Koloidné striebro vraj vylieči takmer všetko: Alebo ide o riskantný hazard?

Lieky

freedigitalphotos.net

Pojmy koloidné striebro, resp. nanočastice striebra, sa do nášho povedomia dostávajú stále častejšie. Viacerí z vás sa preto s týmto pojmom už určite stretli, niektorí možno vedia úplne presne o čo ide, iní zas len tápajú a domýšľajú si, niekto možno tento pojem predsa ešte ani nepočul. Koloidné striebro sa v alternatívnej medicíne považuje za jedno z najúčinnejších prírodných antibiotík, európska únia však tento názor nezdieľa. Ako to s ním teda je?

Používali ho už starí Rimania

V histórii je používanie koloidného striebra na liečebné účely dobre známe. Jeho účinky pomáhali už starým Rimanom a zmienky o jeho využití sú známe aj z územia starej Indie. Rimania dokonca do nádoby s vodou pridávali striebornú mincu a tak bola ich voda vydezinfikovaná. Podobný zvyk sa preniesol do stredoveku, kedy najmä vyššie vrstvy, resp. šľachta využívala na svoje hodovanie výlučne strieborné nádoby a príbory. V dôsledku prehnaného používania striebra, však v tej dobe niektorí mocní ľudia trpeli chorobou zvanou argýria, ktorá je jednou zo známych negatívnych reakcií pri vnútornom užívaní striebra. Prejavuje sa sivo – modrým sfarbením pokožky, očí, nechtov, vnútorných orgánov a ďasien. Je tiež problém zbaviť sa tohto sfarbenia, aj keď sa striebro prestane užívať.


Mohlo by vás zaujímať: Liečba močom: Na akom princípe funguje a v čom vám môže pomôcť?


Alternatíva medicína mu fandí

Pri pojme striebro si väčšina z vás vybaví jeho využitie v podobe krásneho šperku, hodiniek, či kvalitného jedálenského servisu. Nie vždy je však striebro používané len takýmto spôsobom. Medicína, najmä tá alternatívna, ho (samozrejme v zriedenej forme) odporúča ako vraj jednu z najlepších prírodných antibakteriálnych látok a tiež ako údajne jedno z najúčinnejších prírodných antibiotík.

EÚ má na vec iný názor

„Koloidné striebro nie je povolenou formou minerálnej látky vo výživových doplnkoch, ani v iných potravinách, nakoľko vo výživových doplnkoch a v potravinách možno použiť len tie formy minerálnych látok, ktoré sú uvedené v Prílohe II a v Prílohe III nariadenia Komisie (ES) č. 1170/2009, ktorým sa mení a dopĺňa smernica EP a Rady 2002/46/ES a nariadenie EP a Rady (ES) č. 1925/2006, pokiaľ ide o zoznamy vitamínov a minerálnych látok a ich foriem, ktoré možno pridávať do potravín vrátane výživových doplnkov. Striebro nie je zakázané v kozmetických výrobkoch,“ vyjadrila sa hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Mgr. Martina Merková. Napriek tomu však nie je výživový doplnok v podobe koloidného striebra problém zohnať.

Proti baktériám aj mikróbom

Liečba prostredníctvom koloidného striebra je zameraná antibakteriálne, antimikrobiálne, antimykoticky, antivírusovo, protikvasinkovo a podľa alternatívnych zdrojov je vraj účinné aj pri chronických zápalových ochoreniach. Je možné použiť ho na problémy týkajúce sa povrchu tela, ako aj vnútorne. Používa sa v koloidnej forme, čo znamená, že sa jeho nanočastice nachádzajú rozptýlené v deionizovanej vode (tá neobsahuje elektrické náboje). Sú také malé, že podľa alternatívnej medicíny dokážu údajne preniknúť až do vnútra ľudských buniek. Na prečistenie organizmu sa odporúča 21 dňová kúra. Prvých 5 dní sa užíva 1 lyžička, ďalších 5 dní 2 lyžičky, nasledujúcich 5 dní 3 lyžičky a zvyšných 6 dní 4 lyžičky koloidného striebra.


Mohlo by vás zaujímať: Lezie na vás choroba? Tieto prírodné antibiotiká z vašej špajze zaberú!


Pri užívaní pozor na negatívne účinky

Okrem argýnie, ktorú opisujeme vyššie, je pri nadmernom používaní vraj možné aj riziko tzv. Herxheimerobvej reakcie. Jedná sa o náhle zhoršenie príznakov po podaní antibiotík, čo je spôsobené náhlym rozpadom mŕtvych bakteriálnych buniek a uvoľnením veľkého množstva toxínov do organizmu. Môže to byť až život ohrozujúci stav a vtedy treba dávku antibiotík, resp. koloidného striebra minimálne znížiť na polovičnú dávku. Zriedkavo môže dôjsť pri nadmerných dávkach koloidného striebra aj ku vážnym zdravotným problémom, vrátane poškodenia obličiek a neurologických problémov, ako sú napríklad záchvaty. Koloidné striebro sa tiež môže vzájomne ovplyvňovať s niektorými liekmi.

Funguje podobne ako antibiotiká

Tak, ako dokáže účinne zničiť škodlivé baktérie, ničí aj tie dobré – napr. v tráviacom systéme sa nachádzajúce: laktobacillusacidophilus, laktobacillusbulgaricus, laktobacillusbifidus a iné, podobným spôsobom ako antibiotiká. Preto je dôležité tieto baktérie dopĺňať iným spôsobom, napr. probiotikami či mliečnymi výrobkami. Ak veríte v silu koloidného striebra a chceli by ste ho vyskúšať na vlastnej koži, radšej sa pred jeho užívaním poraďte s lekárom alebo lekárnikom. Opýtajte sa ho na presné použitie, ktoré vám určí podľa vášho špecifického stavu. Každý z nás je iný a váš lekár vás predsa len pozná lepšie ako výrobcovia, či predajcovia koloidného striebra.

Vnútorne sa užíva pri:

 • prechladnutí, angíne, chrípke, zápaloch a infekciách horných dýchacích ciest, astme, zápale mandlí, tuberkulóze, rôznych virózach a infekciách
 • alergiách
 • salmonelóze, ochoreniach spôsobených stafylokokom, streptokokom, toxoplazmóze, borelióze, salmonelóze, žltačke
 • detoxikácii organizmu
 • artritíde, reume, paradentóze, problémoch s prostatou
 • zápaloch močového mechúra, aj zápaloch hrubého čreva

Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Vonkajšie použitie:

 • bradavice, kožné vredy, psoriáza, ekzémy, kožné mykózy
 • gynekologické kvasinkové infekcie
 • akné, herpes, lišaje, opary, afty, zápal ďasien
 • odreniny
 • popáleniny
 • plesňové ochorenia
 • hemoroidy
 • bodnutie hmyzom

Ak skúsiť, tak čerstvé

Dôležitým faktom pri liečbe koloidným striebrom je aj doba jeho použitia. Zhruba po 90 dňoch stratí svoju najväčšiu silu. Rozumné a zodpovedné je napríklad nenahrádzať ním predpísanú liečbu, najmä pri vážnejších chorobách, ale použiť ho len ako podporu pri lekárom nastavenej liečbe. Opatrní by tiež mali byť ľudia alergickí na kovy. Kupovať by ste mali len také, ktoré ja balené v tmavom skle, nie v plastovej fľaši. Za 500 ml roztoku koloidného striebra zaplatíte od 13,- Eur.


Máte skúsenosti s použitím koloidného striebra? Pomohlo vám? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Oliver
Odporúčame