Európsky strom roka: Slovenský Dračí dub sa drží zatiaľ v prvej štvorke – podporíte ho svojím hlasom?

dub letný v súťaži európsky strom roka

Impozantný strom vzhľadom pripomína sediaceho draka (Zdroj: treeoftheyear/Tibor Vegh)

V polovici hlasovania o Európsky strom roka 2022 sa slovenský reprezentant Dračí dub z Lozorna drží na priebežnom 4. mieste. Spomedzi ďalších pätnástich konkurentov z iných krajín Európy získal doteraz vyše 6 700 hlasov. Vyplýva to z priebežného stavu hlasovania na stránke treeoftheyear.org.

Každý môže v hlasovaní podporiť Dračí dub z Lozorna

Až do konca februára možno svojím hlasom podporiť aj slovenský dub z Lozorna v okrese Malacky. V poslednom týždni je hlasovanie už tajné, počet dovtedy získaných hlasov sa už potom nezobrazuje. V prebiehajúcej ankete môže každý zúčastnený podporiť hlasom dva stromy. Slávnostné vyhlásenie výsledkov sa uskutoční v Bruseli 21. marca na pôde Európskeho parlamentu.

Pomenovanie dostal vďaka výzoru a mohutnosti

Súťažný strom je 700 rokov starý, 18 metrov vysoký a v obvode kmeňa 677 centimetrov široký Dub letný. A hoci jeho drsná a zjazvená kôra pripomína sediaceho draka, ako z bájnych dračích súbojov, nikto sa ho nebojí. Naopak, každý sa v jeho blízkosti cíti bezpečne. Ukrytý na malom vŕšku v lese, po stáročia chráni miestnych – od prvých osadníkov, ktorí pomáhali pri stavbe neďalekého hradu Pajštún, cez obchodníkov a prisťahovalcov z Chorvátska. Dohliadal aj na vybudovanie úzkokoľajnej parnej lesnej železnice, ktorú však už dávno prežil.

Miestni aktivisti pomôžu s jeho ochranou

Nadácia Ekopolis, ktorá organizuje národnú anketu Strom roka, pripomína, že v blízkosti stromu sa realizovala ťažba dreva, ochranári sa však s lesníkmi dohodli na presune trasovania zvozu dreva a v jeho blízkosti sa nebude ťažiť. Pomôcť stromu má aj ohradenie minimálneho ochranného priestoru. „Ohradený kruh s priemerom desiatich metrov urobia miestni aktivisti v najbližšom období, kruh vyplnia lístím a odumierajúcou drevnou hmotou, čo zabezpečí lepšie zadržiavanie zrážok a prístup vzduchu ku koreňom,“ pre TASR uviedol Milan Hronec z Nadácie Ekopolis.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Na Kvetnú nedeľu sa budú v skanzene pripomínať ľudové tradície, vynášať Morena a šibať dievky

Prvé európske hlasovanie sa uskutočnilo už pred dvanástimi rokmi

Súťaž Európsky strom roka vznikla v roku 2011 v nadväznosti na obľúbenú anketu Strom roka, ktorú organizujú jednotlivé štáty. Bola inšpirovaná populárnou súťažou Strom roka, ktorú v Českej republike už dlhé roky organizuje Česká nadácia Environmental Partnership. Európske kolo je finále, ktoré pozostáva z víťazov národných kôl. Na Slovensku je jej organizátorom Nadácia Ekopolis. Medzinárodnú súťaž má na starosti Environmental Partnership Association (EPA). Každý rok vo februári organizuje Environmental Partnership Association (EPA) online hlasovanie o Európsky strom roka. Prvé európske hlasovanie sa uskutočnilo v roku 2011. Odvtedy sa počet krajín zapojených do súťaže zvýšil z 5 na 16.

Aby aj ďalšie generácie mohli využívať výhody európskych stromov

Stromy sú nevyhnutné pre náš život a sú dôležitým spojením medzi minulosťou, prítomnosťou a budúcnosťou. Krajine dávajú nezameniteľnú tvár a sú aj svedkami našej histórie, no nielen preto je dôležité upozorňovať na ich krásu a hodnotu. Stromy zmierňujú letné horúčavy, pomáhajú nám zhlboka sa nadýchnuť, zadržiavať vodu a stabilizovať klímu. Aby výhody európskych stromov mohli využívať aj ďalšie generácie, mali by sme ich chrániť a starať sa o ne.

Zdroj: plnielanu.sk, TASR, treeoftheyear.org, ekopolis.sk
Odporúčame