Maznáte sa s malými deťmi? Najnovší výskum ukazuje, že to má významný vplyv na vývin ich reči

dieťa

Spôsob komunikácie s deťmi je veľmi dôležitý (Zdroj: Freepik/gpointstudio)

Keď sa rozprávame s malými deťmi, náš hlas je automaticky vyššie položený, hovoríme pomalšie a výraznejšie artikulujeme. Takáto forma komunikácie je podľa najnovších zistení veľmi dobrá. Deťom môže výrazne pomáhať pri ich vlastnom učení sa rozprávať.

Vďaka spomínaným charakteristickým znakom našej komunikácie deti skôr pochopia slová a naučia sa, ako ich správne vyslovovať. Potvrdzuje to najnovší výskum doktora Matthewa Masapolla. „Nie je to len obyčajné maznanie sa. Takzvaná detská reč stimuluje u bábätiek časti mozgu, ktoré sú zodpovedné za tvorbu reči,“ objasnil doktor Masapolla pre portál Science Daily.

Vyššie tóny a pomalšia reč

Výskum bol postavený na zmenách frekvencie a intonácie dospelých ľudí, ktorí sa rozprávali s šesť až osem mesačnými bábätkami. Následne výskumníci pozorovali zmeny v reakciách detí. Z výsledkov vedci usudzujú, že deti preferovali vyššie a pomalšie tóny, ktoré sa podobali ich, zatiaľ nevyvinutej, reči.

Taktiež sa ukázalo, že bábätká mladšie ako šesť mesiacov nereagovali na zmeny v komunikácii dospelých. Znamená to, že až po prvom polroku sa začínajú koncentrovať na hlásky. Práve v tomto období je charakteristické bľabotanie detí a napodobovanie rôznych zvukov. Doktor Masapolla sa svojim výskumom snaží podporiť rodičov v aktívnej komunikácii s deťmi, pričom sa musí odlišovať. Príležitostné „maznanie sa“ má zjavne pozitívny vplyv na celý vývin dieťaťa.



Zdroj: plnielanu.sk, sciencedaily.com
Odporúčame