Chcete vypestovať zdravé a schopné sadenice? S našimi tipmi sa o budúcu úrodu už nemusíte obávať

ako vypestovať zdravé sadenice vo výsadbových miskách

So správnou starostlivosťou sa podarí vypestovať zdravé sadenice (Zdroj: Unsplash/Zoe Schaeffer)

Možno sa zdá, že otázka ako vypestovať zdravé a schopné sadenice, je len pre začiatočníkov záhradkárov. Aj keď sa to zdá byť jednoduchá úloha, je tak veľa okolností, ktoré môžu vyklíčenie a rast mladých rastliniek skomplikovať. Netreba sa nechať odradiť, so správnou starostlivosťou bude bohatá úroda rôznych druhov zeleniny alebo byliniek odmenou. S našimi tipmi budú mať predpestované rastlinky lepší štart do života.

Správny výber rastlín

Prvým krokom by malo byť premyslenie, koľko miesta máme na pestovanie sadeníc a koľko miesta na rast a dozrievanie máme v záhrade, prípadne na balkóne. Klíčiace rastliny potrebujú v interiéri teplé miesto s dostatkom svetla. A samozrejme aj dennú starostlivosť v podobe zálievky. Viaceré druhy zeleniny je možné vysievať opakovane, a tak si môžeme dopriať prísun vlastnej, čerstvej úrody na dlhšie časové obdobie.

Mladé sadenice rastlín
Zdravé sadenice sú základom bohatej úrody (Zdroj: Unsplash/Zoe Schaeffer)

Kvalitné osivo je dôležité, ak chceme vypestovať zdravé sadenice

Aj semienka majú dátum spotreby. Je dôležité si ho všímať pri kúpe a rovnako dôležité je urobiť poriadok v domácich zásobách z predchádzajúcich sezón. Staršie semená majú spravidla už horšiu klíčivosť, čiže čerstvosť je naozaj dôležitým faktorom. Ideálne je, ak boli semienka zozbierané z lokálnych zdrojov, pretože pochádzajú z podobných klimatických podmienok a sú prispôsobené našej pôde a podnebiu.

Aj pôda musí spĺňať niekoľko podmienok

Keďže semienka sme už vybrali, teraz je dôležité použiť vhodnú pôdu určenú na predpestovanie mladých rastliniek. V nej budú semienka klíčiť a postupne budú rásť a meniť sa na mladé sadenice. Existujú špeciálne výsevné substráty, ktoré sú ľahké, majú jemnú štruktúru a sú odľahčené. Ďalšou nespornou výhodou je, že sú už sterilizované, aby sa eliminoval výskyt škodcov v tejto pôde.

Vyklíčené rastliny
Z malých rastliniek vyrastie vlastná úroda (Zdroj: Unsplash/Tom Jur)

Ideálne podmienky pre sadenice

Väčšina sadeníc vyklíči pri teplote nad 21 stupňov Celzia. Niektoré väčšie semienka je vhodné na noc namočiť do vody, aby sme tým uľahčili ich vyklíčenie. Mnohé, najmä menšie semienka vyklíčia samé, ale často to trvá aj niekoľko dní až týždňov. Vyžadujú dostatok slnečného svetla a stabilnú teplotu okolo 18 až 20 stupňov Celzia. Pri nedodržaní týchto podmienok budú sadenice tenké a vysoké.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Recept na dnes: Karí z maslovej tekvice zahreje telo! Vyskúšajte sladko – štipľavú chuť thajskej kuchyne

Triedenie zdravých sadeníc

Pri vysievaní menších semienok sa často stáva, že ich zasadíme viac, ako by sme potrebovali. Po vyklíčení je preto potrebné rastliny pretriediť a vybrať tie, ktoré sú najpevnejšie a majú najväčšie šance. Je to nevyhnutná súčasť pestovania zaručujúca úrodnú sezónu. Mnohé z rastlín sa dajú pestovať aj iným spôsobom. Ak máme dostatok sadeníc, ale nemáme už priestor na vysadenie do záhonu, môžeme tekvice a uhorky nechať rásť vertikálne a jahody alebo šalát môžu rásť v kvetináčoch, nielen vo vyvýšených záhonoch.

Zdroj: plnielanu.sk, bokashiliving.com
Odporúčame