„Koniec“ sveta sa stáva tradíciou: Prežili sme ich viacero – a ďalšie sú pred nami

Zem

flickr.com/Ray Schönberger

21.12.2012….dokázali sme to. Prežili sme koniec sveta. No nestalo sa tak po prvýkrát. Koľkokrát sa nám to už podarilo a koncu sveta sme sa vysmiali do očí? To nikto presne nevie, predstavíme si aspoň zopár dátumov z histórie. Ďalší koniec sveta nás však neminie ani v budúcnosti. Kedy ho môžeme očakávať?

Už od počiatkov nášho tisícročia sa môžeme stretávať s prvými overenými správami o konci sveta. Už rímsky filozof Seneca predpovedal koniec sveta, ktorý mal zhorieť v obrovských plameňoch. Tento koniec mal prísť čoskoro. Pre niektorých ľudí skutočne nastal. 14 rokov po Senecovej smrti explodovala sopka Vezuv a v meste Pompeje zahynuli tisícky obyvateľov.

Svet končí už dlho

Až do konca prvého tisícročia bol s koncami sveta relatívny pokoj, po roku 1000 sa však s nimi roztrhlo vrece. Práve rok 1000 bol veľmi populárny zásluhou mnohých núl. Niečoho nového sa ľudia pochopiteľne obávali. Zbytočne. Špekulanti nemuseli na stanovenie nového dátumu ani príliš čakať. Rok 1033 predstavoval výročie 1000 rokov od smrti Ježiša Krista. Bol to však deň ako každý iný.

Posuňme sa o ďalších približne 500 rokov v čase dopredu. Písal sa rok 1500 a v období stredoveku sa mimoriadne darilo najrôznejším sektám. Jednou z nich bola sekta prorokov zo Zwingau a tí predpovedali koniec sveta na rok 1520. Ako to skončilo všetci dobre vieme.


Mohlo by vás zaujímať: Urieknutie vraj existuje aj dnes: Viete, ako sa prejavuje a ako sa mu ubrániť?


Namiesto konca sveta obrovský požiar

Symbolika čísel bola aj v tomto období veľmi silná. Z toho dôvodu sa ľudia obávali roku 1666. Trojčíslie 666 je totiž symbolom samotného Satana. Rozruch v tomto roku spôsobil veľký požiar v Londýne. Mnoho ľudí proroctvu uverilo a domnievali sa, že ide o posledný rok ich života. 1.1. 1667 si zrejme s úľavou vydýchli.

Záchrana v kozmickej lodi

Náboženské sekty a rôzne združenia sa priam predbiehali v tom, komu vyjde tip na koniec sveta. Bohužiaľ, mnohokrát to malo tragické následky. Ako príklad uvedieme sektu Nebeská brána. Jej príslušníci verili, že po prelete kométy okolo Zeme roku 1997 budú spasení. Pri chvoste kométy totiž letí kozmická loď, ktorá zachráni všetkých, ktorí spáchajú samovraždu. Tejto myšlienke uverilo 39 príslušníkov sekty, ktorí spáchali hromadnú samovraždu. To, či sa dostali na palubu lode, vedia už len oni.


Mohlo by vás zaujímať: Najdôveryhodnejšia farba očí: Tipnite si, ktorá to je!


Svedkovia Jehovovi už dátum nemajú

Jednou z najznámejších siekt dneška sú bezpochyby Svedkovia Jehovovi. V minulosti sa nezaoberali len predajom propagačných brožúr, ale záľubu našli aj v predpovedaní koncov sveta. Len v 19. storočí predpovedali koniec sveta na rok 1914, 1941, 1975. Po týchto zdrvujúcich neúspechoch už radšej konkrétny dátum nepredpovedajú, v jednom však majú jasno. Na konci sveta Boh zošle na Zem vojnu a vo večnej blaženosti sa bude radovať presne 144 000 vyvolených. Len pre zaujímavosť, do evanjelizácie Svedkov Jehovových sa celosvetovo zapája okolo 8 miliónov ľudí, plus ďalšie milióny sympatizantov. Ktosi sa tu zrejme prerátal.

To najlepšie ešte len príde

Rok 2012 za nami a my sme stále nažive. Nič výnimočné sa nestalo. Do kedy máme čakať na ďalší koniec sveta tentokrát? Iskrička nádeje na večné zatratenie a záhubu ľudstva svitá na rok 2029. Vtedy má v tesnej blízkosti minúť Zem asteroid Apophis. Vzdialenosť preletu by mala byť okolo 37 – 38 tisíc kilometrov. Len pre predstavu, vzdialenosť medzi Zemou a Mesiacom je 384 403 km, takže pôjde o skutočnú tesnotku. Existuje reálna možnosť zrážky. Ak by to asteroidu náhodou nevyšlo, druhý prelet v podobnej vzdialenosti má naplánovaný na 13. apríl 2036. Raz sa mu to musí podariť. Nečakajte však žiadne veľké divadlo, priemer asteroidu je len 600 metrov a tak by bol prípadný koniec sveta len lokálneho charakteru.

Podľa výpočtov istého amerického biochemika s egyptským pôvodom má koniec sveta na základe Koránu prísť roku 2280. Jednou z populárnych metód stanovenia konca sveta sú matematické výpočty. Na základe Ludolfovho čísla sa tak komplikovanými výpočtami prišlo k roku 3141. Ak by ste si chceli nastaviť budík na tento koniec sveta, pôjde o 5. september a budete si musieť privstať. Celé predstavenie začne o 02:06:05 ráno.

Na záver si spomenieme už len 2 dátumy budúceho konca sveta, ktorého sa aj tak nikto z nás nedožije. Známy prorok Nostradamus stanovil koniec sveta na rok 3797 a Leonardo da Vinci dokonca na rok 4600.


Mohlo by vás zaujímať: Máte aj vy svoje šťastné číslo? Zistite, čo všetko o vás prezrádza!


Nechajme sa prekvapiť

Predpovedí o konci sveta už boli desiatky, no my ľudia máme skutočne silný korienok. Vzdorovali sme kométam, zemetraseniam, vojnám, Mayskému kalendáru. Nad všetkým sme zatiaľ vyhrali. Uvidíme, do kedy nám toto šťastie vydrží. Užívajme si však každý jeden deň aby sme svoj život nemuseli ľutovať ani v prípade, že ten očakávaný koniec sveta príde hoc aj zajtra.


Veríte predpovediam o konci sveta? Napíšte svoje názory a postrehy ostatným čitateľom do diskusie.

Zdroj: flickr.com/Ray Schönberger, flickr.com/Ray Schönberger, David
Odporúčame