Knižný tip: Z tejto psychologickej drámy nespustíte oči, je ako exkurzia na absolútne dno ľudskej mysle

žena sedí na lavičke v parku a číta si knihu

Z tejto psychologickej drámy nespustíte oči (Zdroj: Freepik/freepik)

Ak máte radi to, ako autor opisuje útroby ľudskej mysle úplne bez servítky najmä s tým, čo je v nej zlé, táto kniha sa vám určite bude páčiť. Pokoj je skvelá psychologická dráma sa odohráva sa na sklonku socialistickej éry v Budapešti. Jej hlavnou postavou je mladý spisovateľ, ktorý žije v jednom byte so svojou matkou, ambicióznou herečkou.

Jedna udalosť, ktorá všetko zmení

Matka ho však nenávidí a spolu so sestrou ho považuje za príťaž. Dcéra sa od matky oslobodí emigráciou, no syn naďalej zostáva doma a snaží sa udržať komplikovaný vzťah. Matka však po úteku svojej dcéry na západ stratí politický kredit, a tým aj šancu na umelecké uplatnenie. Považuje to za urážku, preto pätnásť rokov nevyjde z bytu.

Táto situácia však prináša jej synovi aspoň nejaké zadosťučinenie – môže tvoriť svoje texty či rozvíjať rôzne línie deja tak autenticky, až má čitateľ pocit, že hlavnou postavou knihy je on. Autor rozpráva dej v prvej osobe jednotného čísla, vďaka čomu má čitateľ pocit takmer autobiografickej autentickosti. Attila Bartis patrí k skvelým rozprávačom a ešte lepším pozorovateľom a cez mikropríbehy analyzuje ľudí a vzťahy, a aj seba samého.

Táto psychologická dráma vás dostane (Zdroj: Martinus)
kúpiť knižku

Z recenzií sme vybrali stručnú, no výstižnú recenziu čitateľky Jany: „Asi najzaujímavejšia kniha, aká sa mi za posledné mesiace dostala to rúk – obsahovo aj štylisticky. To nemohol napísať nikto ‚normálny‘, lebo toto je exkurzia na absolútne dno ľudskej mysle.“ 


Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame