Knižný tip: Máte aj vy svoje zaužívané Atómové návyky? Získajte iný pohľad na svet!

Na prvý pohľad kniha neponúka nič prevratné (Zdroj: Freepik/freepik)

Vybudovať si dobré návyky a potlačiť svoje zlozvyky je snom viacerých z nás. Cesta za týmito cieľmi môže byť ťažšia, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Motivácia nemusí byť dostatočným pilierom, preto by ste sa mali opierať aj o skúsenosti druhých ľudí, vedecké poznatky či triky, ktoré dokážu prinútiť myseľ k želanému správaniu.

Výnimočnosť publikácie

V Atómových návykoch od Jamesa Cleara nechýba teória, iba jej je menej (oproti iným motivačným knihám). Autor sa zameriava skôr na vypracovanie komplexného návodu, ako bojovať so zlozvykmi a budovať dobré návyky. Kniha ponúka aj rôzne tabuľky a cvičenia, ktoré pomáhajú pri dosahovaní cieľov.

Na prvý pohľad kniha neponúka nič prevratné. Čo sa týka motivačnej literatúry, ide o lepší priemer. Každý človek v podvedomí tuší, čo má robiť, aby si budoval dobré zvyky. Kniha je skôr pripomenutím dobrých rád a usmernením. V podstate sa venuje tomu, ako svoje vedomosti úspešne zapracovať do života.

Osobné skúsenosti autor

Kniha prevádza čitateľa osobnou skúsenosťou autora – na baseballovom zápase utrpel vážne zranenie v oblasti hlavy, ktoré ho v jeho športovej kariére hodilo o pár krokov dozadu. Táto udalosť je tak výnimočná a autenticky opísaná, že čitateľa okamžite vtiahne do deja a vytvorí sa medzi písmenkami a čitateľom akési bližšie puto.

Autor James Clear ale v príbehu prechádza k hlavnej téme knihy a postupne objasňuje princípy, ako si v živote budovať návyky efektívnym spôsobom.

Čo odovzdá čitateľovi?

Čitateľ vďaka jednotlivým kapitolám pochopí, čo to zmena vlastne je, prestane podceňovať malé zmeny, ktoré sú „atómom“ či základným kameňom tých veľkých a prevratných zmien, dokope sa k systematickosti a naučí sa byť trpezlivým, čo sa hmatateľných výsledkov týka.

Text je často doplnený grafmi a tabuľkami, ktoré znázorňujú myšlienku, ktorú chce autor čitateľovi predostrieť. Nejde o román, ktorý by svojou dramatickou líniou vtiahol čitateľa do deja.

Knihu zakúpite TU

Z recenzií čitateľov vyberáme

„Veľmi pekne a logicky spísaný návod ako aplikovať poznatky o návykoch v bežnom živote – platí ak ste nečítali slávnejšieho predchodcu tejto knihy Sila zvyku (Power of habit). V opačnom prípade sa asi nedozviete nič nové (zároveň Power of habit ocenia viac vedecky orientovaní ľudia). V každom prípade odporúčam, veľa sklamaní by sme si ušetrili, ak by sme všetci dobre chápali mantru tejto a ďalších kníh o zmenách – 1. chceme ich veľké a hneď 2. v skutočnosti ich neustojíme 3. neprávom vnútorne podceňujeme silu malých a dlhodobých zmien, ktoré práve naopak fungujú ďaleko spoľahlivejšie.“

 

(Tomáš Ulej, manažér vývoja Martinus.sk)

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame