Také vtipné, až sa budete chytať za bruchá! Objavte knihy plné humoru, vhodné sú aj ako darček

Knihy plné humoru

Tieto knihy vás zaručene zabavia (Zdroj: GettyImages)

Radi sa bavíte na skutočne vtipných príbehoch a vždy sa potešíte inteligentným výrokom plných humoru? Zábavu vám neprinesie len televízia či rádio. Siahnite po týchto humorne ladených knihách a verte, že nebudete sklamaní. Či už máte radi ľahký láskavý humor alebo ostrú a kritickú satiru, dočkáte sa príjemných slov.

Tomáš Ulej: Žuvot 

Viete sa zasmiať sami na sebe a na svojich chybách? V tom prípade vás zbierka aforizmov od Tomáša Uleja bude nesmierne baviť. Po úspešných knihách Ale a Bodaj bi! prišiel obľúbený slovenský autor s ďalšou zbierkou výstižnýh a vtipných aforizmov, ktoré vám ešte dlho po prečítaní zostanú v hlave. Dvadsaťjeden obrázkov ceruzkou nakreslil Matúš Maťátko.

Catharina Ingelmanová-Sundbergová: Zločinecký gang penzistov 

Pravdivé a humorne ladené zrkadlo spoločnosti nastavuje príbeh o skupinke seniorov, ktorá sa už nechcela nechať utláčať v domove dôchodcov. Nedôstojné žitie ich priviedlo na myšlienku stať sa zločincami pod menom Liga penzistov. Ľstivým útekom z domova sa všetko len začína. Zúročia svoje rôzne životné skúsenosti a fakt, že by penzistov nikto zo zločinov neupodozrieval. Nečakajte však od knihy hlboké myšlienky, slúži totiž na príjemne strávenie voľného času, v ktorom by humor nemal chýbať.


Mohlo by vás zaujať: Najpredávanejšie romány v histórii: Čítali ste ich aj vy?


Joseph Heller: Hlava XXII 

Robiť si žarty z bežných vecí je zábavné, no vysmievať sa z tých vážnych je vskutku odvážne. Za vlasy pritiahnuté vojenské pravidlá a ich interpretáciu popisuje Joseph Heller vo svojej knihe Hlava XXII. Irónia, satira a kopa čierneho humoru sú tu na dennom poriadku. V jednej chvíli bude zadúšať smiechom, v druhej budete krútiť hlavou nad absurditou vojenskej mašinérie. Mimochodom, ak ste si obľúbili seriál M.A.S.H., kniha vás určite zaujme. Tvorcovia sa totiž inšpirovali práve týmto dielom.

Boris Filan: Cesta okolo seba 

Zručného rozprávača Borisa Filana určite poznáte. Jeho zaujímavé príbehy vás donútia premýšľať nad bežnými aj významnejšími vecami či udalosťami. Kniha obsahuje obsahuje majstrovsky napísané fejtóny, poviedky a malé eseje z dávno vypredaných kníh. Filanove rozprávačské schopnosti vám pri čítaní zabezpečia pocit, akoby sedel pri vás. Nemusíte sa obávať prvoplánového humoru, skôr vás bude čakať množstvo príbehov, ktoré v závere dospejú k vtipnej a výstižnej pointe.

Jonas Jonasson: Zabijak Anders

Autor bestsellerov Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol a Analfabetka, ktorá vedela počítať Jonas Jonasson vás pozýva na ďalšiu spanilú jazdu. Tento raz sa v jeho knihe stretnú neveriaca farárka, recepčný z bývalého bordelu a slávny zabijak. Zabijak Anders je typická jonassonovská bizarná postavička, podobne ako storočný starček a múdra analfabetka. Ich príbehy pobavia aj rozosmejú, ale do literatúry vstúpili najmä preto, aby sme hlbšie vnímali svet, ktorý nás obklopuje, a robili ho lepším.

Jaro Berk: Na toto vás nikto nepripraví

Choreograf a tanečník Jaro Bekr je už pár rokov aj otec dvoch detí – Zary a Lea. O zážitky s nimi sa (už pred ich príchodom na svet) delil s verejnosťou na sociálnych sieťach a v úspešnom blogu v časopise. Teraz ich vydáva knižne. Nevynecháva ani svoju manželku Moniku Hilmerovú. Autenticky, svojským jazykom a hlavne s humorom opisuje, ako sa rodičovská zodpovednosť a zároveň nedokonalosť prejavuje v praxi. Ako vnímajú svet deti aj čím obohatili ten jeho.

Ľubo Dobrovoda: Ja, malkáč

Svojrázny autor so svojráznym štýlom písania, na ktorý si rýchlo zvyknete, pobaví aj po rokoch. Detstvo je pre väčšinu ľudí najkrajším obdobím života. Aspoň to tvrdia. Ľubo Dobrovoda toto časté klamstvo vyvrátil v svojom debute, ktorý bol označovaný za jednu z najzábavnejších kníh slovenskej literatúry tretieho tisícročia. Neskôr naň nadviazal v pokračovaní s názvom Ja, veľkáč. V druhej knihe opisuje nielen svoje detstvo, ale ponúka aj svoj pohľad na vtedajší režim a sociálny systém.

Ondrej Sokol: Ako som vozil Nórov

Voziť Nórov v MHD nie je len tak! Jednak je tam oveľa väčšia zima ako na Slovensku a podľa Ondrejovho písania aj oveľa väčšia sranda. Ale to môže byť aj jeho štýlom. Prvý záblesk lúčov slávy Ondreja zasiahol, keď na portáli Dailymale.sk vyšiel jeho debutový článok a internet vybuchol. Okamžite sa katapultoval medzi najobľúbenejších autorov a s každým ďalším príspevkom narastal tlak, aby texty vydal knižne. Tak sa aj stalo. Kniha je skvelým a zábavným čítaním pre všetkých, ktorí sa potrebujú odreagovať. Dočkala sa aj svojho pokračovania.

Are Kalvo: Antiturista

Antiturista je vtipná a trochu nahnevaná kniha o špeciálnom vzťahu Nórov k prírode. Are Kalvo vyrastal na idylickom západnom pobreží Nórska, no nikdy nezahorel láskou k prírode. Presťahoval sa do mesta a už sa za vidiekom neobzrel. Až doteraz. Blízki ľudia, s ktorými kedysi vymetal krčmy, zrazu chodili na túry, fotili si bežkárske stopy a s vážnym výrazom vyhlasovali, že iba v lone prírody si uvedomujú, akí sú maličkí. Prvýkrát od povinných školských výletov sa teda vydal na túru – pešiu i na bežkách – aby našiel stratených kamarátov a prišiel veci na koreň. Čo robia po večeroch? O čom sa rozprávajú? A kto by sa dobrovoľne vybral dovolenkovať na miesto zvané Komárovo?

George Orwell: Zvieracia farma

Kultový román Zvieracia farma je politickou satirou na revolúciu, ktorá sa vymkla z rúk. Zvieratá sa v ňom zbavia nadvlády nenávidených ľudí a zavedú si svoj vlastný režim, v ktorom si všetci majú byť rovní. Z nádherných ideálov revolúcie sa však postupne stáva nočná mora. Prasce sa zmocnili koryta, a teda aj vlády, postupne si začali prispôsobovať zákony. Aby sa udržali pri moci, zavedú teror, šíria strach a hrôzu, poštvú proti sebe zvieratá a dokonca zavedú kasty. Podobnosť s ľudským svetom je čiste náhodná.

 

Zdroj: thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame