Ajurvédske pobyty sú medzi Slovákmi čoraz obľúbenejšie, no často vyžadujú zdĺhavé cestovanie do vychytených lokalít v Indii či na Srí Lanke. My sme v redakcii mali možnosť nahliadnuť do českého rezortu, ktorý v tejto oblasti patrí medzi špičku v rámci Európy. Vyskúšali sme aj pravú ajurvédsku masáž a dojmy z celej procedúry vám priblížime zo ženského uhla pohľadu.
Výborná dostupnosť a panenská príroda v jednom
Rezort Svatá Kateřina sa nachádza v českom meste Počátky, kam autom z Bratislavy dorazíte už za necelé 3 hodiny. Areál je zasadený do lona očarujúcej prírody regiónu Vysočina. Celý komplex pozostáva z viacerých budov a zaujímavosťou je, že až k samotnému ubytovaniu sa na vlastných kolesách nedostanete.
Koncept rezortu totiž spočíva v tom, aby si tu dokonale oddýchlo telo aj myseľ. Ruch osobných vozidiel a výhľad na plné parkovisko sa s touto myšlienkou, prirodzene, vylučuje. Od miesta, na ktorom odstavíte auto, si tak môžete dopriať príjemnú prechádzku medzi stromami alebo vás vyzdvihne hotelový „shuttle bus“, čiže kyvadlový autobus.
Ajurvédsky pavilón je architektonickým skvostom
Pozoruhodne vyzerá aj budova, v ktorej terapie a procedúry prebiehajú. Pod Ajurvédsky pavilón sa autorsky podpísal architekt Jakub Tejkl a jeho súčasťou je aj meditačná záhrada. Drevená konštrukcia sa akoby vznáša na približne stovke žulových pilierov, pričom obvodové steny po celej dĺžke pripomínajú otvorenú galériu.
Len čo som prekročila prah Ajurvédskeho pavilónu, ozdravná atmosféra priestoru zaútočila na všetky moje zmysly. Umocňovali ju predovšetkým šíriace sa vône bylín, prírodné materiály použité v interiéri, ale aj prirodzené teplo prúdiace z časti Spa (kúpele), kde sa nachádza bazén, vírivka či sauny.
Na recepcii som dostala biely bavlnený župan aj náramok s čipom. Hneď potom som sa presunula do šatne, kde som si odložila všetky osobné veci vrátane spodnej bielizne a šperkov. Oblečená iba v spomínanom župane som sa vrátila na recepciu, kde ma už čakala terapeutka vyškolená priamo v indickom štáte Kerala. Rezort totiž úzko spolupracuje s tamojšou renomovanou klinikou ajurvédskej medicíny Kairali. Sympatická slečna so mnou komunikovala po anglicky a odviedla ma do jednej zo šiestich terapeutických miestností.
Jednorazová spodná bielizeň vyvolala úsmevy
Dominantou priestoru, v ktorom prebiehala moja ajurvédska masáž, bol veľký mahagónový stôl dovezený z Indie. Terapeutka mi ukázala vešiak, na ktorý som si mohla odložiť župan, a podala mi jednorazovú spodnú bielizeň naozaj veľmi úsporného strihu. Ten pripomínal tango nohavičky a prekrýval len najnevyhnutnejšiu časť intímnych partií – teda takmer nič. S týmto kúskom bielizne sa tu bežne musia stotožniť aj muži. Keďže som hanblivejšej povahy, chvíľku som si na tento pocit takmer úplnej nahoty musela zvykať.
Terapeutka mi dopriala súkromie a na chvíľu opustila miestnosť, pričom zavrela za sebou dvere. Keď sa vrátila, už som ležala na stole v polohe na bruchu. V pozadí hrala príjemná hudba a terapeutka mi začala masírovať chrbát zohriatym ajurvédskym olejom. Ide o špeciálny sezamový olej, v ktorom je vymacerovaná veľmi pestrá zmes najrôznejších bylín.
Samotná masáž bola skôr jemná a pripomínala intenzívnejšie hladkanie. Nedala sa vôbec porovnať s tým, na čo som zvyknutá v bežných slovenských masérskych salónoch. Ide o úplne inú techniku a význam tejto masáže som subjektívne vnímala najmä cez relaxáciu, uvoľnenie celého tela a účinok bylín v použitom oleji.
Po masáži chrbta prišli na rad ruky aj nohy. Vzápätí som sa pretočila na chrbát a tu znova zaúradovala moja hanblivosť. Terapeutku som požiadala, aby mi prekryla prsia. Nasledovala masáž brucha a všetkých štyroch končatín. Po ukončení celej procedúry mi masérka pomohla vstať a odviedla ma do parnej kabíny, kde som si sadla na lavicu.
Parný kúpeľ bol mimoriadne príjemný, doslova som cítila, ako sa mi otvárajú všetky póry na pokožke a vstrebávajú liečivú silu bylín z ajurvédskeho oleja. Celé to trvalo niekoľko minút a priznám sa, že by som tam vydržala aj dlhšie. Keď prúdenie pary ustalo, osprchovala som sa, aby som zo seba zmyla prebytočnú mastnotu. Mydlo ani sprchový gél som však nepoužila – nebolo to vôbec potrebné. Následne ku mne opäť prišla terapeutka, nechala ma obliecť si župan a odprevadila ma k recepcii, kde sa so mnou rozlúčila.
Pri stole sa najedli aj moje oči
Po uvoľňujúcej masáži som odišla na večeru, kde ma, okrem iného, čakala ochutnávka ajurvédskeho jedla. Celá porcia bola veľmi ľahko stráviteľná, prevažovala v nej zelenina a šošovica. Tajomstvo výbornej chuti jednoznačne spočívalo v použitých koreninách, s ktorými sa pri príprave pohral ajurvédsky kuchár pochádzajúci priamo z Indie.
V rezorte si môžete dopriať aj klasické stravovanie, ktoré je tu taktiež na veľmi vysokej úrovni. Za seba môžem vyzdvihnúť dezert v podobe mangovej peny. Na tanieri nechýbali čučoriedky, čokoládová mriežka ani malinové coulis – výborné spojenie chutí, ktoré spolu skvele ladili.
V jednoduchosti je krása
Ubytovanie sa nesie v príjemnom minimalistickom štýle, ktorý mne osobne veľmi vyhovuje. Na izbách by ste televízor hľadali márne, namiesto neho som si na posteli našla omaľovánky pre dospelých a farbičky. Páčilo sa mi tiež, že vankúš bol pohodlný a menšej veľkosti než v bežných hoteloch, čo mi spolu s masážou dopomohlo k výbornému odpočinku.
Ticho a pokoj tu nabádajú k meditácii
Pred odchodom som sa ešte poprechádzala po areáli, aby som naplno precítila jeho atmosféru. Cestičkou okolo stajní a výbehu pre kone som sa dostala až na rozľahlú lúku, kde som objavila Kamenný kruh Druidov. Je postavený z 33 kameňov (menhirov) a predstavuje novodobú repliku megalitickej stavby. Celý priestor vyžaroval pokoj a harmóniu, javil sa mi ako ideálne miesto na zastavenie sa, zamyslenie a prípadnú meditáciu.
Aj keď som v Rezorte Svatá Kateřina strávila len jedinú noc, odchádzala som uvoľnená, oddýchnutá, dobre vyspatá a s pocitom nezaťaženého žalúdka. Sila prírody ma tu sprevádzala na každom kroku, čo je jeden z dôvodov, pre ktorý sa sem v budúcnosti určite vrátim, a to na dlhší pobyt. Za kvalitnou ajurvédou totiž netreba cestovať tisícky kilometrov ďaleko, čo okrem mňa určite ocenia aj mnohí iní ľudia, ktorí majú strach z lietania, neradi cestujú alebo sa obávajú jazykovej bariéry.
Zdieľať na
Zdieľaní