Poznáme 10 dôvodov, prečo sa ľudia najčastejšie rozvádzajú: Niektoré vás zaskočia!

žena je pohádaná s mužom

S mužom ostávam len pre jeho peniaze (Zdroj: GettyImages)

Kým manželstvá našich rodičov a prarodičov vydržali väčšinou celý život, dnes je situácia celkom iná. Zhruba polovica manželstiev končí rozvodom. Rozvod je vážny krok a často za ním stoja vážne dôvody.

Čo na to fakty?

Hoci posledné roky boli náročné pre mnoho rodín, nepriaznivé okolnosti sa u nás nepremietli na zvýšení miery rozvodovosti. Slovensko zaznamenáva mierne klesajúci trend návrhov na rozvod už od roku 2010. Rastúci trend má však priemerná dĺžka trvania rozvedeného manželstva – rastie počet rozvodov, ktorými sa skončili dlhotrvajúce manželstvá, napríklad rozvody po 25 a viac rokoch. Dôvody rozvodov sú vo všeobecnosti až na malé odchýlky už roky tie isté. Možno niektorým z vás ako prvá napadne nevera. Rozhodne však nejde o hlavnú príčinu.


Mohlo by vás zaujať: Pandémia sa odzrkadlila na zdraví, ekonomike aj vo vzťahoch: Počet rozvodov vás šokuje!


10 najčastejších dôvodov rozvodu

Štatistiky potvrdzujú, že na Slovensku je hlavnou príčinou rozvodov rozdielnosť pováh, názorov a záujmov. Druhým najčastejším dôvodom rozvratu manželstva sú „ostatné príčiny“, a to najmä nezáujem o rodinu, nevera, alkoholizmus. Čo všetko sa však skrýva pod pojmom „ostatné príčiny“? Túto otázku sa podarilo zodpovedať anglickým rozvodovým právnikom z kancelárie Slater a Gordon, ktorí ich pomenovali presne a jasne. Zrealizovali výskum, ktorého sa zúčastnilo vyše 2 tisíc párov. Podľa ich výsledkov sú toto najčastejšie dôvody rozvodu:

  1. Finančná situácia: každý piaty manželský pár sa háda pre peniaze, často kvôli ich nedostatku alebo postoju k nim.
  2. Stres v práci: problém nastáva vtedy, ak jeden z páru v práci trpí (je preťažený alebo málo zarába) a ťažkosti nerieši v práci, ale prenáša ich na partnera doma.
  3. Domáce práce: ak povinnosti v domácnosti nie sú prerozdelené, vznikajú hádky, napätie vo vzťahu sa stupňuje.
  4. Málo spoločne stráveného času: rýchle životné tempo a priveľa povinností spôsobuje, že na partnera zostáva len málo času. Práca na zmeny, na týždňovkách či v zahraničí môže zapríčiniť, že niektorí manželia spolu trávia minimum času.
  5. Nedostatok sexu: intimita je nevyhnutnou súčasťou zdravého vzťahu, no realita je taká, že na ňu v mnohých manželstvách nezostáva čas. Na vine je pracovná vyťaženosť, stres a vyčerpanosť. Svoju rolu zohrávajú aj moderné technológie. Veľa ľudí dáva večer prednosť televízii, počítaču alebo mobilu namiesto toho, aby venovali pozornosť partnerovi.
  6. Hádky kvôli príbuzným: pri toľkých odlišných povahách a názoroch v rodine je skôr výnimkou, ak si všetci jej členovia rozumejú a majú sa radi. A tak nezhody príbuzných často spôsobujú rozvod manželských párov.
  7. Chladný partner/partnerka: vzťah po čase prechádza zmenou a nikdy to už nebude tak, ako na začiatku. Ani po rokoch by ste však nemali zabúdať na vzájomné prejavy náklonnosti, milé slová, dotyky či malé darčeky.
  8. Odlišné záujmy: každý z partnerov by mal mať čas na svoje vlastné záľuby, no pritom by mali mať obaja aj spoločné záujmy.
  9. Nezhody v rodičovstve: mnohé páry sa nedokážu dohodnúť, akým spôsobom budú vychovávať svoje deti, čo môže predstavovať zásadný problém. Výchova dieťaťa nie je jednoduchá, preto by manželia mali fungovať ako tím, nie ako protivníci.
  10. Nedostatok dôvery: partneri si neveru dokážu odpustiť, oveľa viac je však zasiahnutá dôvera. Veľa párov túto skutočnosť nedokáže zvládnuť, a preto končia rozchodom.

Iný uhol pohľadu

Niektorí odborníci tvrdia, že najčastejším problémom je komunikácia. Špecialistka na vzťahy Jen Elmquist tvrdí, že partneri nedokážu otvorene hovoriť o peniazoch či o sexe. Majú strach, že prídu o svoje súkromie, stratia kontrolu nad situáciou a stanú sa zraniteľnými. Takéto tajomstvá ničia vzťahy viac, ako sa možno zdá.

Podľa rozvodovej právničky Laury Wasser, ktorá sa zaoberala aj rozvodmi celebrít, medzi 5 hlavných dôvodov rozvodu patria zlá komunikácia, potreba okamžitého uspokojenia, peniaze, závislosti (hazard a drogy) a rozdiely vo výchove. Nevera podľa nej býva pri rozvode tiež problémom. Než sa však manželia rozhodnú hľadať intimitu inde, ešte oveľa skôr dochádza k nedostatku  komunikácie. Jej rada znie: Vyhľadajte pomoc skôr, ako sa vyskytne problém. Keď prídu ťažké časy, budete lepšie pripravení ich zvládnuť vďaka novonadobudnutým komunikačným schopnostiam.Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame