Leto sa nám spája s dlhšími dňami, ktoré nás lákajú sedieť vonku až do noci. Práve preto sa počas tohto obdobia usporadúva najviac posedení na záhrade. Ak sa chystáte pripraviť poriadnu záhradnú oslavu či grilovačku, ponúkame vám zopár praktických tipov, aby vám dokonale vyšla.
Premyslite si formu občerstvenia
Na pohostenie v záhrade sa najviac hodí stravovanie v podobe švédskeho stola, kde si každý môže vybrať na čo má chuť. Poukladajte na stôl rôzne druhy jedál a nezabudnite ani na hostí, ktorí uprednostňujú rastlinnú stravu alebo majú potravinové intolerancie. Rôzne sladké sušienky, koláče či ovocie rovnako potešia.
Samozrejmosťou by mali byť aj rozličné nápoje. Pokiaľ je vaša oslava menej formálna, prichystajte príbory a poháre na jedno miesto. Nápoje a príbory umiestnite na kraj stola alebo na samostatný stolík, aby si ich mohli hostia ľahšie vziať a nezavadzať tým, ktorí si naberajú jedlo.
Ďalšou možnosťou, ako zabezpečiť občerstvenie, je vyzvať hostí, aby so sebou priniesli obľúbený pokrm. Takto budete mať na stole bohatší výber pokrmov a každý si určite nájde niečo pod zub.
Počas horúcich dní by ste mali dbať aj na teplotu podávaných jedál. Ak musí zostať niečo studené, podložte napríklad pod tanier s jedlom pekáč naplnený kockami ľadu. Priebežne tiež dávajte pozor, či sa jedlo na slnku nekazí.
Priestor na odpadky
Pokiaľ ste si zvolili papierové jednorazové taniere, mali by ste na záhrade umiestniť aj odpadový kôš alebo vrece, do ktorých ich môžu hostia vhodiť. Takisto by ste si mali vyhradiť aj miesto na použité sklenené a ostatné taniere a príbory. Vďaka tomu po hostine oveľa rýchlejšie poupratujete.
Dostatok miesta na sedenie
Nezabudnite nachystať dostatok miesta na sedenie. Radšej si dopredu skontrolujte, koľko budete potrebovať stoličiek. Za stôl sa vďaka jednoduchším jedlám do ruky nemusí každý zmestiť naraz, no sedenie je samozrejmosťou. Jednou z možností je pripraviť na sedenie aj deku, takže kto chce, môže sedieť na nej.
Tieň a svetlo
Ak usporadúvate pohostenie v záhrade cez deň, uistite sa, či poskytuje dostatok tieňa, aby hostia neboli zbytočne dlho na priamom slnku. Pomôcť môže slnečník alebo stan. Pokiaľ máte altánok alebo striešku nad terasou, máte tento problém vyriešený.
Nočné grilovanie má tiež svoje čaro. Svoju záhradu nemusíte vysvietiť ako Hollywood, stačí, keď budete dostatočne vidieť navôkol. Útulnú atmosféru vytvoria svetlá zavesené na stromoch, lucerny, sviečky alebo iné vonkajšie osvetlenie.
Dekorácie a upravené prostredie
Dobrý dojem z oslavy môžu umocniť aj milé dekorácie. Vyveste napríklad farebné lampióny, zlaďte s nimi farbu obrusov a pri prestieraní sa vyhrajte s rôznymi textúrami a materiálmi. Kytica kvetov a čajové sviečky však zostávajú tou najjednoduchšou, no efektívnou voľbou.
Pred samotnou oslavou dajte do poriadku miesto, na ktorom sa má konať. Posekajte napríklad trávu, umyte dlažbu na terase alebo vyčistite záhradný nábytok.
Hudba dodá atmosféru
Chcete oslavu oživiť hudbou? Vyberte si príjemné, veselé a rytmické melódie z rôznych dekád. Takto sa ľahšie trafíte do vkusu svojich hostí. Hudba by však nemala hrať príliš nahlas, aby nerušila pokojnú konverzáciu. Myslieť by ste mali aj na to, že hluk môže prekážať susedom, najmä vo večerných hodinách. Preto im radšej dajte dopredu vedieť, alebo ich na hostinu pozvite tiež.
Naplánujte spoločenské aktivity
Podľa výberu hostí si môžete zvoliť aj aktivity, ktoré by ich najlepšie pobavili. Niekomu vyhovuje tichá konverzácia a počúvanie hudby, iným urobíte radosť spoločenskou hrou. Keď prídu aj deti, mali by ste mať pre ne pripravené hry a činnosti, ktoré ich zabavia. Tie mladšie by sa totiž medzi dospelými zbytočne nudili. Počas záhradných posedení sa často zapaľuje aj táborák, ktorý je sám o sebe skvelým zdrojom družnej atmosféry.
Pozor na hmyz
Hmyz dokáže počas leta poriadne potrápiť. Pred oslavou však môžete urobiť niekoľko opatrení, aby ste sa ho zbavili. Uistite sa, že v okolí nemáte žiadnu stojatú vodu. V mieste posedenia umiestnite repelentné sviečky na muchy a komáre a pre istotu majte po ruke aj repelent v spreji. Pripravené pokrmy prikryte sieťkami na jedlo alebo pokrievkami, aby sa doň nedostali neželaní stravníci.
Pripravte sa na malé nehody
Nehody sa stávajú a preto je lepšie byť na ne pripravený. Majte preto po ruke lekárničku s náplasťami, dezinfekciou, obväzom a inými potrebami. Môže sa totiž ľahko stať, že sa niekto poreže, poraní alebo si dieťa odrie kolená. Užitočný bude aj prípravok na hmyzie bodnutie.
Majte záložný plán
Záhradné posedenia so sebou nesú aj riziko, že sa počas nich zhorší počasie. Z ničoho nič sa trochu zamračí, zdvihne vietor a začne pršať. Takáto zmena potrápi hlavne vtedy, ak nesedíte pod zastrešenou terasou. Aj keď ste si predtým pozreli predpoveď počasia, tá sa môže do istej miery zmeniť, najmä ak oslavu plánujete v predstihu. Majte preto pripravený záložný plán, keby ste boli nútení preniesť pohostenie dovnútra.
Zdieľať na