Knižný tip: Moje strašné radosti a život motoristického génia – aký bol Enzo Ferrari?

životný príbeh moje strašné radosti a enzo ferrari v pretekárskom aute alfa romeo

Enzo Ferrari v roku 1920 v aute Alfa Romeo (Zdroj: Wikimedia Commons)

Existuje vôbec niekto, kto by nespoznal výrazné červené lakovanie auta a znak so vzpínajúcim sa koňom? Ak ste fanúšikom motošportu, pre vás to bude hračka rozpoznať a určite vás bude zaujímať kniha s názvom Moje strašné radosti. Predstavuje spomienky na životný príbeh legendárneho pretekára, zakladateľa tímu a schopného manažéra – tým všetkým bol Enzo Ferrari, ktorý vedel ako premeniť svoje sny na realitu.

Moje strašné radosti sú o mužovi, ktorý stvoril legendu

Enzo Ferrari sa narodil v roku 1898 v skromných pomeroch. Jeho život poznačili mnohé osobné tragédie, úmrtie brata a otca, dve svetové vojny a neskôr aj úmrtie syna Dina. Žil utiahnutý život, nemal rád pozornosť médií a čas najradšej trávil vo svojich továrňach v Modene a Maranelle.

V roku 1929 založil Scuderiu Ferrari a podieľal sa na výrobe automobilových dielov pre pretekárske autá. V roku 1950 sa jeho podnik Ferrari S.p.A. podieľal na prvých pretekoch Formule 1 a doteraz je jedinou firmou, ktorá sa týchto pretekov zúčastňuje od ich prvého ročníka až dodnes. Tak ako mal veľa obdivovateľov, tak mal samozrejme aj veľa neprajníkov. Niektorí neváhali a zničili mu továreň, po čom bol nútený sa presťahovať. Jeho život bol plný zákrut a nebezpečných manévrov, ale vždy z nich dokázal vyťažiť maximum.

Bol presvedčený, že v automobilovom priemysle už nie je veľa čo vynájsť, ale je veľa čo vylepšiť. A práve táto kniha vám ukáže chronologický vývoj jeho kariérnych a konštruktérskych úspechov, ale čo je ešte zaujímavejšie, do detailov nahliadnete do mysle tejto ikony. Bola mu blízka tvrdohlavá vôľa ísť za vlastnými ambíciami a touto silou dokázal prekonávať akékoľvek prekážky. Dominantná životná vášeň z neho spravila nezabudnuteľného velikána, ktorý vstúpil do histórie.

Enzo Ferrari životopisná kniha
Enzo Ferrari dal život svojim snom (Zdroj: Plnielanu.sk/Veve)
Button kúpiť knižku

„Toto bol môj život, ktorý neváham definovať ako nepokojnú, dychtivú cestu. Nespočetne veľakrát som sa od dospievania pozrel do zrkadla a premýšľal som. Kto som a čo som prišiel urobiť na tento svet poznačený mojím prenikavým trápením. Niekto ma nazval mužom, ktorý pozná ľudskosť hriechu a krutosť života. Dodal by som, že sa viem zmieriť so svojím miestom vo svete, v ktorom sme nútení žiť ako väzni ilúzie úspechu.“ Enzo Ferrari

Hodnotenie čitateľky

Čitateľka Alexandra svoje hodnotenie zhrnula takto: „Túto knihu by som charakterizovala ako knihu Enzových spomienok. Enzo Ferrari bol muž, ktorý stvoril legendu. Jeho cesta na vrchol miestami vôbec nebola jednoduchá. Enzove spomienky siahajú až do detských čias, kedy sa u neho zrodila láska k automobilom. Spomína na svoj začiatok kariéry ako pretekár, na spoluprácu so stajňou Alfa Romeo, na založenie športového klubu Scuderia Ferrari, ale aj na jeho rozpad….V celku to bolo zaujímavé čítanie a som vďačná, že sa Enzo Ferrari rozhodol prerozprávať svoj životný príbeh a my čitatelia máme možnosť nahliadnuť do mnohých zákutí jeho života.“

Niektoré sny dokážu ovplyvniť celý svet

A mnohokrát to môžu byť aj sny malých chlapcov. Enzo Ferrari mal iba 10 rokov, keď sa na automobilových pretekoch na okruhu v Bologni rozhodol, že tento šport je jeho životným poslaním. Zrady, sklamania aj nekonečné radosti patrili k jeho životu a životnému dielu, ktoré po sebe zanechal. Ktovie, ako by vyzeral motoristický svet bez jeho vízií a naplnených myšlienok.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Knižný tip: Naučte sa porozumieť každému

Objavte naše ďalšie knižné tipy

Zdroj: Plnielanu.sk, Martinus.sk
Odporúčame