Má váš pes tráviace problémy? Čo môže byť príčinou a ako problémy liečiť?

Alergie sa u psov prejavujú nielen problémami s trávením, ale aj prostredníctvom ochorenia kože (Zdroj: Freepik/wirestock)

Zdá sa vám, že váš pes zvracia alebo má hnačku takmer každý týždeň? Nie vždy je za týmto stavom odolnosť psieho žalúdku. Samozrejme, príčin môže byť viac, a môžu mať rôznych pôvodcov. Opakujúce sa zažívacie problémy ale môžu byť zrkadlom aj toho, čo pes skonzumuje. Čo teda spôsobuje vášmu miláčikovi žalúdočné ťažkosti, a ako ich úspešne vyliečiť?

Nevhodne zvolená potrava

Väčšina z nás kŕmi psov granulami. Je ale potrebné dbať na ich výber. Vyberajte najmä kvalitné, s vysokým obsahom bielkovín, no za pozornosť určite stojí aj údaj veku psa, pre ktorého sú určené. Pozor dajte aj na to, že niektoré psy môžu byť na istý typ alergické. Pre týchto havkáčov sú na trhu špeciálne, hypoalergénne druhy.

Alergie sa u psov prejavujú nielen problémami s trávením, ale aj prostredníctvom ochorenia kože. Ak si nie ste istí, ako psa kŕmiť, poraďte sa s veterinárom.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Barf Dog (@barf.dog)

Prechod na iný druh potravy

Barf zažíva posledné roky obrovský boom. Je to prirodzený a najzdravší spôsob kŕmenia psov, no tiež má svoje pravidlá.

Ide o stravu zo surového mäsa, kostí, vajec, ovocia a zeleniny, či byliniek. S barf stravou sa oplatí začínať už od šteniatka, pretože dospelé psy môžu pri prechode na takéto kŕmenie reagovať hnačkami. Ak sa však niečo také stave, trávenie sa časom dá samo dokopy. Stravu meňte psovi postupne, kŕmte v malých dávkach, a určite si prečítajte niektorú z kníh o barfovaní,

Nadmerné kŕmenie

Možno si myslíte, že dávate psovi stanovenú dávku stravy. Ste si však istí, že medzi hlavnými kŕmnymi dávkami nejedol pes nič iné? Chovatelia majú často sklon dávať psovi pamlsky, piškóty, či zvyšky od stola. Následne sa nemôžete čudovať, že psíkov žalúdok nejako zareaguje.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa @tess_the_crossbreed

<script> 

Pravidelne odčervujte!

Psíka musíte pravidelne zbavovať parazitov, ktoré môžu spôsobovať rôzne problémy a choroby (nielen týkajúce sa tráviaceho traktu). Na tieto účely slúžia odčervovacie tablety a pasty, ktoré sa dajú kúpiť v každej lekárni podľa váhy zvieraťa.

Baktérie a vírusy

Ak zažívacie problémy neustávajú ani po odstránení uvedených príčin, dajte psíkov skontrolovať výkaly. Vďaka testom zistíte či psíkove črevá nie sú napadnuté baktériami alebo parazitmi.

V prípade, že tráviace problémy u psíka neustávajú, poraďte sa s veterinárom. Príčiny hnačiek môžu byť aj vážnejšie, napríklad zápal žalúdka, zápal pankreasu, vredy alebo otrava, ktorá sa prejavuje krvou vo výkaloch. Tieto ochorenia je určite lepšie podchytiť v počiatočnom štádiu!

Prvá pomoc pri tráviacich problémoch u psa

Vo väčšine prípadov stačí, keď psíkovi nasadíte jednodenný pôst. Postupne pridávajte bežné krmivo v menších dávkach viackrát za deň. Psíkovi môžete dávať aj probiotiká a ľudské lieky ako Smecta a čierne uhlie. Nezabudnite psíkovi kontrolovať prísun tekutín. Dehydratácia je veľmi nebezpečná! Skráťte psíkovi prechádzky, aby mal dostatok odpočinku a nebol vysilený. Hnačky spojené s vracaním a hnačky trvajúce viac ako tri dni už sami nevyriešite - pomôže len veterinár a medikamenty!

Sledujte nás aj na Instagrame

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame