Pandémia sa odzrkadlila na zdraví, ekonomike aj vo vzťahoch: Počet rozvodov vás šokuje!

Rozvodovosť štatistiky

Pandémia sa podpísala aj na rozvodovosti (Zdroj: GettyImages)

Posledné dva roky sme zažili ťažkú skúšku. Pandémia spôsobená novým koronavírusom otestovala nielen naše zdravie a súdržnosť spoločnosti, ale zabrať dala aj ekonomike. V neposlednom rade sa však odzrkadlila aj na partnerských vzťahoch.

Mnohí z nás sa museli naučiť fungovať v úplne novom prostredí a v novom systéme. Práca z domu, do toho výchova detí či stráženie vnúčat, zvýšené množstvo času s partnerom, zákazy vychádzania a zároveň strata času pre seba či menej vlastného súkromia…  Tieto všetky faktory mali vplyv aj na vzťahy. Ako sa premietli do počtu rozvodov?

Zaujímavú štatistiku prinieslo Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky. Ako uvádza: „Počet návrhov na rozvod sa v roku 2020 v porovnaní s rokom 2019 znížil o 10,6 percenta z 11,6 tisíc na takmer 10,4 tisíc.“  Podobný vývoj v oblasti rozvodovosti zažívajú aj v Českej republike.

Stabilizácia inštitútu manželstva alebo zmena stereotypov?

Aj keď by sme teda mohli čakať, že náročné obdobie bude rozvodom nahrávať, štatistiky hovoria niečo iné. Menej rozvodov však nemusí nevyhnutne znamenať stabilizáciu inštitúcie manželstva. Na štatistike sa môže prejavovať aj zmena spoločenských vzťahov a rodinných stereotypov, teda rôzne spôsoby spolužitia partnerov.

Na druhej strane, treba uviesť, že slovenský súdny systém sa od februára 2020 v dôsledku pandémie vyrovnáva so zrušenými pojednávaniami a personálnymi výpadkami. Vybavenosť rozvodovej agendy sa prepadla v období mesiacov február až máj 2020, keď sa súdy museli prispôsobiť novej situácii.

Po ústupe prvej vlny ochorenia COVID-19 sa úroveň vybavenosti zvýšila, dokonca prekonala rok 2019. „V júli 2020 súdy vybavili v rozvodovej agende až 1 240 vecí, takmer o 16 percent viac ako rok predtým a až o 20 percent viac ako v roku 2018. V letných mesiacoch roku 2020 sa celkovo počet pojednávaní významne zvýšil, v porovnaní s rokom 2019 súdy vykonali približne o 5 tisíc pojednávaní viac,“ informovalo ministerstvo.Zdroj: plnielanu.sk, justice.gov.sk
Odporúčame