Viete, čo znamená mať eleganciu ježka? Dozviete sa to v našom knižnom tipe, ktorý vás zavedie do Paríža

žena v klobúku sa pozerá na eiffelovu vežu

Dojímavý príbeh sa odohráva v krásnom Paríži (Zdroj: Freepik/sergio_pulp)

Nezvyčajne pomenovanú knihu S eleganciou ježka od Muriel Barbery by si nemal nechať ujsť žiaden milovník príbehov, ktoré sú zaujímavo napísané. Hĺbavý dej s dávkou vtipu spája život dvoch naoko odlišných postáv – päťdesiatničky Renée, ktorá pracuje ako domovníčka v luxusnom činžiaku a dvanásťročnej Palomy, žijúcej v jednom z bytov. Tento dojemný román vyzdvihuje tiché víťazstvá nenápadných ľudí medzi nami.

Priateľstvo, ktoré dokáže zmeniť život

V luxusnom bytovom dome v centre Paríža pracuje päťdesiatštyriročná Renée ako domovníčka. Navonok spĺňa všetky stereotypné predstavy, ktoré sa s týmto zamestnaním spájajú: je tučná, nepríjemná, miluje telenovely. Ani jeden z nájomníkov však netuší, že v skutočnosti zbožňuje umenie, filozofiu, hudbu a japonskú kultúru.

Obyvateľkou jedného z bytov je dvanásťročná Paloma, dcéra nudného poslanca. Je talentovaná a až prekvapivo jasnozrivá. V deň svojich trinástich narodenín sa však rozhodne ukončiť svoj život. Rovnako ako Renée, aj ona pred všetkými skrýva svoju skutočnú osobnosť. Obe cítia, že ich najlepšie vlastnosti druhí nedokážu alebo nebudú chcieť oceniť.

Vďaka príchodu nového nájomníka z Japonska v sebe objavia spriaznené duše. Iba Ozu si totiž dokáže získať Palominu dôveru a odhaliť tajomstvo, ktoré René starostlivo ukrýva za svojím prestrojením.

Príbeh plný ľudskosti

Jednotlivé kapitoly sú striedavo písané z pohľadu Renée aj Palomy a odlíšené sú rôznym druhom písma. Štýl knihy nemusí sedieť každému, pretože sa často zaoberá filozofickými otázkami. Tie môžu niektorým čitateľom pripadať trochu ťažkopádne. „Ježkovi“ ale treba dať šancu aj v prípade, že takéto diela nevyhľadávate, pretože má naozaj dojemný dej plný ľudskosti. Neraz sa nad ním zamyslíte a zároveň schuti zasmejete.

(Zdroj: Martinus)
Button kúpiť knižku

Kvality románu pochvaľuje aj čitateľka Andrea: „Takto úžasne vonia máloktorá kniha. Po kaméliách, dobrom jedle a silnom, teplom čaji. Má ladný krok. Ironicky šteká, ale nehryzie. Hĺbku obyčajného behu sveta vie oceniť jemne ako letný dážď. O stretávaní a míňaní sa, o slepote a videní, o stratách a nálezoch, pominuteľnosti a večnosti, vedomí, literatúre, šatách i o tom, ako byť šťastne (ne)šťastný po svojom rozpráva so zvodnou ľahkosťou. Je skutočne krásnou oázou pokoja.“

 Sledujte náš Facebook

Zdroj: plnielanu.sk, martinus.sk
Odporúčame