Na Kvetnú nedeľu sa budú v skanzene pripomínať ľudové tradície, vynášať Morena a šibať dievky

(Zdroj: Kysucké múzeum)

Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravilo na nedeľu 02. apríla 2023 v Múzeu kysuckej dediny tematické podujatie Sviatky jari na Kysuciach. Návštevníci Múzea kysuckej dediny sa môžu počas nedele tešiť na ukážku vynášania Moreny.

Jej vynesenie malo zabezpečiť definitívny odchod zimy a vítanie jari, vypudenie negatívnych síl z chotára, vrátiť fyzickú silu zeme a dosiahnuť znovu oživenie prírody. Ako uvádza etnológ Kysuckého múzea Mgr. Pavol Markech: „Ľudia v domoch s napätím vyzerali, kedy „moreňárky“ zazrú v oknách chalúp. Ešte predtým sa najedli, aby získali silu pred chorobami, ktoré mali odísť spolu s Morenou (Marmurienou, Smrťou). Najväčším nešťastím bolo, ak by Morenu, ktorú niesli v čele sprievodu otočili čelom k hospodárstvu, to by znamenalo nešťastie a choroby pre celé hospodárstvo i jeho obyvateľov. Preto figurínu niesli pomedzi domy otočenú priamo, smerujúc na koniec dediny, či chotára k potoku.“

Hoci vynášanie Moreny malo na Slovensku rozličné podoby, symbolika bola jasná Morena ako symbol zimy a smrti musela byť skántrená, aby mohla nastúpiť jar a nový život. Návštevníkom počas podujatia členovia DFS Kelčovan pripomenú aj starý zvyk, ktorý sa robieval na Kvetnú nedeľu, kedy dievčatá rozdávali po dedine bahniatka. Vetvičky bahniatok nosili ozdobené stuhami, retiazkami a výduvkami vajíčok, zaspievali, zatancovali, a tak privolávali letko.

Bodkou za folklórnym vystúpením bude ukážka tradičnej šibačky na Kysuciach. Toto jarné podujatie okrem zvykov a tradícií bude aj prezentáciou rôznych druhov kraslíc, dekoračných predmetov, aranžmánov, korbáčov, medovníčkov s tematikou Veľkej noci a iných remeselných výrobkov.

Múzeum kysuckej dediny bude v túto nedeľu otvorené od 10.00 do 16.00 hod. Zároveň upozorňujeme návštevníkov, že Historická lesná úvraťová železnica počas podujatia nepremáva. Podujatie je spoplatnené podľa aktuálneho cenníka Múzea kysuckej dediny: dospelá osoba 7€, deti, študenti, dôchodcovia, ZŤP 3,50€ a deti do 6 rokov budú mať vstup zadarmo.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Chcete vypestovať zdravé a schopné sadenice? S našimi tipmi sa o budúcu úrodu už nemusíte obávať

Program:
10.00 – 15.30 hod. Sprístupnený areál Múzea kysuckej dediny
Remeselníci
13.30 hod. Jarné zvykoslovie v podaní DFS Kelčovan
Vynášanie Moreny
Chodenie po moju
Šibačky

Hoci tieto krásne zvyky často žijú už, len ako súčasť repertoára folklórnych skupín, sú niečím, čo nás spája s našimi predkami. Majú v sebe veľa pozitívnych emócií, z ktorých vás na Kvetnú nedeľu srdečne pozývame načerpať veľa krásnych zážitkov.

 

Zdroj: Tlačová správa/Kysucké múzeum
Odporúčame