Kosti na jednotku: Spoznajte účinné zbrane proti osteoporóze

Žena

thinkstockphotos.com

Pri osteoporóze môže pomôcť makový olej, púpavové listy a tiež si treba dať pozor na nezdravé potraviny.

S pribúdajúcim vekom, vedením nezdravého životného štýlu (fajčenie, nadmerný príjem kofeínu a sodíka) a tiež vplyvom ďalších faktorov často dochádza k ubúdaniu kostnej hmoty, čím sa znižuje pevnosť a pružnosť kostí a zvyšuje sa riziko zranenia. Osteoporóza prichádza nenápadne a nie je jednoduché ju odhaliť. Zvyčajne sa tak stane pri vyšetrení u lekára alebo zlomenine, ktorá vznikla „z ničoho nič“. Okrem liečby odporučenej lekárom, je vhodné zmeniť svoj životný štýl. Čo pomôže? Vyberte si z našich rád.

1.    Hýbte sa

Pri osteoporóze je druh pohybu vhodné konzultovať s lekárom. Pravidelná pohybová aktivita má však schopnosť zlepšiť kvalitu kostí, preto by mala byť pevnou súčasťou životného štýlu. Nehovoriac o ďalších fyzických i psychických benefitoch cvičenia. Pri ťažkostiach s osteoporózou je vhodné plávanie, strečingové cvičenia a aj cviky s vlastnou váhou.

2.    Vylúčte niektoré potraviny

Jednou z kľúčových zmien pri diagnóze osteoporózy by mala byť zmena jedálnička. V prvom rade sa zamerajte na vyradenie bieleho pečiva, sladkostí, údenín, zrelých syrov, príliš mastných a slaných jedál, alkoholu a tiež nadmernému príjmu nápojov s obsahom kofeínu.


Mohlo by vás zaujať: Doprajte svojim kostiam top výživu: Odplatia sa vám pevnosťou do vysokého veku


3.    Dajte si polievkovú lyžicu trstinovej melasy denne

Trstinová melasa je zásobárňou vitamínov, minerálov, aminokyselín, flavonoidov a ďalších látok. Slúži nielen ako zdravšia náhrada cukru, ale odporúča sa zaradiť ju do jedálnička aj pri anémii, vypadávaní vlasov a osteoporóze.

  • Ranný nápoj proti osteoporóze

Tento nápoj si dajte každé ráno po prebudení. Polievkovú lyžicu trstinovej melasy rozpustite v 4-5 dcl vlažnej vody a pridajte čerstvú citrónovú šťavu.

4.    Vyskúšajte makový olej a makové mlieko

V porovnaní s mliečnymi výrobkami má makový olej niekoľkonásobne väčší obsah vápnika. Zastúpené sú v ňom aj zdravé tuky, bielkoviny, vitamín E, vitamíny skupiny B, železo, zinok, fosfor a ďalšie. Zvyčajne sa odporúča užívať polievkovú lyžicu makového oleja dva razy denne, ideálne pred jedlom.

  • Domáce makové mlieko

Makové mlieko sa pripravuje podobným spôsobom ako obľúbené mandľové či kokosové mlieko. Ako na to? Mak zalejeme vodou v pomere 1:4. Ideálne je urobiť tak večer a ráno všetko zmixovať a precediť. Výborne chutí samotné alebo dosladené medom.


Mohlo by vás zaujať: Chcete si zachovať zdravé kosti do vysokého veku? Poradíme vám, ako na to


5.    Jedzte veľa správnych bylín

Vápnik možno získať aj z rastlinných zdrojov. Sú to napríklad pažítka, petržlenová vňať, žerucha alebo púpavové listy. Pri troche fantázie ich môžete pridať do rozličných pokrmov. Ak sa naučíte používať ich namiesto soli, ktorá podporuje zvýšené vylučovanie vápnika z organizmu a tiež je často príčinou rozličných ochorení, poďakujú sa vám nielen kosti, ale celé telo.

6.    Namiesto sladkostí si dajte sušené ovocie

Hoci je sušené ovocie bohaté na sacharidy, sušením sa zvyšuje nielen množstvo zastúpeného cukru, ale aj živín. Preto je vhodnou náhradou nezdravých sladkostí. Pri osteoporóze sú vhodnou voľbou sušené figy, slivky a marhule.


Mohlo by vás zaujať: Stres, vysoký krvný tlak či osteoporóza? Skúste doplniť draslík


7.    K potravinám bohatým na vápnik pridajte vitamín D

Pre lepšie vstrebávanie vápnika je potrebný vitamín D. Organizmus si ho vie vyprodukovať sám za pomoci slnečných lúčov (ale len bez použitia ochranného krému), ale nachádza sa aj v niektorých potravinách. Ak nepatríte k zástancom tučných rýb, siahnite po výživových doplnkoch napríklad vo forme rybieho oleja.

8.    Aj hrsť orechov denne pomôže

Orechy majú pozitívny vplyv nielen na nervovú sústavu a srdce, ale sú aj zdrojom vápnika. Zastúpený je hlavne v lieskovcoch, brazílskych a vlašských orechoch. Doprajte si aspoň hrsť orechov denne. 


Poznáte nejaké ďalšie účinné tipy v boji s osteoporózou? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame