ODBORNÍCI RADIA Ako sa starať o pleť v zrelom veku? Len jeden krém je málo, niektoré chyby sa potom dajú zvrátiť len operačne

Krém na tvár

Ktorým výrobkom sa vyhnúť? (Zdroj: Freepik/jcomp)

V určitom veku je potrebné venovať svojmu telu väčšiu pozornosť ako za mlada. Každý vám povie pite dostatok vody, doprajte si spánok prípadne drahý krém. Ako sa však starať správne o pleť po 50-ke? Aby sme vám mohli priniesť tie správne odpovede, položili sme tieto otázky odborníkom z viacerých oblastí. Toto sú ich odpovede:

MUDr. Vanda Dušička Martišková

Doktorka Martišková je atestovaná dermatologička. Pôsobí v kožnej ambulancii Dermajunior v Bratislave a Klinicke estetickej dermatológie Interklinik v Bratislave.

„Koža vekom postupne stráca svoju pevnosť, elasticitu a mieru hydratácie čo vedie k jej ochabnutosti. Svaly tváre a koža nestarnú rovnako rýchlo a v istom momente začínajú svaly nad kožou dominovať, začína sa pri ich pohybe riasniť a tvoria sa vrásky. Je preto dôležité kožu i naďalej dôkladne ráno i večer čistiť od nečistôt a následne aplikovať jemným vklepávaním prstami hydratačné sérum. Ideálne je ak obsahuje aj peptidy a vitamín C, ktoré sa účastnia tvorby nového kolagénu a kožu vyhladzujú a rozjasňujú.

Starostlivosť sa zakončí vhodným krémom, večer výživnejším, ráno ľahším, ideálne aj s obsahom SPF alebo následne ešte použiť samostatnú ochranu proti slnku s SPF50+. Pokiaľ si chcete udržať mladistvé črty čo najdlhšie, je vhodné okrem zdravej stravy a športu zaradiť do starostlivosti o kožu tváre aj rozšírené zákroky estetickej medicíny. Vhodná je injekčná aplikácia kyseliny hyalurónovej, botox či rôzne prístrojové techniky.“

MUDr. Zuzana Kotlásová

Atestovaná doktorka pracuje ako zástupkyňa primára Kliniky preventivní dermatologie v Prahe. Okrem iného sa tu venujú aj estetickej dermatológii, a to na lekárskej úrovni.

„V tomto věku lze doporučit hlavně hydrataci a výživu pleti. Toho lze dosáhnout ideálně vícekrokovou péči, neb jeden produkt v drtivé většině není schopen pokrýt všechny nároky pleti jakéhokoli věku, obzvláště pak ne té zralejší. Prvním a zásadním krokem pro všechny věkové kategorie je čištění pleti – a to večer i ráno. Vhodné je čištění dvoufázové – v první řadě rozpouštění nečistot mastných (např. různými odličovacími oleji) a také těch, které jsou rozpustné ve vodě (odličovací mycí gely). Pokud používáte k dočištění micelární vody, je tyto nutné z principu působení vždy smýt, jinak by mohly pleť vysušovat a tím také paradoxně způsobovat různé nedokonalosti pleti, kdyby se pleť začala kompenzačně více mastit.

U zralejší pleti je velmi vhodné po vyčištění pleti nanést před aplikací hydratačních či vyživujících krémů ještě sérum dle specifických potřeb pleti – napříkkad s obsahem bělících látek proti pigmentovým skvrnám, kyseliny hyaluronové k vyšší a dlouhodobější hydrataci svrchních vrstev pokožky proti povadlé pleti a vráskám apod.

Teprve poté přichází ke slovu hydratační a vyživující krémy, které volíme dle osobní preference buď lehčího typu s vyšším obsahem hydratace (vhodnější také přes letní měsíce) či více vyživující s vyšším obsahem mastných složek (vhodnější přes zimní měsíce). Zcela zásadní je od útlého věku pravidelně používat denní krémy s obsahem SPF – to je totiž jedním z hlavních účinných principů antiage péče, a to i v zimním období. V pokročilejším věku pak také přichází úspěšně ke slovu krémy s obsahem derivátů vit. A jako jsou retinoidy (retinal a pod.), keratolytika (salicyláty, kys. azelaová), antioxidanty (vitamin C).“

MUDr. Marián Koperniech

Chirurg Marián Koperniech má atestáciu ako z úrazovej, tak aj z plastickej chirurgie. V tomto odbore má 15 ročné skúsenosti a viac než 3-tisíc úspešných zákrokov. Na klinike sa venuje estetickej chirurgii.

„Hlavne sa vyvarovať škodlivým vplyvom. Nadmerné opaľovanie/spálenie kože, fajčenie, zlá životospráva majú omnoho väčší vplyv ako si v mladom veku pripúšťame. Koža nám to raz „spočíta“. Ani najzázračnejší krém nedokáže napraviť chyby z minulosti. Potom už ostávajú len miniinvazívne alebo operačné postupy v rukách odborníkov.“


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame