Kontroverzná hladovka: Dokonalá očista či hazard so zdravím?

tanier

sxc

Hlad ako taký je najmä u mužského pokolenia považovaný za negatívny pocit, ktorý treba čím skôr zahnať výdatnou porciou jedla. Pre niektoré dámy zas predstavuje najrýchlejší spôsob, ako behom víkendu zapnúť o číslo menšie džínsy. Existuje však aj široká skupina ľudí, ktorá hladovaniu pripisuje očistný a duchovný význam. Je teda hladovka pre naše zdravie prospešná alebo ho, naopak, ohrozuje?

Rôznia sa nielen názory, ale aj skúsenosti

Nedostatok jedla bol predovšetkým v čase vojen symbolom utrpenia, na ktoré milióny slabších jedincov doplatili životom. Niet preto divu, že hlad je v mysliach viacerých z nás zakorenený ako niečo, čo pre naše telo nie je prirodzené a treba sa tomu oblúkom vyhýbať. Na druhej miske váh však stoja  však nielen ľudia túžiaci zhodiť pár kíl ale aj mnísi, duchovní vodcovia a liečitelia, ktorí prísny pôst vnímajú ako nevyhnutnú súčasť zdravej existencie. A potom sú tu experimentátori. Takí, čo pri hľadaní odpovedí neváhajú vyskúšať všetko, no načúvajú pri tom vlastnému pudu sebazáchovy.

Bavte sa a chudnite: Vyformujte si postavu zumbou!

Na vlastnej koži – moja skúsenosť

Nie som si istá, či trojdňové vylúčenie potravy z jedálneho lístka možno v pravom zmysle slova považovať za hladovku, alebo nie (moje ambície boli vydržať aspoň týždeň). Pravda je však taká, že som v rámci svojho bádania naozaj cítila bolestivé škvŕkanie v bruchu a vnímala som viaceré sprievodné javy uvádzané v literatúre (ktorú som si predtým, samozrejme, naštudovala). Bolo to v zimnom období ešte počas vysokoškolského štúdia. Za tri dni som vypila litre zeleného čaju, množstvo čistej vody, no nezjedla som ani len omrvinku chleba. Prešla som si štádiami silnej únavy a celkovej slabosti, stavom akoby opojenej mysle a nakoniec nečakaného prívalu energie. Neviem, či to bolo spôsobené látkami obsiahnutými v čaji, no v závere tretieho dňa som mala toľko entuziazmu a chuti do práce, že som nedokázala celú noc zažmúriť oko. Mala som jasnejší pohľad, čistejšiu pleť a to, po čom som vtedy túžila najviac – o 3 kilá menej. Mladícka nerozvážnosť? Možno. S návratom malých porcií stravy (prevažne ovocia) mi však pribudli aj dve z troch zhodených kíl. A to mi ako odpoveď do života stačilo.

Vyvarujte sa najčastejších chýb pri chudnutí!

Čo sa počas hladovky v organizme vlastne deje?

Z medicínskeho hľadiska sa organizmus extrémnym podmienkam dokáže prispôsobiť naozaj rýchlo. Slúžia mu na to mechanizmy, vďaka ktorým sa akoby prepne do úsporného režimu. Pri zníženom príjme energie sa naše telo prispôsobí tak, že zásobami šetrí, ako len vie. Výsledkom je efekt, ktorý s prirodzeným chudnutím nemá absolútne nič spoločné – spomalenie metabolizmu.

Zástancovia hladovky sa oháňajú tvrdením, že pri odňatí stravy organizmus „trávi sám seba“ zvnútra. To je síce pravda, ale odbúravanie obchádza tie vrstvy, ktorých by sme sa chceli zbaviť najviac – tukové vankúše. Na mnohé procesy totiž telo nevyhnutne potrebuje aminokyseliny. V čase, kedy bielkoviny neprichádzajú v podobe jedla, metabolizmus načrie do svalovej hmoty. Pri hladovaní preto najskôr strácame to, čo sme nadobudli poctivým cvičením. To však zďaleka nie je jediný zákerný paradox. Najťažšie obdobie totiž predstavuje samotný návrat k bežnej strave. Organizmus privyknutý na fungovanie zo zásob každú porciu ukladá a šetrí na horšie časy. Ak teda nebudete opatrní, všetky stratené kilá sa na vás zakrátko nalepia späť. A možno aj niečo navyše.

Donášková diéta: Pomôže schudnúť aj vám?

Aké zdravotné problémy dlhodobou hladovkou riskujete?

  • Srdcové arytmie
  • Oslabenú imunitu
  • Poruchu funkcie nadobličiek
  • Poruchy spánku
  • Znížený krvný tlak a malátnosť
  • Avitaminózu
  • Nedokrvovanie končatín, zimomravosť
  • U žien výkyvy menštruačného cyklu
  • Nedostatok vápnika – náchylnosť k zubnému kazu, rednutie kostí

A teraz ruku na srdce. Stojí vám toľká tortúra a odriekanie za to?

Zdroj: sxc, sxc, Emma
Odporúčame