Prírodu si môžete dopriať aj v meste: Táto technika zaberie len pár minút a zmení celý váš život

starší pán sedí na lavičke v meste

Odpočinok v prírode si môžete dopriať aj v meste (Zdroj: Freepik/freepik)

Pomaly sa prechádzate lesom a okolo vás ticho spievajú vtáky. Vetrík nežne pohupuje vetvami a všade okolo vonia zemina. Už sa cítite uvoľnení? Tento zmyslový zážitok je príklad takzvaného lesného kúpeľa, praxe, ktorá podľa zhruba dvadsiatky štúdií zlepšuje psychické i fyzické zdravie av Japonsku ju predpisujú na liečbu ochorení spôsobených stresom. Podľa webového portálu CNN to uvádza britská psychologička Kirsten McEwanová z univerzity v anglickom Derby.

Akokoľvek dlhý pobyt v prírode je skvelým spôsobom, ako si zlepšiť psychiku, ideálne su zhruba dve hodiny týždenne, hovorí psychológ Mathew White z Viedenskej univerzity. Zdá sa to ako veľa, ale nie je potrebné byť v prírode dve hodiny naraz. Neuveriteľne pozitívne účinky majú aj také mikrochvíle života v prírode, aj keď je to len päť až desať minút denne, ktoré dohromady dajú tých 120 minút,“ hovorí McEwanová.

Spokojný a vyrovnaný život

Odpočinok v lese môže pomôcť k spokojnému životu a hoci sa to pre niekoho zdá nedosiahnuteľné, odborníci sa zhodujú, že dovoliť si ho môže každý. Lesné kúpele sa totiž dokonca ani nemusia odohrávať v lese. Lesné kúpele sú v podstate pomalá, vnímavá prechádzka prírodou, pri ktorej venujete veľkú pozornosť svojmu okoliu a využívate všetky svoje zmysly,“ vysvetľuje McEwanová. „Ide o to, aby ste vypli hlavu a trochu si oddýchli od svojich povinností,“ dodáva.


Mohlo by vás zaujímať:Príroda očami známych osobností: Citáty plné múdrosti vás zahrejú pri srdci


Pokiaľ ste k svojmu okoliu vnímaví, nemusíte vyrážať do lesov, aby ste si výhody lesných kúpeľov užili. Príroda na vás totiž nemusí čakať len na chate alebo pri vode. „Prírodu máme často priamo pod nosom, stačí, keď si nájdeme čas na to, aby sme sa s ňou cielene spojili,“ hovorí Chloe Carmichaelová, terapeutka z New Yorku. Aj podľa nej je kľúčom vnímať svoje okolie, pretože krásy prírody môžu po nejakej dobe vytesniť aj tí, ktorí v nej priamo žijú. Či už žijete v rušnom meste, alebo na tichom vidieku, podľa Carmichaelovej a McEwanovej môže pobyt v prírode prospieť každému, keď ho začlení medzi svoje každodenné činnosti.

Pomáha aj chôdza

Chôdza je pre lesný kúpeľ skvelá, či už ste na ceste do práce alebo do školy. Možno vyrazíte o niečo skôr alebo idete pomalšie a zelenšou cestou, hovorí McEwanová. Alebo možno venujete lepšiu pozornosť tráve rastúcej medzi dlažobnými kockami či stromom lemujúcim ulicu. Je to, ako by si príroda brala mesto späť,“ hovorí psychologička.


Mohlo by vás zaujímať: Pociťujete v poslednom čase stres alebo úzkosť? Odborníčka radí: Dajte si na chvíľu od všetkého oddych


Pokiaľ doma často pre seba i svojich blízkych varíte večera, môžete si v kuchyni pestovať bylinky, uvádza ďalší príklad Carmichaelová. Je to jednoduchý spôsob, ako si do každodenného kolobehu vniesť niečo prírodné a voňavé bez toho, aby vás to stálo veľa práce, dodáva. Pokiaľ si môžete potom výsledný pokrm užiť vonku a sústrediť sa pri tom na prostredie okolo seba, ide o skvelý spôsob, ako stráviť ďalší čas v lesných kúpeľoch, hovorí McEwanová.

Nájdite si fotografie alebo videá

Niektorí ľudia môžu byť pohybovo obmedzení, a aj keď je pohyb vonku optimálny, možno lesných kúpeľov docieliť aj inak, dopĺňa odborníčka. Na internete si môžete nájsť fotografie alebo videá prírody s rozprávaním, ktoré vás zaujme. Pomôcť od stresu vám môže aj difuzér s esenciálnymi olejmi, napríklad s vôňou jedle, pretože veľká časť prínosov lesných kúpeľov pochádza z vdychovania látok, ktoré vylučujú stromy.

Nech už sa rozhodnete prevádzkovať lesné kúpele a užívať si pobyt v prírode akokoľvek, najdôležitejšie je nájsť spôsob, ktorý vám vyhovuje najviac, upozorňuje McEwanová. Ak vám príde trápne čuchať k hline alebo objímať stromy, nájdite si iný spôsob, ako sa priblížiť prírode. Aby ste z pobytu v prírode vyťažili maximum, musíte sa cítiť dobre,“ dodáva psychologička.Zdroj: plnielanu.sk, ČTK, cnn.com
Odporúčame