Na vkladných knižkách majú ľudia aj stovky tisíc eur: Koľko tam máte vy?

Koľko máte peňazí na vkladnej knižke?

Koľko máte peňazí na vkladnej knižke? (Zdroj: iStock)

Viac ako 300-tisíc Slovákov má ešte stále doma vkladnú knižku. A to s poriadnym bohatstvom. Banka preto vyzýva ľudí, aby prišli a peniaze si zobrali alebo si ich prehodili na výhodnejšie formy zhodnotenia. Je to možné, aby ste aj vy mali na vkladnej knižke uložených niekoľko tisíc eur a zabudli ste na to?

Znie to možno neuveriteľne, ale takto má až 310-tisíc ľudí na 330-tisícoch vkladných knižiek celkovo až miliardu eur. A to len v jednej banke. V priemere má každý majiteľ vkladnej knižky na nej uložené tri tisícky. „Sú však aj takí, ktorí majú na vkladnej knižke niekoľko stotisíc eur,“ konštatuje Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne. Zaujímavosťou je, že najvyššia suma, ktorá je na jednej vkladnej knižke je 1,9 milióna eur.

Vkladné knižky sú historický produkt a tak veľa ľudí ani netuší, že nejakú vôbec majú. Niektorí majitelia už zomreli a dedičia sa o nej nedozvedeli. „Sú tiež takí, čo síce vedia, že majú vkladnú knižku, ale nevedia ju nájsť,“ vysvetľuje Marta Cesnaková. A na ďalších je exekúcia.

Nárok majú aj dedičia

Peniaze na vkladných knižkách dnes výrazne strácajú na hodnote, pretože úrok je nulový alebo veľmi blízky nule. A po raste úrokov na úveroch už prichádzajú banky na trh aj s rastom úrokov na termiňákoch.

„V čase inflácie, ktorá sa v týchto mesiacoch pohybuje okolo 15 percent, je držanie peňazí na vkladnej knižke veľmi neefektívne. Tritisíc eur spred piatich rokov stratilo kvôli rastu cien už viac než 700 eur zo svojej kúpnej sily,“ konštatuje Matej Horňák, analytik Slovenskej sporiteľne. Ak ľudia nechcú, aby sa im úspory ďalej znehodnocovali, odporúča im vybrať si peniaze a dať ich do ziskovejších produktov. Pre odvážnejších odporúča investovanie, pre konzervatívnejších napríklad termínované vklady.

Máte peniaze aj na vkladnej knižke?

Pred viac ako desiatimi rokmi patrili termiňáky medzi sporiace produkty s atraktívnymi úrokmi. Ibaže v časoch „tlačenia“ peňazí, spadli na nulu. Kým ale na vkladnej knižke stále strácate a každý rok si môžete za nasporené peniaze kúpiť menej, dnes už na termínovanom vklade začala Slovenská sporiteľňa ponúkať celkom atraktívny úrok.

„Od začiatku apríla spúšťame kampaň, v ktorej majú klienti možnosť získať výhodný úrok na termínovanom vklade, ak si naň presunú peniaze z vkladnej knižky,“ upozorňuje Marta Cesnaková.

Ponúka výhodnejšie zhodnotenie peňazí

Tí, ktorí si sami zrušia vkladnú knižku do konca mája a peniaze prevedú na termínovaný vklad, môžu získať úrok až do výšky 2,5 percenta ročne. Oproti ostatným sporiteľom majú zvýhodnenú úrokovú sadzbu až o pol percenta.

„Na výber majú 12-mesačnú a 36-mesačnú viazanosť, od toho sa odvíja aj výška ponúkanej úrokovej sadzby,“ upresňuje Marta Cesnaková. Výhodné úroky na termínovanom vklade ponúka Slovenská sporiteľňa aj pre klientov, ktorí nemajú vkladnú knižku. Pre nich platí úroková sadzba do 2 percent ročne.

Termínovaný vklad pritom môžete zrušiť kedykoľvek budete potrebovať. Neprídete ani o cent z vložených eur, jedine sa vám nepripíšu úroky, ak ich vyberiete predčasne. Termínovaný vklad si môžete založiť cez aplikáciu George alebo v ktorejkoľvek pobočke sporiteľne na Slovensku.

Zdroj: PR článok
Odporúčame