvoriť žene dvere na aute, pomôcť jej obliecť kabát, kúpiť kvet len tak, navariť dobrú večeru a navečerať sa pri sviečkach, prichystať pre partnera prekvapenie napr. v podobe návštevy kina, či mnohé iné nečakané milé drobnosti. Všetko sú to síce maličkosti, ale nečakané – a o to viac potešia toho druhého. V počiatočných fázach vzťahu ich robíme automaticky, neskôr sa však zo vzťahu neraz vytrácajú, čo je vždy na škodu. Tak prečo s nimi opäť nezačať?

Vedieť sa rozprávať je základ

Rozvodoví právnici sa tiež jednoznačne zhodujú na tom, že medzi rozvádzajúcimi sa pármi viazla do významnej miery vzájomná komunikácia. Vedieť sa totiž so svojim partnerom rozprávať je vo vzťahu jedna z najdôležitejších vecí. Prísť domov a mať tam človeka, ktorý vás vypočuje, pochopí, pomôže vám, poradí a neraz aj pochváli, ktorému môžete veriť, že sa vaše problémy nedostanú do uší iných, je skutočne na nezaplatenie. A ak je takýto človeka zároveň aj vaším partnerom či partnerkou, máte vyhraté. Naopak, ak vás doma čaká niekto, kto na vás len vyprskne spŕšku kritiky, nechápe vás a nie je pre vás oporou, alebo si s ním nemáte čo povedať, máte omnoho menšiu chuť s ním vo vzťahu zotrvávať.


Mohlo by vás zaujať: Partneri sa môžu odcudziť v akomkoľvek veku: Je váš vzťah v ohrození?


Zabudnite na dokonalosť

Pri zrode vzťahu sa zdá každému jeho partner dokonalý. Postupom času však zistíte, že to tak nie je. Je to však úplne normálna situácia, ktorú zažili asi všetci. A to zrejme preto, lebo dokonalý partner neexistuje. Takí sú len vo filmoch. Všetci sme len ľudia, všetci sme omylní a všetci do jedného máme svetlé, ale aj tienisté stránky svojho spôsobu života, správania sa a konania. Najlepším receptom na to, ako zotrvať so svojim partnerom je vidieť ho takého aký je a rešpektovať jeho plusy, rovnako ako mínusy.

Oblečte si spoločné dresy

Byť v rovnakom tíme, mať rovnaké názory, záujmy a priateľov je v partnerskom živote veľmi dôležité. Ide o akýsi sceľujúci tmel. Nedeľte sa preto a aj chvíle voľna trávte aspoň sčasti spolu. Mali by ste si nájsť, ak už nemáte, spoločné záujmy, či už sa týkajú športového, alebo kultúrneho vyžitia. Vzťahu pomáhajú aj spoloční priateľov, pri ktorých je vám fajn a spoločne môžete zdieľať pozitívne pocity, zážitky a emócie.


Mohlo by vás zaujať: Až kým vás smrť nerozdelí: Recept na vzťah, ktorý vydrží navždy, je odhalený!


Ako sa snažíte udržiavať svoj partnerský vzťah vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Oliver
Odporúčame