Chcete sa zbaviť vrások? Pleť ako bábätko vám môže dať hit sociálnych sietí!

Tape lifting

Tejpovanie tváre má byť príjemnejšou alternatívou botoxu, čo naň hovoria odborníci? (Zdroj: GettyImages)

Áno, čítate správne: technika, ktorú väčšina z nás pozná z fyzioterapie ako metódu spevňovania problematických častí pohybového ústrojenstva, našla uplatnenie už aj v oblasti krásy. Tejpovanie či taping tváre a krku využívajú mnohé celebrity a nedajú naň dopustiť. Vraj si výborne poradí s vráskami a inými nedokonalosťami.

Beauty tejpovanie je moderná metóda, pri ktorej sa na kožu v oblasti tváre a krku aplikujú elastické pásiky – tejpy. Zástancovia tejto metódy zdôrazňujú, že ide o neinvazívny spôsob boja proti starnutiu, vďaka ktorej sa vyhnete skalpelu a pritom si budete užívať omladenú tvár bez výrazných vrások. Okrem redukcie vrások a liniek si tejpovanie dokáže poradiť aj s opuchmi tváre, pretože stimuluje lymfatický systém.

Žiadna novinka

Hoci je tejpovanie v súčasnosti horúcim trendom v oblasti krásy, nejde o žiadnu nevídanú novinku. Lepiace pásky, ktoré pleť vypínajú, sa používali už od roku 1889 a ich veľkými fanúšičkami boli napríklad herečky Marlene Dietrich a Raquel Welch. Podľa Raquel sa nočné tejpovanie dokáže postarať o dokonalé vyhladenie akýchkoľvek záhybov na tvári a zároveň zamedzenie tvorby nových vrások.

Pravda, v dobe botoxu a iných moderných možností znie priam až neuveriteľne, že by vráskam mohli zabrániť nejaké lepiace pásky. Tejpovanie sa však napriek tomu stalo hitom sociálnych sietí a jeho výsledkami sa pýšia najmä fanúšičky TikToku.

Ako to funguje?  

Celé umenie beauty tejpovania spočíva v strategickom umiestnení pásky v oblasti tváre. Predpokladá sa, že páska, ktorá sa nosí počas noci, sťahuje svaly a obmedzuje ich pohyb, čím zabraňuje mračeniu, vrašteniu tváre a ďalším javom, ktoré spôsobujú vznik vrások. „Je pravdou, že počas hlbokého spánku sa mračíme a striedame rôzne výrazy tváre,“ hovorí Dr. Kaywaan Khan, estetický lekár z Londýna. Za vznik vrások však podľa neho môže neraz aj vankúš, ktorý dokáže poškriabať či podráždiť pokožku a iniciovať tak tvorbu jemných liniek na pokožke.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Doprajte si wellness pobyt doma: Trendový hit, po ktorom sa budete cítiť znovuzrodene!

Pri beauty tejpovaní sú pásiky tejpu pripevnené v oblasti mimických svalových partií tváre. Tieto špeciálne kineziologické tejpy sú určené na stimuláciu lymfatického systému a podporu organizmu pri odstraňovaní odpadových látok a tekutín uložených v tkanive. Zároveň uvoľňujú svaly a tým predchádzajú tvorbe vrások.

Tejpy sa aplikujú priamo na kožu a fixujú vrchnú vrstvu pokožky. Každý pohyb tváre potom vytvára stimul, ktorý harmonizuje svalový tonus a pomáha uvoľniť napätie. Tejpy majú podobný účinok ako hĺbková masáž. Prispievajú k rýchlejšiemu odbúraniu lymfatickej záťaže, stimulujú lokálny krvný obeh a pôsobia aj na vnútorné orgány. Výsledkom je výrazne zlepšená štruktúra pleti, vyživená pokožka, zjemnené existujúce vrásky a oddialená tvorba nových vrások.

Zázrak alebo…?

Hoci videá na sociálnych sieťach vyzerajú byť naozaj presvedčivé, netreba sa do všetkého púšťať okamžite a bez rozmyslu. V prípade beauty tejpovania sa totiž v názoroch na reálne účinky rozchádzajú aj odborníci. „Ľudia majú tendenciu mať na strane, na ktorej spia, tlakom vyvolané hlbšie línie. Nosenie náplastí na noc vyhladzuje pokožku a svaly drží na mieste, aj keď je vaša tvár vtlačená do vankúša,“ tvrdí dermatologička Ellen Marmur z Marmur Medical v New Yorku.

Medicínsky riaditeľ spoločnosti Vie Aesthetics Dr. Ioannis Liakas má na tento trend iný pohľad. Naznačuje dokonca, že tejpovanie môže mať opačný účinok, pokiaľ ide o elimináciu vrások: „Tejpovaním tváre nebránime našim svalom v práci. Namiesto toho pridávame odpor, aby tieto svaly pracovali.“  Podľa Ioannisa Liakasa tvárová páska len trénuje svaly, aby sa stali silnejšími, čím urýchľuje tvorbu jemných liniek a vrások.

Väčšina dermatológov sa zhodne na tom, že tejpovanie tváre dokáže ponúknuť okamžitý liftingový efekt bez toho, aby sme museli ísť pod nôž. Pokiaľ však ide o účinnú prevenciu vzniku vrások, odporúča sa predovšetkým dodržiavať rutinnú starostlivosť o pleť. A to s využitím kozmetických prípravkov proti starnutiu pleti (retinol, kolagén, vitamín C, kyselina hyalurónová) a dopriať si prípadne i chemický peeling a laserovú terapiu.

Vyskúšali ste už tejpovanie tváre?

Je tejpovanie tváre bezpečné?

Potenciálne riziko pri beauty tejpovaní môže predstavovať samotná páska a najmä lepidlo na nej. To totiž môže u citlivých ľudí spôsobiť podráždenie pokožky. Keď sa páska na tvári nechá príliš dlho, môže dôjsť k upchatiu pórov a vzniku vyrážok.

Ak si chcete tejpovanie tváre vyskúšať na vlastnej koži, nemali by ste tak robiť sami. Aspoň nie ako laici. Odporúča sa preto buď vyhľadať odborníka, ktorý sa beauty tejpovaniu rozumie, alebo absolvovať príslušné školenie. Dôležité je tiež investovať do kvalitnej tejpovacej pásky, pretože tu sa šetriť naozaj neopláca. Páska by sa mala dať ľahko odstrániť, no napriek tomu by mala na tvári dobre držať. Vyberajte takú, ktorá je vyrobená z bavlny a ktorá obsahuje hypoalergénne lepidlo, vhodné aj pre citlivú pokožku.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame