Muži chcú viac než len sex a plný tanier: Doprajte im toto a vzťah vám vydrží roky

zena

gettyimages

Väčšinu pocitov aj myšlienok týkajúcich sa vzťahu si nechávajú pre seba. Kiež by dokázali so ženami s takým zanietením ako v debatách o autách, futbale či politike hovoriť aj o tom, čo im chýba.

Navonok sa môže zdať, že sú odolní a chladní, a okrem povestného „nakŕmiť a poľúbiť“ nič iné od svojej manželky nepotrebujú. Aby dlhoročný vzťah spoľahlivo fungoval, aj muž potrebuje zopár istôt, vďaka ktorým je spokojný. Viete, ktoré to sú?

Obdiv a potreba

Každý je rád, ak môže v domácnosti ukázať, v čom je dobrý. Mnohé ženy nemajú problém zvládnuť mužské práce a po rokoch spolužitia mužov doslova vytlačia z ich prirodzeného teritória. Netreba sa držať iba štandardnej deľby domácnosti. Ak je váš partner perfektný vo varení, túto štafetu mu bez výčitiek prenechajte. Pamätajte aj na pochvalu – tá je spolu s uznaním hnacím motorom, ktorý motivuje pracovať na sebe a zlepšovať sa.

Dostatočný rešpekt

Problémom vzťahov po rokoch môže byť strata rešpektu, znevažovanie názorov či životných rozhodnutí. Poznáte sa navzájom vo všetkých oblastiach a už dávno ste odhalili svoje slabiny, na ktoré sa dá v kritickej chvíli ľahko zaútočiť. Muž túži po rešpekte vo viacerých rovinách:

  • Jeho prácu považujete za dôležitú – nemusí byť uznávaným odborníkom s tromi titulmi, stačí, že ho to baví, rozumie sa a do rodiny prináša zabezpečenie.
  • Nevyčítate mu obľúbené koníčky.
  • Neignorujete jeho názory (napríklad na výchovu detí).

Mohlo by vás zaujať: Poznáme recept na lásku: Takto si udržíte fungujúci vzťah aj po rokoch


Možnosť vytvoriť pocit bezpečia

Mužovi prischla rola živiteľa rodiny a dlhé obdobie bol práve on tým, kto mal rodinu zabezpečiť po finančnej stránke, kým žena zase vytvárala teplo domova. Hoci sa v spoločnosti zmenili podmienky a už aj zástupkyne nežného pohlavia zastávajú dominantné posty, muži vo vzťahu túto „nadvládu“ iba málokedy znášajú s prehľadom. Ak sa váš partner ocitne v situácii, kedy príde o prácu, buďte trpezlivé a snažte sa komunikovať s pochopením. Aj takúto vážnu skúšku súdržnosti dokážete prekonať – základom je nezabudnúť na vzájomnú podporu v ťažších časoch.

Ideálne sexuálne spojenie

Zdravý sexuálny kontakt neschádza mužovi z hlavy ani po desiatkach rokov spolužitia. Práve táto rovina je v dlhoročných manželstvách azda najviac zanedbávanou a prispieva k nezhodám aj v ďalších oblastiach. Deti odrástli? Máte viac času, ale netrávite spolu žiadne chvíle navyše? Je čas na zmenu, kedy sa môžete pokúsiť rozdúchať zabudnutú vášeň. Rozprávať sa o sexe nesmie byť tabu. Muž má rád pocit, ak je mu žena „k dispozícii“, ak aj z jej strany cíti, že je žiadaný a udržuje s ním naďalej telesný kontakt, z ktorého majú potešenie obaja.


Mohlo by vás zaujať: Manželstvo bez sexu: Môže fungovať?


Emocionálna intimita

My ženy s radosťou riešime svoje pocity, s čím majú naši partneri zvyčajne problém. Už od detstva im bolo tvrdené, že chlapi neplačú. Zrejme už presne viete odhadnúť, kedy ten váš nie je vo svojej koži. Je nervózny, podráždený a uniká od otázky „Čo sa deje?“. Najlepšie, čo ste za roky spolužitia mohli urobiť, je vytvoriť istotu, že vám môže dôverovať a že jeho otvorenosť, prežívanie a pocity neobrátite proti nemu.

Priestor na chlapské veci

Priestor pre svoje záľuby si muži strážia ako oko v hlave. Nechcú sa ich vzdať ani v manželstve s nádejou, že manželkám nebudú prekážať. Je však zaujímavé sledovať niektoré prípady, kedy sa žena po rokoch vzťahu dostane do tvrdej opozície voči futbalu, rybárskym udiciam alebo motorke. Otočte to vo svoj prospech a v rovnakej miere rozvíjajte aj svoje koníčky či kontakt s priateľkami. Aj odlišnosti a čas, ktorý netrávite spolu, dokážu byť pre vzťah obohacujúce.


Ako sa darí udržiavať fungujúci vzťah vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Lucia, gettyimages
Odporúčame