Tajomstvo dlhovekosti odhalené! Stačí žiť na správnom mieste, zistite kde

Šťastný pár seniorov

Tajomstvo dlhovekosti je ukryté v modrých zónach (Zdroj: GettyImages)

Dožívajú sa úctyhodného veku a aj v deväťdesiatke majú svižnú myseľ a poľahky vykračujú po kopcoch a poliach. Obyvatelia piatich oblastí od Japonska, cez Kostariku, Grécko, Taliansko až po Kaliforniu sa v zdraví dožívajú mimoriadne vysokého veku. Odhaľte lekcie dlhého a spokojného života Modrých zón.

Ľudia od nepamäti snívali o dlhovekosti. S pribúdajúcimi civilizačnými a chronickými ochoreniami a rýchlou dobou plnou stresu a termínov čoraz viac dúfajú aspoň v to, že sa staroby dožijú v čo najlepšom zdraví. Aj keď o dĺžke života a náchylnosti k ochoreniam do istej miery (20-30 %) rozhoduje genetika, je dokázané, že je to práve životný štýl, ktorý má na zdravie najväčší vplyv.

Príkladom sú aj Modré zóny. Sú to miesta v rôznych kútoch sveta, ktorých obyvatelia majú nízky výskyt chronických chorôb a aktívne žijú do výnimočne vysokého veku. Ich skúmaniu sa roky venoval spisovateľ a výskumník Dan Buettner, ktorý prišiel k zaujímavým záverom.

Kde ležia Modré zóny

Ikaria – ostrov v Grécku, kde ľudia jedia stredomorskú stravu bohatú na olivový olej, červené víno a domácu zeleninu.
Barbagia – vnútrozemský región na talianskej Sardínii je domovom najstarších mužov na svete. Žijú v horských oblastiach, kde zvyčajne pracujú na farmách a doprajú si veľa spánku.
Okinawa – japonský ostrov je domovom najstarších žien na svete. Jedia veľa sójových jedál a praktizujú meditatívne cvičenie tai-či.
Polostrov Nicoya (Kostarika) – ich strava je založená na fazuliach a kukuričných tortilách, vykonávajú fyzickú prácu do vysokého veku.
Loma Linda v Kalifornii (USA) – obyvatelia malého mesta sú veľmi náboženskou skupinou, sú prísni vegetariáni a žijú v úzkych komunitách.


Mohlo by vás zaujať: 7 tajomstiev dlhovekosti: Požite si čo najdlhšie v psychickej a fyzickej pohode


Deväť kľúčových bodov dlhovekosti

Dan Buettner spolupracoval s tímom zdravotníkov, antropológov, demografov a epidemiológov. Spolu dospeli k deviatim bodom, ktoré majú obyvatelia Modrých zón spoločné.

1. Pohyb po celý deň – prechádzky, práca v záhrade, domáce práce, jednoducho – pohyb vo všeobecnosti. Štúdia mužov v sardínskej modrej zóne zistila, že ich dlhší život bol spojený s chovom hospodárskych zvierat, životom na strmších svahoch v horách a kráčaním za prácou na väčšie vzdialenosti.
2. Životný zmysel – Okinawčania ho nazývajú ikigai, na Kostarike je to plan de vida. Vedieť, prečo sa ráno zobudíte, čo vás urobí zdravším, šťastnejším a predĺži vám život.
3. Oddych – Obyvatelia Modrých zón majú rituály zmierňujúce stres zaradené do svojich každodenných rutín. V Loma Linda sa modlia, Ikarčania si zdriemnu, Sardínčania majú poobednú siestu. V Modrých zónach majú ľudia tendenciu nechodiť spať alebo sa budiť v stanovených hodinách – spia toľko, koľko im v ten deň káže telo.
4. Pravidlo 80 % – Ľudia v oblastiach Modrých zón prestávajú jesť, keď majú žalúdok plný na 80% a jedia posledné – najmenšie jedlo podvečer.
5. Rastlinná strava – Fazuľa je základným kameňom stravy. Zvyšok tvorí zelenina, ovocie a celozrnné výrobky. Mäso sa konzumuje v malom množstve.
6. Víno – Umiernená, ale pravidelná konzumácia vína s priateľmi alebo s jedlom je súčasťou životného štýlu v Modrých zónach.
7. Komunita – Byť súčasťou viery určitej komunity zvyšuje dĺžku života o 4 až 14 rokov.
8. Milovaní na prvom mieste – Úzke a silné rodinné vzťahy taktiež podporujú pevné zdravie.
9. Priateľstvá – Najdlhšie žijúci ľudia na svete majú blízkych priateľov a silné sociálne siete.

Najzdravšia životospráva na svete

Jednou z najľahšie ovplyvniteľných zložiek životného štýlu je práve strava. Žiadne konkrétne zázračné jedlo dlhovekosti však neexistuje, ide o kombináciu konzumovaných jedál. „V modrej zóne Kostariky sme našli takmer dokonalú kombináciu potravín v kukurici, fazuli a tekvici.“ Tieto tri potraviny poskytujú všetky bielkoviny potrebné pre život.

„Sladké zemiaky s vysokým obsahom betakaroténu na Okinawe boli obživou storočných ľudí takmer polovicu života. Na Sardínii to bol zas kváskový chlieb s laktobacilom, ktorý znižuje inzulínovú reakciu na jedlo,“ hovorí Dan Buettner. Aká je teda najzdravšia strava na svete? Rastlinná, celozrnná, s množstvom fazule, orechov a zeleniny.

„Ľudia v Modrých zónach prijímajú 95 percent kalórií z rastlín a iba 5 percent zo živočíšnych produktov. Nie sú vegetariáni, mäso si však doprajú len päťkrát mesačne. Jedia stravu s vysokým obsahom sacharidov, asi 65 percent ich potravy tvoria celozrnné výrobky, fazuľa a škrobové hľuzy. Nech už idú kamkoľvek, majú so sebou vždy oriešky. Treba mať na pamäti, že sa neustále pohybujú, nesedia za pracovnými stolmi, v autách alebo pred televízorom,“ vysvetľuje výskumník.


Mohlo by vás zaujať: Recepty na dlhovekosť od najstarších na svete: Spánok, whisky aj surové vajcia


Pestrosť a kvalita stravy

Strukoviny pre fungovanie čriev: Fazuľa, hrášok, šošovica a cícer sú bohaté na vlákninu a bielkoviny, takže zasýtia a postarajú sa o dobré fungovanie čriev. Mnoho štúdií preukázalo, že konzumácia strukovín je spojená s nižšou úmrtnosťou.

Kvalitné celozrnné potraviny: Sú bohaté na vlákninu, ich príjem znižuje krvný tlak, srdcové ochorenia a náchylnosť na rakovinu hrubého čreva.

Zelenina ako zdroj vlákniny: Je skvelým zdrojom vlákniny a mnohých vitamínov a minerálov. Konzumácia viac ako piatich dávok ovocia a zeleniny denne môže výrazne znížiť riziko srdcových chorôb a rakoviny.

Orechy miesto sladkého: Výborný zdroj vlákniny, bielkovín a polynenasýtených a mononenasýtených mastných kyselín. V kombinácii so zdravou výživou môžu pomôcť zvrátiť metabolický syndróm.

Ryby pre zdravé srdce a mozog: Výborný zdroj omega-3 mastných kyselín, ktoré sú dôležité pre zdravie srdca a mozgu.

Víno a pitný režim: Konzumácia jedného až dvoch pohárov červeného vína denne je obzvlášť častá v ikarských a sardínskych modrých zónach. Sardínske víno Cannonau, ktoré sa vyrába z hrozna Grenache, má v porovnaní s inými vínami mimoriadne vysokú hladinu antioxidantov.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame